Fogyás a munkahelyen?
Életünk nagy részét (legalább napi nyolc órát, de inkább még többet) legtöbben munkahelyünkön töltjük, így ott kell véghez vinnünk fogyókúránkat is. Márpedig a munkahelyen elkezdett fogyókúra igenis sikeres lehet - derült ki egy friss tanulmányból.
A kevés mozgást, s annál több ülést és képernyő-bámulást igénylő irodai munkák nem kedveznek annak, hogy a mozgásszegény életmód miatt felszedett kilóinktól megszabaduljunk. A sportra a hosszú munkanapok után igen kevés idő marad. A hatékony munkavégzésnek és kreatív szellemi tevékenységnek alapvető feltétele , azonban a munkavállalók kiegyensúlyozottsága és egészsége. Ezt felismerve egyes amerikai cégek valamilyen formában támogatják dolgozóik egészséges életmódját is.
"A munkaadók által szervezett fogyókúrás programok tendenciájukat tekintve sikeresen - tehát a kívánt súly leadásával - zárulnak" - számol be kutatásának eredményéről Michael Benedict, a Cincinatti-i Egyetem szakembere. Legalábbis azokban az esetekben, amelyekben a munkavállalók élnek a cégük által szervezett diétás program adta lehetőséggel.
Benedict pontosan ebben látja az egyik alapvető problémát: az egészséges életmód kialakítására vonatkozó céges programon, csak azok a kollégák fognak részt venni, akiknek amúgy is igényük van az egészséges életvitelre. Akik nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget az egészséges táplálkozásnak, és a napi megfelelő mennyiségű testmozgásnak, nagy valószínűséggel nem is kapcsolódnak be egy ilyen kezdeményezésbe.
Tanácsadások, személyes konzultációk
A Michael Benedict vezette kutatócsoport, az "American Journal of Health Promotion" című egészségügyi lap aktuális kiadásában számol be arról a kutatásról, amely tizenegy, a munkahelyi fogyókúrák sikerességével foglalkozó tanulmány eredményeit veti össze.
Benedict megállapításai szerint, a munkaadó "beavatkozásának" formája döntő jelentőségű volt a fogyás eredményességére: a legtöbb súlyfeleslegtől azok a dolgozók szabadultak meg, akik személyes konzultációkon, havonta legalább egyszer (de a legtöbb esetben többször) személyre szóló táplálkozási- és testmozgási tanácsokat kaptak szakemberektől. Ezek a munkavállalók a tanulmány által vizsgált időszak alatt átlagosan 6,4 kilót fogytak.
Kevésbé látványos a program sikeressége azoknál, akik nem személyre szóló, hanem általánosan érvényes tanácsokat kaptak - ők két fogyási szakasz között újra és újra felszedtek pár kilót.
A Benedict készítette anyagnak egy gyenge pontja is van: a kutatás csak a rövid távra - tehát csak kis időre szóló fogyásra - terjedt ki, nem vizsgálta a hosszú távú sikeresség lehetőségét, és annak várható hatásait. Ezt Benedict is elismeri: "a rövidebb munkahelyi fogyókúrák sikereseknek mondhatók, de hosszabb időszakokat vizsgáló tanulmányokra van szükség ahhoz, hogy megvizsgálhassuk, mennyire van ez hatással a munkavállalók életmódjára."
(WEBBeteg, Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)