A BMI számítása
A BMI (testtömegindex, Body Mass Index) nem más, mint egy mérőszám, amely megmutatja, hogy az egyén túlsúlyos, normál súlyú vagy elhízott-e.
Meglehetősen egyszerű kiszámolni, ezért a BMI-index elterjedt számítási mód az elhízottság mértékének meghatározására az átlag lakosság körében. A kilogrammban vett testtömeget osztjuk a méterben mért testmagasság négyzetével, azaz:
Nézzünk egy példát! Egy 176 cm magas, 80 kg-os férfi testtömegindexének kiszámítása:
Hogy ez a szám mit is jelent, megtudhatjuk a WHO által ajánlott testsúlyosztályozási táblázat segítségével:
Ha nem akar számolgatni, bízza a munkát a WEBBeteg BMI-kalkulátorára!
A BMI az egyik legegyszerűbb és megközelítőleg jó jelzőmódszer, ám bizonyos esetekben indokolt lehet a más módszerek alkalmazására is, ezek közül a haskörfogat és a testzsírszázalék mérés a leginkább elterjedt és elfogadott.
Ez is fontos lehet |
Gyermekek esetében nem használható
Gyermekeknél a BMI nem alkalmazható, náluk az úgynevezett percentilis táblázat használatos, mely megmutatja, hogy az azonos nemű és korú gyermekek mekkora százalékának kisebb a testtömegindexe, mint a vizsgált gyermeké. A percentilis adatsorok készítése során több ezer gyermek adatait összesítették, és azt mutatja meg, hogy a magyar kisgyermekek magasságának és súlyának fejlődése hogyan oszlik meg.
Az 50-es percentilis az átlagos testtömeg indexnek felel meg. A 97-esnél nagyobb percentilis súlyos elhízásra utal, a 3-asnál kisebb pedig komoly súlyhiányra. Hazánkban a 3. és 97. percentilis határai újszülötteknél 10,7 és 15,1; hatéveseknél 12,9 és 19,7 kg/m².
Bővebben A testtömegindex számítása