Táplálkozási tippek vegetáriánusoknak

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos megjelent:

Ügyeljen a kellő vas és B12 vitamin bevitelére, tartózkodjon sokat a szabadban, várandós és szoptató nők pedig gyermekük érdekében, lehetőleg hagyjanak fel a vegetáriánus életmóddal.

Tartózkodjon sokat a szabadban: bőrünknek szüksége van a napfényből nyert D-vitaminra.

Háztartásában használjon jódozott sót, különösen akkor, ha Ön soha vagy csak ritkán eszik halat és tejtermékeket. A gyermekeknek, várandós- és szoptatós nőknek még több jódra van szükségük, melyet akár tabletta formájában is bevihetnek szervezetükbe.

Szedjen B12-vitamint vagy egyen szójatermékeket! B12 vitamint az emberi szervezet nem tud előállítani, csak mikroorganizmusok állítanak elő. A mikroorganizmusokat elfogyasztják az állatok és mi az állati eredetű táplálékkal - melyeket a vegetáriánusok ritkán vagy soha nem fogyasztanak: húsok, halak, tejtermékek, tojás - jutunk B12 vitaminhoz.

Fogyasszon sok teljes kiőrlésű gabona (rozs-) készítményeket a megfelelő vas beviteléért. Erre alkalmasak a hüvelyesek (borsó, bab, lencse), a zöld zöldségek (brokkoli, spenót, káposzta, cukkíni), az édes kömény, a bogyós gyümölcsök és a gombafélék.

Veszélyes lehet a vegetarianizmus

Sokan úgy vélik, hogy saját és gyermekük egészségét megvédik azáltal, hogy húsmentesen táplálkoznak, és kevés kalóriát vesznek magukhoz. Épp ellenkezőleg. Bizonyos idő után az alacsony fehérje- és kalóriabevitel súlyos anyagcsere-zavarokat okoz. A vegetarianizmus árt a csontfejlődésnek

Az étkezések során igyon meg egy pohár narancslevet, ugyanis rengeteg C-vitamint tartalmaz, mely segít a vas felszívódásában. A fekete tea inkább megnehezíti, gátolja a folyamatot.

Vegetáriánusként ügyeljen arra, hogy ne egyen túl sok nyers kosztot: a főtt élelmiszer értékesebb a szervezet számára, s könnyebb megemészteni.

Ha a gyermek is vegetáriánus

Ha gyermeke vegetáriánus, napi étkezései mindig legyenek fehérjében gazdagok: tejtermékek burgonyával, hüvelyesek burgonyával vagy burgonya tojással - ezektől elegendő fehérjét nyer szervezete.

Állítsa össze helyesen gyermeke étrendjét: jó, ha a vasat a teljes kiőrlésű (rozs-, köles-) termékekből, az azt felszívni segítő C-vitamint pedig gyümölcslevekből vagy zöldségekből (paprikából, brokkoliból, káposztafélékből) nyeri.

További hasznos tippek

Kismamáknak nem ajánlott a vegetáriánus életmód

Szakértők óva intenek a csecsemők vegetáriánus táplálásától. A terhesség és szoptatás idején lehetőleg hagyjon fel a vegetáriánus életmóddal, különben fehérje-, energia-, vitamin-, ásványianyag- és nyomelemhiánya lehet a kicsinek.

Ha mégis ezt az utat választja, adjon a kicsinek speciális szójatejet, melytől elég proteinhez, kalciumhoz és jódhoz jut. Szoptatós vegetáriánus anyukák adjanak a gyermeknek D-vitamin tablettát, ugyanis a tejük jóval kevesebb D-vitamint tartalmaz, mint a nem vegetáriánusoké.

A várandós nők mindig ellenőriztessék orvosukkal, vasháztartásuk rendben van-e! A legtöbb vegetáriánus kismama elegendő vasat visz szervezetébe táplálkozásával, vannak azonban, akiknek tablettaformában pótolniuk kell.

(WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Tudatos Vásárlók Egyesülete
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Irinyi-Barta Tünde, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Molnár Judit, újságíró-szerkesztő

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen