Gyomorszűkítés gyomorgyűrű műtéttel
A gyomorgyűrű behelyezése gyakran emlegetett műtéti eljárás a túlsúly kezelésében. Pofonegyszerű megoldásnak tűnik a módszer, de valójában a beteg részéről ez is nagy akaraterőt igényel.
Nem pusztán arról van szó, hogy a beteg gyomrába egy szűkítő gyűrűt ültetnek, mely a gyomor szűkítése során, csökkenti a felszívódó kalóriák mértékét, ezáltal téve egyszerűvé a plusz kilók leadását. A gyomorgyűrű műtét utáni életvitel és táplálkozás, szoros odafigyelést igényel mind a beteg, mind a kezelőorvos részéről.
Mik a műtéti követelmények?
Sokan gondolják, hogy a gyomorgyűrű műtétre bárki jelentkezhet, aki túlsúllyal küzd és meg tudja a műtétet fizetni, de nem így van. Szigorú kritériumrendszer alapján lehet a műtétet beindikálni. A műtét indokolt, ha:
- 40 kg/m2 feletti a BMI;
- Az elhízáshoz valamilyen társbetegség kapcsolódik (magas vérnyomás, cukorbetegség)
- Legalább 5 éve meglévő a túlsúly;
- A beteg többszöri sikertelen fogyókúrán van túl;
- A beteg együttműködik, motivált és felelősségtudattal rendelkezik;
- A beteg a testsúly miatt kilátástalansággal küszködik.
Milyen esetben tilos a műtétet elvégezni?
- A beteg kiskorú;
- A beteg elmúlt 65 éves, de ha a biológiai kor megengedi, a korhatár kiterjeszthető 70 éves korig;
- Krónikus gyulladásos bélbetegség, súlyos máj- és gyomorbetegség, kiterjedt rosszindulatú daganatos betegség esetén;
- Ha a beteg terhes;
- Alkohol- és drogfüggőség esetén;
- A gyűrű anyaga ellen meglévő allergia van jelen;
- A beteg pszichésen instabil.
Hogyan zajlik a műtét?
A műtét altatásban történik. A műtét előtti napon enni nem szabad, inni estig lehet. A gyűrűt laparoszkópos eljárással helyezik be, az újonnan kialakított gyomor 25-30 ml űrterű, mely később tágulni fog. A gyűrűnek része egy állítótartály, melybe a műtét után kívülről folyadék fecskendezhető be, vagy a tartályból folyadék szívható le, így lehet állítani a gyűrű feszességét. A gyűrű bármikor eltávolítható.
Mire kell odafigyelni a műtét után?
A műtét után alapvető fontosságú, a rendszeres orvos-beteg találkozás a felmerülő kérdések megbeszélése, a kontrollvizsgálatok elvégzése és a gyűrű állítása céljából. Több étel is tiltólistán szerepel a gyűrűs betegek számára, például: keményebb héjas gyümölcsök, zöldségek, kenyér, húsfélék, élesztővel készült tésztafélék, nehezen rágható ételek, stb.
Szénsavas üdítőket szintén tilos fogyasztani. A műtét után 3 napig csak folyadékot lehet inni, a negyedik naptól pépes ételt, a harmadik hét után kissé szilárdabb ételek következnek, majd négy hét után lehet visszatérni a korábbi étrendre, de mindent folyadékkal, és péppé őrölve lassan szabad csak fogyasztani.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos