Óceániában élnek a legelhízottabb emberek

Független Hírügynökség
megjelent:

Óceánia szigetvilágának lakói már rég nem úgy néznek ki, mint a turistacsalogató brosúrák képein látszanak, amint azúrkék lagúnákon karcsú, izmos bennszülöttek kenukból halásznak. Óceániában élnek a legelhízottabb emberek.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, a világ 10 legelhízottabb országa közül, 8 található a Csendes-óceán szigetvilágában. Erről közölt cikket hétfőn az AFP francia hírügynökség.

A szigetek többsége erőse urbanizálódott, és a helyi lakosság már nem friss halat, zöldséget, gyümölcsöt, gyökereket eszik, hanem nagy zsírtartalmú importált húskészítményeket. A Marshall-szigetek 53 ezer lakójából, 6-8 ezernek van felnőttkori cukorbaja. Nauru szigetén a 15 év feletti lakosság 95 százaléka, betegesen el van hízva. Ez a sziget vezeti a világ diabétesz listáját is: a felnőtt lakosság 45 százaléka cukorbajos.

A Marshall-szigeteken, Naurun, Tongán a kórházak tele annak nem fertőző civilizációs betegekkel: cukorbajosokkal, agyvérzésesekkel, szívbajosokkal, ez mind az elhízás következménye. A Fidzsi-szigeteken például azelőtt elképzelhetetlen volt, hogy 50 év alattiak agyvérzést kapjanak. Ma az agyi érkatasztrófák mindennaposak a húszas, harmincas éveikben járóknál.

A problémát fokozza, hogy Óceániában hagyományosan szépnek tartották a kövérséget, mert a gazdagság megnyilvánulásának tekintették. A tradicionális életmód és táplálkozási rend mellett, ugyanis a kövérség csak ritkán, a társadalom legfelső rétegeiben fordult elő.

Kutatók szerint, a Csendes-óceán szigeteinek lakói genetikailag hajlamosak az elhízásra, mert a szervezet anyagcseréje úgy alkalmazkodott évezredeken át a szűkös táplálékhoz és a gyakori éhínséghez, hogy minden fölösleges kalóriát azonnal zsírszövetté alakít.

A tömeges elhízás fő oka gazdasági. Ma már olcsóbb az Ausztráliából behozott zsíros birkaszelet vagy az amerikai pulykahát, mint a helyi hal. Az import rizs kevesebbe kerül, mint a helyi hagyományos gyökerek. Van, ahol az ugrásszerű urbanizáció következményeként túlhalászták a halállományt, ezért a kormány betiltotta a fogást. Vagyis az egészséges hal annak is elérhetetlen, aki szeretné elkerülni az egészségtelen húst.

Óceánia 20-30 ezer szigetén ma az elhízottság okozta betegségek már nemcsak közegészségügyi, hanem súlyos gazdasági problémát is jelentenek.

(FH)

Frissítve: 2008.02.12. 13:43, Megjelent: 2008.02.12. 13:43
Címkék: Elhízás téma

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen