Veszélyes fogyás - Káros módszerek a fogyáshoz

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A karcsúság trendjének egyre többen akarnak megfelelni, és sajnos gyakran olyan "diétákat" próbálnak bevetni, melyek nem, hogy nem eredményesek hosszabb távon, hanem súlyos egészségkárosító hatásuk is van. Íme csokorba szedve a legveszélyesebb módszerek.

A kor elvárásai alapján ki ne szeretne tökéletes alakot? Sok fogyókúrás módszernél azonban valójában nem igazi diétáról van szó, hiszen a táplálkozásban, az életvezetésben nem történik gyökeres változás, egyszerűen csak kemikáliák mellékhatásait kihasználva érik el az átmeneti látszateredményt.

Vízhajtók és a fogyás

Valójában nem igazi súlyvesztést érünk el vele, csupán a test vízteréből távozik a folyadék, mely súlyos ion anyagcsere-zavarokat von maga után. Néhány nap után a szervezet úgy kompenzál, hogy vizet próbál visszatartani, így a korai látványos eredmény csak egyre több vízhajtó szedésével tartható fent. Ezzel a módszerrel általában versenysportolók élnek, de vajon tudják, hogy életveszélyes szövődményeket vállalnak magukra?

Hashajtók a fogyókúrában

A vastagbél béltartamára vannak hatással. Valódi súlyvesztésről igazán nem beszélhetünk, ugyanis a táplálék már a vékonybélben felszívódásra került. Ugyanúgy, mint vízhajtók esetében a szervezet folyadékot veszít, ez okozza az estleges könnyedség érzését. Hosszú távú alkalmazás esetén már csak hashajtó segítségével történik székletürítés, ami ördögi kört indít be, mert egyre több gyógyszerre lesz szükség.

A végeredmény itt is az elektrolit-egyensúly felborulása, súlyos vízhiány a szervezetben, székrekedés, hasi fájdalom, hányinger, hányás. A gyógyszer elhagyása nehéz, orvosi segítséget igényel.

Ipecacuána szirup

Ez a módszer inkább az Egyesült Államokban terjedt el. Régről ismert az ipecacuána hányingerkeltő hatása, ezért bulímiás betegek gyakran használják. A szirup tartós használata súlyos mérgezési tüneteket vált ki. Legsúlyosabb mellékhatásai szívritmuszavar, légzési nehezítettség, szapora szívdobogás, szívleállás formájában jelentkeznek.

Fogyasztó "csodatabletták"

Kezd egyre elterjedtebbé válni a csodatabletták használata, hiszen számtalan reklám zúdul ránk a médiából, és miért ne próbáljuk ki, ha a képen mosolygó retusált szépségnek is bevált vagy éppen ismert színész vagy énekes reklámozza. Az igazi veszélyt a bevizsgálatlan csodaszerek jelentik, melyek számos toxikus, illetve mesterséges anyaggal telítik a szervezetet.

Az még a jobbik eset, ha egyszerűen a várt hatás elmarad, az már súlyosabb, ha még a nemkívánatos mellékhatások vagy életveszélyes allergiás reakciók is fellépnek. Jelenleg hazánkban az OÉTI vizsgálataira alapozva a Gazdasági Versenyhivatal több ismert fogyasztó szer gyártója ellen több tízmillió forint büntetést szabott ki.

A hatékony módszer tehát nem a csodaszerekben, hanem a tudatos táplálkozásban és életmódváltásban rejlik. A fogyás sokszor életmentő lehet, de ne károsítsuk egészségünket, kérjünk hozzá orvosi segítséget!

WEBBeteg diéták, és tanácsok az egészséges élethez

Diétázni szeretne, de nem tudja, hogyan fogjon hozzá? Akkor a WEBBeteg diétás tanácsai segíteni fognak Önnek!

Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Ünnepi balesetek
Ünnepi balesetek

A sérülések elkerülése és kezelése.

Karácsonyi ételek
Karácsonyi ételek

Milyen az egészséges ünnepi menü?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus, Szarka Dorottya, dietetikus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen