Krónikus orrdugulás - Mi okozhatja?

szerző: Dr. Augugusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus - Fül-orr-gége Központ
frissítve:

A tartósan fennálló orrdugulás oka a gyakori nátha, vagy allergia is lehet, sok esetben mégsem ez áll a hátterében. Krónikus panaszok esetén javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert a túlzott orrcsepphasználat csak tovább ront a tüneteken.

Az orrdugulás anatómiája

Az orrüreg elsődleges feladata a belélegzett levegő felmelegítése, párásítása, valamint tisztítása, melyhez nagy nyálkahártya-felületre van szükség. A melegítést és a párásítást is bő érhálózattal éri el a szervezet, az erekben bővelkedő nyálkahártya az, ami a legkisebb gyulladásra is jelentős térfogat-növekedéssel válaszol. Ezzel elzárja a levegő útját, kialakul a nehezített orrlégzés, orrdugulás.

Az orrdugulás gyakran kapcsolódik múló akut megbetegedésekhez, elsősorban felső légúti fertőzéshez, náthához. Ilyen esetben átmeneti jelleggel a tünet enyhítéséhez biztonságosan alkalmazhatók az orrspray-k, orrcseppek. A tartósan fennálló orrdugulást azonban minden esetben érdemes kivizsgáltatni. A gyakori okok egy részénél az orrnyálkahártya-lohasztó hatású orrcseppek ugyanis hatástalanok, vagy amennyiben hatásosak, kerülni kell a túl hosszú ideig történő alkalmazásukat.

Az alábbiakban a tartós orrdugulás leggyakoribb okait mutatjuk be.

Légúti allergiák

Az allergiás nátha lehet szezonális, általában pollenek által kiváltott allergia, amely azonban sokaknál kora tavasztól késő őszig, az év nagy részében jelentkezik. Lehet az egész évben fennálló, nem szezonális jellegű allergia is, ezt leggyakrabban a házi poratka, penészgomba és az állatszőr váltja ki. Az allergéntől függetlenül az egyik leggyakoribb panasz ebben az esetben az allergiás orrdugulás.

Felismerésük nem minden esetben válik nyilvánvalóvá a panaszok jelentkezésének megfigyelésével, ezért érdemes allergiavizsgálatot kérni az allergia igazolásához és az allergén azonosításához. A panaszok enyhítésére a szakorvos által felírt, receptre kapható szerek nyújtanak hosszú távú megoldást.

Orrmelléküreg-gyulladás

Az orrmelléküregek gyulladásának hátterében, rendszerint felsőlégúti fertőzés, általában banális nátha áll, de szénanátha, fül-orr-gégészeti elváltozások, és a felső fog gyökerének gyulladása is okozhatja. Az orrdugulás kezelése ilyen esetekben komplex módon, a kiváltó okok megszüntetésével valósulhat meg.

Bővebben Orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitis)

Orrcseppfüggőség

Az orrcseppek a nyálkahártya térfogatának csökkentésével biztosítják a szabad légzést. A készítmények használatával az orrnyálkahártya vérellátását biztosító erek összehúzódnak, ilyen módon az érintett területen csökken a véráramlás, s az addig jelentősen duzzadt nyálkahártya mérete lecsökken.

A készítmények huzamosabb időn át történő alkalmazásával azonban épp ellenkező hatást érhetünk el. Az orrcseppek a gyors és látványos hatásuk miatt sajnos kedveltebbek a kelleténél, és a praxisban nagyon sok esetben látunk általuk tönkre tett, már orvos által is nehezen kezelhető nyálkahártyát – figyelmeztet dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész orvosa.

A megfelelő vérellátottság biztosítására ugyanis a nyálkahártya szöveti szabályozó rendszere az ereket további tágulásra készteti, így jöhet létre az a paradox helyzet, hogy az orrcseppek használata még nagyobb elzáródást eredményez. Ez az orrcseppfüggőség. A recept nélkül kapható orrcseppek használata a betegtájékoztatóban leírt időn túl tehát nem javasolt.

Gyerekeknél az orrmandula-megnagyobbodás

Tartós orrdugulást okozhat gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula. Figyelmeztető jel, ha a gyermek horkol, a légúti akadály zavarja a nyugodt alvásban. A beszédfejlődésben, hangképzésben is éreztetheti a hatását, de a szagérzékelésben is gondot okozhat, előfordulhat, hogy a gyermek nem, vagy csak alig érez szagokat.

A megnagyobbodott orrmandula nátha esetén gátolhatja a váladék kiürülését, ezáltal fülbetegségekre, visszatérő arcüreggyulladásokra hajlamosíthat. A műtét szükségességét a panaszok súlyossága határozza meg, ennek elbírálása fül-orr-gégész feladata. A megnagyobbodott orrmandula normál esetben a gyermek 9 éves kora körül visszafejlődhet, 17 éves korra pedig teljesen elsorvadhat.

Orrpolip

Az orrpolip az orrnyálkahártya lefűződése, hosszabb-rövidebb nyelű nyálkahártya-képződmény. néha az orrmelléküregekből türemkedik be az orrüregekbe. A polipok térfoglaló folyamatként elzárják a levegő áramlását, akadályozzák a melléküregek szellőzését és ekkor jelentkeznek a betegek számára is érzékelhető tünetek. Azt az állapotot, amikor az orrüregben megjelennek a polipok, orrpolipózisnak nevezzük.

A betegségre gyakran az ismétlődő fertőzések hívják fel a figyelmet. A növekvő polipok ugyanis könnyen elzárhatják az orrmelléküregek nyílásait, így a termelődő nyák azokból nem tud kiürülni, előbb-utóbb elfertőződik, krónikus arcüreggyulladás jelentkezhet. Ha valaki orrfolyás, orrdugulás, szagláscsökkenés, fejfájás, horkolás vagy orrhangú beszéd miatt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordul, a diagnózis könnyen felállítható az orrüreg vizsgálata alapján.

A polipok és megnagyobbodott orrkagylók okozta orrdugulás kezelésében a polipok eltávolítása, az orrkagyló kisebbítése játszik központi szerepet.

Orrsövényferdülés

Az orrot belül közel két egyenlő részre választó orrsövény végleges alakját a 20-25. életév között éri el. Rendellenességre utal az egyoldali, vagy változó orrdugulás, de gyakran csak a szövődmények hívják fel a figyelmet az elváltozásra: gyakori fejfájás, fülészeti- és garatproblémák jelentkezhetnek. Az elhúzódó orrdugulás, orrváladékozás mellett az orrsövényferdülésre gyakran a visszatérő arcüreggyulladás hívja fel a figyelmet, de gondolni kell rá a gyakori középfülgyulladások, vagy horkolás kivizsgálása során is. A gátolt orrlégzés helyett alkalmazott szájlégzés légúti fertőzésekre, garat- és gégehurutra is hajlamosíthat.

Orrsövényferdülés jele lehet az orrhangú beszéd is, az eltérés társulhat a külső orr deformitásaival is. Ilyenkor szabad szemmel is láthatóak az eltérése: lehet az egész orr tengelye ferde, vagy a sövény alsó éle valamelyik orrnyílásban aszimmetrikusan megjelenik.

Anatómiai elváltozásról lévén szó az orrcseppek átmenetileg sem javítanak a tüneteken, kezelése műtéti.

Tovább Orrsövényferdülés - Tünetek és operáció

 Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus

Szerző: dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész
Fül-orr-gége Központ

Cikkajánló

Orrdugulás
Az orrüreg egy rendkívül összetett szerv, mely lehetővé teszi a levegő áthaladását a tüdő felé, és ez alatt a 0,1 mp alatt felmelegíti, párásítja és megtisztítja az áthaladó levegőt. Ehhez viszont ép strukturális és funkcionális viszonyok szükségesek, hogy az orr megfelelően szeleljen, vagyis átjárható legyen.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
ENT House - Dr. Horváth Tamás, fül-orr-gégész
Budai Allergiaközpont - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest