Fülkürthurut: az átmeneti halláscsökkenés gyakori oka

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A fülben hirtelen fellépő nyomásérzet fülkürthurutra utalhat. A betegség a fülkürt, más néven Eustach-kürt akut gyulladása, mely olyan érzést kelt, mintha a fül el lenne dugulva.

Az Eustach-kürt a fül dobüregét az orrüreggel köti össze, és a nyomáskiegyenlítődést szolgálja. Ha ez a vékony cső elzáródik, a fülben negatív nyomás alakul ki.

A fülkürthurut okai

Az orrüreg, a torok és a légutak nyálkahártyája a megfázás, nátha miatt megduzzad. Mivel a fülkürt nyílása igen keskeny, a nyálkahártya megduzzadása következtében könnyen elzáródhat. Lehet orrmelléküreg-gyulladás vagy megnagyobbodott garatmandula velejárója is. A krónikus fülkürthurut hátterében ritkán orrsövényferdülés vagy orr-garatüregi daganat állhat. Ennek felderítésére az orvos orr-garatüregi endoszkópos vizsgálatot végez.

A fülkürt elzáródásához vezethet a fülkürt krónikus funkciózavara is. Ha a fülkürthurut miatt a fül negatív nyomása tartósan fennáll, és a betegséget nem kezelik, szövődményként középfülgyulladás léphet fel. Annak megállapítására, hogy a dobüregben valóban negatív nyomás alakult-e ki, hallásvizsgálatot szoktak végezni. Ennek része az audiogram, vagyis a hallásgörbe és a tympanogram, azaz a dobüregi nyomás mérési eredményeinek kiértékelése.

Mikor forduljon orvoshoz?

A panasszal minden esetben érdemes orvoshoz fordulni, hogy mielőbb megfelelő kezelésben részesülhessen, elkerülhesse a szövődményeket, illetve hogy kiderüljön, nem súlyos betegség okozza-e.

Tünetek

Mindannyian ismerjük, milyen érzés, mikor hegynek felfelé vagy repülőn utazunk. A fülkürthurut pontosan ugyanilyen tünetekkel jár. A hallás tompul, nyomásérzés, pulzáló fülzúgás, pattogás is jelentkezhet. A betegség ritkán okoz fájdalmat, ha mégis, akkor is csak enyhe fájdalom léphet fel. A halláscsökkenés miatt viszont kellemetlenségekkel jár.

A fülkürthurut kezelése

Orrspray-k alkalmazhatók a betegtájékoztató utasításainak megfelelően, illetve antihisztaminok.

Ha a nátha már elmúlt, és a fül-orr-gégész megállapította, hogy fülkürthurut okozza a tüneteket, javasolhatja önnek, hogy végezzen Valsalva-manővert, mellyel megpróbálhatja megnyitni a fülkürtöt. Ennek kivitelezése a következőképpen néz ki: óvatosan meg lehet próbálni zárt szájjal, befogott orrnyílásokkal levegőt préselni a fülbe, ez megnyithatja az elzáródott Eustach-kürtöt. Néhányszor meg lehet ismételni a gyakorlatot, de csak óvatosan, és ne vigyük túlzásba!

Mikor várható a gyógyulás?

Ha a beteg hamar orvoshoz fordul, megfelelő kezeléssel a tünetek néhány nap alatt, jellemzően szövődmények nélkül elmúlnak. Amennyiben a panaszok nem enyhülnek, tartósan fennállnak, vagy kiújulnak, keresse fel orvosát ismét!

Megelőzhető a fülkürthurut kialakulása?

A válasz igen, a fülkürthurut megelőzhető, bár vannak, akik anatómiailag fogékonyabbak erre a betegségre.

Nagyon fontos, hogy a légúti betegségeket (nátha, influenza) már az első tünetek megjelenésekor kezdjük el kezelni, és mindig alaposan kúráljuk ki, pihenjünk eleget ilyenkor!

A helyes orrfújás elsajátítása és alkalmazása szintén elengedhetetlen. Sajnos nagyon sokan még felnőttként sem tudják megfelelően kifújni az orrukat, és ezzel sok kárt okozhatnak maguknak, de a technika tanulható és nagyon egyszerű, olvasse el erről szóló cikkünket ide kattintva.

A fül anatómiája

A fül anatómiailag három jól elkülöníthető részből áll: a külső, a közép- és a belső fülből.

A külső fül egy része szabad szemmel is jól látható. Amikor belenézünk a fülbe, akkor egy vak járatként látjuk. Ennek a végén helyezkedik el a dobhártya, mely a külső fület a középfültől választja el.

A középfülben találhatók a hallócsontocskák, melyek a levegő rezgéseit vezetik tovább a belső fül felé. A középfülgyulladás kialakulásának megértéséhez fontos azt is tudni, hogy a középfül egy járaton keresztül összeköttetésben van a garattal.

A középfül után következik a belső fül, a kettő között kettő, egy-egy kis hártyával lezárt ablakocska van. A belső fülben találhatók az egyensúlyérzékelésért és a hallásért felelős finom kis egységek.

Tovább Nézze meg ábrán is médiatárunkban!

WEBBeteg logó

Szerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Dr. Dewes
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Fül-orr-gége Központ - Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus
Fül-orr-gége Központ - Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter
Fül-orr-gége Központ - Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus
Fül-orr-gége Központ - Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter
Fül-orr-gége Központ - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest