Az orrmelléküreg-gyulladás veszélyei
Az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ezért a felső légúti gyulladásokat - nátha, garat-, torok- és mandulagyulladás - szövődményként gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Milyen veszélyei lehetnek a krónikussá váló orrmelléküreg-gyulladásnak?
Hogyan alakul ki az orrmelléküreg-gyulladás?
Az orrmelléküregek az orrüreggel nyílások által összeköttetésben lévő, belülről nyálkahártyával borított, levegővel telt csontüregek az arckoponya csontjaiban. A következő orrmelléküregek léteznek: arcüreg, homloküreg, rostasejtek, iköböl. Az orrmelléküregekben egészséges körülmények közt termelődő nyákot a nyálkahártyán jelen lévő mikroszkopikus méretű csillók továbbítják az orrüregbe, majd innen hátra a garat felé – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész.
Ha a nátha, allergiás nátha vagy felső légúti betegség következtében kialakult gyulladás miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, nyálkahártya bélelésük megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik. A váladék ezáltal nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el, kialakul az orrmelléküreg-gyulladás. A melléküregben fokozatosan gennygyülem keletkezik, a feszülés miatt pedig fájdalom mutatkozik.
A gyulladás még könnyebben alakul ki, ha a szellőzést akadályozó anatómiai eltérés van az orrban, mint például az orrsövényferdülés, de ennek hiányában is kifejlődhet.
Az orrmelléküregek krónikus gyulladásának következményei
Kezdeti állapotban a melléküreg-gyulladások tünetszegények lehetnek, annyi vehető észre, hogy a náthára jellemző tünetek elhúzódnak.
Jellemző tünetként feszítő, a fej előrehajtásával fokozódó, esetleg lüktető, a homloktájék, a szemek felé sugárzó arcfájdalom alakul ki. Az orrváladék jellemzően sárgás-zöldes, gennyes.
Kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt heveny (akut) melléküreg-gyulladásnál a folyamat fokozatosan és észrevétlenül idültté (krónikussá) válhat.
- Orrpolipok alakulhatnak ki, melyek egy idő után orrlégzési akadályt képeznek.
- Gyulladásos állapotban a normálisnál nagyobb mennyiségű váladék termelődik, ami hátsó garatfali váladékcsorgást eredményezve krónikus köhögés okozója lehet. A panaszok jellemzően éjszaka, fekvő helyzetben erősödnek.
- A lecsorgó váladék hörghurutot okoz.
- Asztmás betegeknél fokozza a tüneteket.
Az orrmelléküregek gyulladásának másik fontos szövődményi csoportja, ha a gyulladás túllép az üreg falán és átterjed a szomszédos szervekre, szövetekre is. A kezeletlen orrmelléküreg-gyulladás így okozhat:
- agyhártyagyulladást,
- agytályogot
- a szemüreg gyulladását.
Fontos a megfelelő kezelés
Megfelelő terápia csak alapos kivizsgálás, a szervi elváltozások kizárása után kezdhető meg. A fül-orr-gégészeti vizsgálat mellett képalkotó eljárások (röntgen, CT,) is segítik a tünetek hátterében álló okok felderítését.
A terápia során elsődleges feladat, hogy ne a tünetet, vagyis a köhögést akarjuk megszüntetni, hanem az azt kiváltó okot kezeljük. A legfontosabb a melléküregek nyílásainak szabaddá tétele, az üregek szellőzésének helyreállítása.
- A nagy mennyiségű váladék eltávolítása, nyákoldók szedésével.
- A beduzzadt orrnyálkahártya kezelésében a betegség heveny fázisában sokat segíthetnek az ún. lohasztó orrcseppek, azonban használatukkal kapcsolatban nem árt vigyázni, hosszú távú alkalmazásuk esetén ugyanis fennáll a hozzászokás veszélye.
- Fontos a rendszeres sóoldatos orröblítés. Az orrváladék könnyebb eltávolítását segíthetjük tengeri sós orrcseppek, orrspray-k, orrmosók használatával, de házilag is elkészíthető az orröblítéshez használható sós oldat.
- Kiegészítő tüneti kezelésként adható fájdalomcsillapító, lázcsillapító, szükség estén antibiotikum.
A tünetek megszüntetése nem csak a beteg életminőségének javulása miatt fontos, de a további fertőzések megelőzésének érdekében is.
Részletesen A szinuszitisz (orrmelléküreg-gyulladás) kezelése
Infralámpa, inhalálás, párásítás |
Az infralámpa használatával, az inhalálással és a párásítással nagy jól kezelhető a megfázás, influenza, és az orrmelléküreg gyulladásai. Hatásukra leginkább az orrjáratok és annak üregei tisztulnak. Az infralámpa, az inhalálás és a párásítás jótékony hatásai |
Forrás: Dr. Augugusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus - Fül-orr-gége Központ