Ezt teheti a torokfájás ellen - Mikor elegendők a házi praktikák? Mikor forduljunk orvoshoz?
A torokfájás panaszának hátterében a leggyakrabban felső légúti fertőzés áll. A legjobb már az első tünetek észlelésekor cselekedni, hogy ne kelljen később elhúzódó panaszokkal, esetleg szövődményekkel számolnunk. Nagyon sok hatásos házi gyógymód áll ehhez a rendelkezésünkre, de fel kell ismerni azt is, amikor ezek már nem segítenek. Mit tehetünk mi magunk, és mikor forduljunk orvoshoz?
A torokfájás leggyakrabban egyszerű megfázáshoz társul, amely esetében vírusfertőzésről van szó. Egyéb légúti vírusfertőzések tünete (pl. influenza), ritkábban baktériumfertőzés következménye is lehet, de okozhatja irritáció, reflux stb. is. Amennyiben enyhébb megfázással állunk szemben, az az esetek többségében kellő odafigyeléssel otthoni gyógymódokkal is jól kezelhető és néhány napon belül elmúlik.
Ha a panasz súlyosabb, tartósan fennáll, vgy egyéb társuló tünetek is vannak, pl. láz, rekedtség, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben, és annak megfelelő hatékony kezelésben részesülhessen. Reflux esetén például nem elég a helyi tüneti kezelés, baktériumfertőzés esetében pedig antibiotikumra van szükség, stb. Ezekben és még számos más esetben oki terápia szükséges. Légúti fertőzések fennálltakor, ha azok orvosi kezelést igényelnek, a házi praktikák csak kiegészítői, ám fontos, sőt olykor nélkülözhetetlen kiegészítői (pl. ágynyugalom) lehetnek a terápiának.
Torokfájás akkor jelentkezik, ha a torok és a garat nyálkahártyája fájdalmasan megduzzad és kivörösödik. A kaparó, égő érzés a torokban, az emiatti fájdalmas nyelés és a beszéd közben jelentkező fájdalom mindenki számára ismerős panaszok, amelyektől szeretnénk mihamarabb megszabadulni. Lássuk, hogyan enyhíthetők a kellemetlen tünetek!
Ha a torokfájdalom enyhe
Ha légúti fertőzésről van szó, a gyógyulási folyamat felgyorsítása érdekében a következőket tehetjük:
-
Pihenjen, amíg jobban nem érzi magát!
-
Segíthet, ha melegen tartja a torkát, a meleg ugyanis fokozza a vérkeringést.
-
Öblögessen naponta többször patikákban kapható torokfertőtlenítő oldattal, sós vízzel vagy kamillateával, ügyeljen rá, hogy ne nyelje le a folyadékot, különösen, ha az első kettő valamelyikét alkalmazza. A sós oldathoz egy teáskanál sót oldjon fel egy csésze langyos vízben.
-
Az öblögetéssel a torok mélyebb részeit nem tudja elérni, ezért igyon gyógyteát.
-
Igyon sok folyadékot! Jót tesz a meleg (de nem forró) tej, a méz, a zsálya- vagy kamillatea.
-
Használjon inhalálót, párásítót!
-
Használhat légzéskönnyítő, mellkasbedörzsölő kenőcsöt.
-
Torokfertőtlenítő spray-k és szopogató tebletták is segíthetnek enyhíteni a fájdamat, mivel több spray és tabletta enyhe érzéstelenítő hatással is rendelkezik. A fájdalomcsillapító hatású szopogató tablettákat ne rágja szét, különben nem tudják kellően kifejteni hatásukat. A bakteriális felülfertőzés megelőzése érdekében is alkalmazhatók antiszeptikus készítmények.
- Ha a torokfájás erősebb, és az előzőekben felsorolt házi praktikák nem segítenek, a fájdalom enyhítésére fájdalomcsillapító tabletta bevehető.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fájdalom 2-3 nap alatt nem hagy alább, ha nagyon erős, ha egyéb tünetek is jelentkeznek, pl. láz, rekedtség, nyelési nehézség, vagy a torokfájás hosszabb idő óta fennáll, mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulni!
Tovább
Még több házi praktika Torokgyulladás és kaparó torok - Fájdalomcsillapítás, házi praktikák
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; Halsschmerzen
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos