Kaparó torok - Hogyan enyhíthetők a panaszok?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A légutak nyálkahártyáját hígan folyó nyák borítja, mely védőréteget képez. Ha ez megbomlik, olyan kellemetlen panaszokat okozhat, mint a kaparó torok vagy a rekedtség.

Mi okozza?

A szájüreg és a garat nedvesen tartásához a nyál is hozzájárul. A nyál nem csak a táplálék lenyelését és a beszédet könnyíti meg, hanem segít megőrizni a garat és a szájüreg nyálkahártyájának egészségét. Az egészséges egyensúlyt a túl száraz levegő (fűtés, klímaberendezés miatt) és különböző kórokozók is felboríthatják, és jelentkeznek a jellegzetes tünetek:

Az említetteken kívül a tüneteket okozhatja a hangszalagok túlzott igénybevétele, az orrlégzés akadályozottsága (nátha), pollenallergia vagy dohányzás.

Mit tehetünk, hogy a panaszok gyorsan megszűnjenek?

  • Ha kapar a torka, rossz a közérzete és köhögési inger gyötri, kímélje magát, igyon sok folyadékot, elsősorban meleg teát, ami több okból is előnyös, méregtelenítő és vízhajtó hatású, a meleg kellemes a toroknak, a gyógynövények pedig csökkentik a gyulladást.
  • Az inhalálás is segíthet a panaszok enyhítésében.
  • Az orrdugulás megszüntetésére megfelelnek az orrcseppek, orrspray-k, kamillás-mentolos kenőcsök. Az orrcseppek azonban legfeljebb tíz napig használhatóak, ezzel szemben a sóoldatos orrspray-k hosszú távon alkalmazhatók mellékhatás nélkül.
  • Helyezzen egymásra több párnát, hogy amikor alszik, a feje magasabban legyen a szokottnál.
  • Kerülje a dohányzást (aktívat és passzívat egyaránt), mivel ezek ingerlik a nyálkahártyát.
  • A használt papírzsebkendőt a fertőzés terjedésének elkerülése érdekében mindig dobja el!
  • Aludjon eleget, hogy immunrendszere jól működhessen! Lehetőleg kerülje a stresszt, mert az gyengíti az immunrendszert.
  • Rendszeresen mosson kezet, fertőtlenítse is, különben újra és újra visszafertőzheti magát, és megfertőzheti a környezetében élőket is.
  • Táplálkozzon változatosan, vitamindúsan!
  • A fokozott testi megterhelést és a megerőltető sportokat kerülje!

Amennyiben tünetei három napon belül nem enyhülnek, feltétlenül forduljon orvoshoz! A gyerekeket pedig már az első tünetek jelentkezésekor vigyük orvoshoz!

Torokfájás és kezelése

Az őszi, téli időszakban az egyik leggyakoribb tünet a torokfájás. A panaszokat a torok vagy más néven garat gyulladása okozza, amit általában vírus- vagy baktériumfertőzések, ritkábban sérülések váltanak ki. A nyálkásabb, esősebb időben könnyű elkapni a különböző fertőzéseket zsúfolt helyeken, így közlekedési járműveken, bölcsődékben, óvodákban, iskolai közösségekben, mivel a kórokozók (vírusok illetve baktériumok) cseppfertőzés, azaz köhögés, tüsszentés útján terjednek.
Bővebben a torokfájás kezeléséről

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A torokfájás lehetséges okai

Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
Torokfájás
A torokpanaszok változatos formában (torokfájás, nyelési nehezítettség, rekedtség) és gyakran szerepelnek mind a felnőttek, mind a gyermekek panaszai között, főként ősszel és télen. A torokfájásnak számos oka lehet, amelyek részben a panaszok alapján is elkülöníthetőek.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest