Torokgyulladás és kaparó torok - Fájdalomcsillapítás, házi praktikák

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos és Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A torokgyulladást nem szabad alábecsülni, kezeletlenül ugyanis gégegyulladás is kialakulhat belőle, a gyulladás átterjedhet a hangszalagokra, ami rekedtséget okoz. Nézzük, mit tehetünk, ha kapar a torkunk.

Hogyan is okoznak tortokgyulladást a kórokozók?

A felső légutakban a belélegzett levegő felmelegszik és jó esetben megtisztul a kórokozóktól. Az orrüreg és a garat elsőként találkozik a légúti vírusokkal, ritkábban baktériumokkal. Ha itt a kórokozók megtelepednek és elszaporodnak, fájdalmas gyulladást válthatnak ki, amelynek első jele a kaparó érzés a torokban, ez pedig később nyelési panaszokkal társul.

Nem szabad félvállról venni az első tüneteket sem!

Ha a torokgyulladást nem kezelik és elhúzódik, súlyos betegségek lehetnek a szövődményei.

A torok, más néven garat alsó részén kialakuló gyulladás átterjedhet a gégére gégegyulladást előidézve. A vírusok által legyengített immunrendszer pedig kevésbé áll ellen a baktériumok támadásának, így kialakulhat bakteriális felülfertőzés is, és ebben az esetben már nem kerülhető el az antibiotikumok alkalmazása.

Lássuk, mit tehetünk, hogy ne jussunk idáig!

Fájdalomcsillapítás és házi gyógymódok

A fájdalom és gyulladás csillapítását az alábbiak szolgálják

Nagyon fontos, hogy mind a gyulladást, mind a fájdalmat mihamarabb enyhítsük. Erre kíválóan alkalmasak a vény nélkül kapható, helyileg alkalmazható készítmények, melyek szopogató tabletták vagy spray-k formájában is elérhetők. Több ilyen készítmény van forgalomban. Közös bennük az antiszeptikus hatás, amely mellett némelyik érzéstelenítő tulajdonsággal rendelkező hatóanyagot vagy fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatóanyagot is tartalmaz.

Amennyiben a lokális kezelés nem elégséges, a tüneteket a szájon át szedhető nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) tabletta használatával enyhíthetjük. De ez utóbbi használatát beszéljük meg kezelőorvosunkkal, annál is inkább, mivel ezeknek a gyógyszereknek egy része vényköteles.

A fájdalomcsillapítást szolgáló gyógyszerek mellett a gyorsabb gyógyulást támogatják bizonyos gyógyteák (pl. zsálya, kamilla, levendula), a meleg (nem forró!) tej és a méz kortyolgatása.

Gargarizálásra, öblögetésre szintén használhatunk zsályalevélfőzetet, málnalevélteát. Bátran alkalmazhatjuk nagyanyáink régi módszerét, a sós langyos vizes toroköblögetést is.

Torokfertőtlenítő, fájdalomcsillapító hatással rendelkezik a gyömbér és a kurkuma. Ezeket fogyaszthatjuk tea vagy cukorka formájában, de akár ételeinket is fűszerezhetjük velük. Az eukaliptuszos cukorkák szopogatása is csökkenti a tüneteket és a panaszokat, azért, hogy fogainknak ne ártsunk, válasszuk a cukormentes verziókat.

Használhat mellkasbedörzsölő kenőcsöket is, amelyeknek gyulladáscsökkentő, légzéskönnyítő hatásuk van.

A gyorsabb felépülés érdekében

A párásítás, inhalálás (utóbbi akár illóolajok alkalmazásával) a légutak nedvesen tartásával megnehezíti a kórokozók szaporodását és segít elkerülni a nyálkahártyák kiszáradását, ami tovább fokozná a kellemetlen panaszokat, továbbá hígítja a légutakban lévő váladékot is, ezáltal megkönnyítve annak távozását.

Az immunrendszer erősítését is szem előtt kell tartanunk! Ennek részeként:

  • Fontos C- és D-vitaminban, valamint cinkben gazdag ételeket, minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Remek C-vitamin-források pl. a citrusfélék, a csipkebogyó, a homoktövis, a paprika, D-vitamin a tejtermékekben, a tojásban, a halakban és a vargányában van nagyobb mennyiségben jelen, cink pedig többek között tejtermékekben, tojásban, hüvelyesekben, teljes kiőrlésű gabonafélékben, hagymában és olajos magvakban található.
  • Ügyelni kell a megfelelő higiéniára (szappanos és meleg vizes kézmosás, csak saját zsebkendő használata)!
  • Szellőztessen rendszeresen, hogy frissre cserélődjön a szoba levegője.
  • A bő folyadékbevitel és a sok pihenés is elengedhetetlen a felépüléshez.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha otthoni gyógymódok mellett a panaszok 2-3 nap alatt nem enyhülnek, vagy súlyosbodnak, vagy lázas, feltétlenül forduljon orvoshoz!

Ha gyermeknek fáj a torka

Gyerekeknél különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a fájdalomcsillapításra, mivel a fájdalom miatt gyakran kerülik az evést és ivást, ami tovább rontja általános egészségi állapotukat. A gyerekeket már az első tünetek jelentkezésekor vigyük orvoshoz! A gyermekek gyógyszeres kezelését mindenképp orvos útmutatása szerint végezzük. Kisgyermeknek ne adjunk szopogatós tablettákat a félrenyelés veszélye miatt! Egy éves kor alatti gyermek nem fogyaszthat mézet! Az illóolajokkal is legyünk óvatosak az ő esetükben, csak olyat alkalmazzunk ezek közül, amit gyermekorvosunk ajánl, és csak akkor, ha előzetesen egyeztettünk vele róla! Különösen fontos az immunerősítés gyerekeknél, mivel az ő immunrendszerük még nem fejlődött ki teljesen, ezért nagy a fertőzések veszélye.

A kisgyermekeknél jelentkező torokfájás kezeléséről ebben a cikkünkben írunk bővebben: A torokfájás és kezelése gyermekeknél.

Tovább Ezt teheti a torokfájás ellen - Mikor elegendők a házi praktikák? Mikor forduljunk orvoshoz?

    WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
    Bak Marianna, biológus szakfordító; hilfreich.de
    Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos és Dr. Árki Ildikó, háziorvos

    Cikkajánló

    Láz, fájdalom?
    Láz, fájdalom?

    Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

    A megfázás szövődményei
    A megfázás szövődményei

    Mik lehetnek ezek?

    WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
    WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
    WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
    WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

    Segítség

    Orvos válaszol

    orvos válaszol piktogram
    Dr. Zaránd Rajmund

    Dr. Zaránd Rajmund

    Fül-orr-gégész

    Orvoskereső

    orvoskereső piktogram
    Dr. Lehr Edina

    Dr. Lehr Edina

    Fül-orr-gégész

    Budapest