Fülbetegségek vakáció idején
A nyári időszakban főként a vízi sportok, a pancsolás miatt alakulhatnak ki a fülbetegségek, de – ahogyan egész évben - ilyenkor is érdemes betartani a fültisztítás szabályait. A problémák elkerüléséhez dr. Augusztinovicz Monika, az Oxygen Medical fül-orr-gégész szakorvosa ad hasznos tanácsokat.
A panaszok mögött több probléma állhat
Sokan tapasztalják a fül akut vagy tartós fájdalmát és a halláscsökkenést, amelyeket viszont kevesen vesznek komolyan. Holott minden ilyen tünet figyelmeztető jel, amely valamiféle rendellenségre hívhatja fel a figyelmet. Megtévesztő lehet az is, hogy a különböző fülbetegségek sokszor hasonló tüneteket produkálnak.
Halláscsökkenést okozhat az egyszerű fülzsír, de a középfülgyulladás vagy hallójárat-gyulladás is. Fájdalommal jár a fülkürt hurut, a középfül gyulladása valamint a hallójárat-gyulladás. A panasz mértéke alapján nehéz eldönteni, mennyire súlyos a baj, ezért fülfájdalom vagy halláscsökkenés esetén mindig forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz.
Úszáshoz füldugó
Ha a klóros uszodai víz rendszeresen bejut a hallójáratba, fellazíthatja a hallójárat bőrét, leoldhatja a védő faggyúréteget, a fülzsírt. Ennek eredményeként meggyengül a hám felszíni védelme, könnyebbé válik a kórokozók bejutása, így végső soron hallójárat-gyulladást alakulhat ki. Éppen ezért, azoknak, akik tapasztaltak már fülproblémákat, érdemes beszerezniük egy kifejezetten úszásra kialakított füldugót, ami útját állja ennek a folyamatnak. Fontos, hogy az úszás befejezése után oldalra fordítva a fejünket, rázzuk ki a hallójáratban esetleg bent maradt vizet.
Akinek rendszeres panaszai vannak, a szabályos tempózástól eltérően lehetőség szerint tartsa a fejét a víz fölött úszás közben. Így természetesen sokkal kevesebb víz juthat a fülbe. Védelmet nyújt még az úszósapka, és egy hallójáratba helyezett olajos vatta. Amennyiben újra és újra kialakulnak a gyulladások, célszerű szárazföldi sportot választani.
A fültisztítás szabályai
A fülzsír minden ember fülében jelen van, hiszen élettani jelentőséggel bír. A hallójárat bőrében levő faggyúmirigyek termelik a hámot bevonó védőréteget, vagyis a fülzsírt, amelyet tulajdonképpen felesleges eltávolítani. Különösen a kisgyermekek szűk hallójáratába nem ajánlott semmilyen eszközzel benyúlni, tehát fültisztító pálcikával sem. Kicsiknél mindössze a fülkagyló redőit érdemes megtisztítani babaolajba mártott pálcikával.
Amennyiben valakinél túl sok fülzsír termelődik és dugóként elzárja a hallójáratot, fájdalmat, halláscsökkenést okozhat. Ilyen különösen nem érdemes otthoni eltávolítással próbálkozni, mert ha a fülzsírdugót mélyebbre tuszkoljuk, a hallójárat sérülése és fájdalmas gyulladása lehet a következmény. A megoldás a szakszerű orvosi beavatkozás.
Ha a gyermek hajlamos a fokozott fülzsírtermelésre vagy gyakran alakul ki nála fülzsírdugó, segíthet a hallójáratba becseppentett paraffinolaj, ami recept nélkül, cseppentős üvegben kapható.
Spray-t és fülgyertyát csakis fülészeti vizsgálat után érdemes használni, az orvos javaslati alapján. Mindkettő oldhatja a fülzsírt, ahogyan a fülgyertya is, amely alkalmas a hallójárat és a dobhártya vérellátásának fokozására. Ugyanakkor elhúzódó vagy visszatérő panaszok, fülfolyás esetén mindenképpen indokolt az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat – figyelmeztet dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész szakorvos.
(healzz)