Egyszerű, otthoni módszerek torokfájás ellen
A torokfájás lehet a megfázás, vírusfertőzés jele, a hangszálak megerőltetésének következménye, vagy valamilyen komoly bakteriális fertőzés eredménye is. A következő, otthon is alkalmazható módszerekkel enyhíthető a kaparó, égető torokfájás.
Mikor alkalmazhatóak az otthoni gyógymódok torokfájásra?
Sokan azonnal orvoshoz fordulnak torokfájás esetén, pedig sokszor a doktor sem tud jobbat mondani a régi, jól bevált módszereknél. A torokfájás leggyakrabban ugyanis felső légúti vírusos fertőzéshez kapcsolódik, ami ellen sem specifikus antivirális szerek, sem antibiotikumok nem alkalmazhatók. Ebben az esetben érdemes pihenéssel, mézes teával, tüneti kezelésre szolgáló készítményekkel felgyorsítani a gyógyulást.
Nem érdemes azonban otthoni gyógymódokkal próbálkozni, hanem orvoshoz kell fordulni, ha
- a torokfájáshoz egyéb súlyos tünetek is társulnak (pl. magas láz, nehézlégzés, nyelési nehézség, kiütések),
- ha arcüreg- vagy fülfájás is tapasztalható,
- a torok fehér lepedékes vagy gennyes,
- a házi praktikák és a vény nélküli kapható gyógyszerek használata mellett súlyosbodnak a tünetek, vagy
- nem múlnak el a panaszok egy héten belül.
Ezekben az esetekben fontos az orvosi vizsgálat és más kezelési mód alkalmazása. A néhány nap óta fennálló, más súlyos panaszokkal nem járó esetekben ugyanakkor sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében és a gyógyulás megkönnyítésében az alábbi házi gyógymódok is. Különösen fontosak ezen torokfájásra ajánlott gyógymódok várandósság esetén, mivel ilyenkor a legtöbb gyógyszer alkalmazása ellenjavallt.
Sós vizes gargarizálás
Számos tanulmány bebizonyította már, hogy a napi többszöri, sós vízzel történő öblögetés megnyugtatja a gyulladt nyálkahártyát, eltávolíthatja a gyógyulást akadályozó toroklepedéket és vele a kórokozókat, így csökkenthetjük a torok gyulladását. Ugyanígy a sós vizes orröbítés is hasznos lehet, melyet szintén egyszerűen házilag is kivitelezhetünk, ha nem szeretnénk a patikában kapható kész szetteket használni.
Az orvosok a kívánt hatás eléréséhez általában azt javasolják, hogy egy pohár enyhén meleg vízben oldjon fel a beteg egy teáskanálnyi sót. Ezt követően gargarizálja el szép lassan a pohárnyi sós vizet, és ügyeljen arra, hogy öblögetés közben ne nyeljen le egy kortyot se a folyadékból. Annak, akinek túl sós lenne a folyadék, tehet bele egy kis mézet is, de ebben az esetben fontos, hogy gargarizálás után köpje ki a „koktélt”.
Méz
A méz régóta alkalmazott és bevált módja a torokfájás és a köhögés kezelésének is. Kedvező hatását számos klinikai kutatás is alátámasztotta. Alkalmazható önmagában vagy teában feloldva is. Figyelem, csecsemőknek 1 éves kor alatt nem adható méz!
Tea
Egy csésze meleg teával azonnali nyugtató hatást érhet el fájó torkánál. A gyógyteák mellett előnyös a fekete, a fehér és a zöld tea fogyasztása is. Ezek olyan antioxidánsokat tartalmaznak ugyanis, amelyek segítenek az immunrendszer megerősítésében és a fertőzések leküzdésében. A különböző kezelési módok hatásának maximalizálása érdekében javasolható különböző gyógyteák fogyasztása (lásd lentebb) és a tea mézzel történő édesítése.
Folyadékfogyasztás
Folyamatos folyadékpótlással megőrizhetjük nyálkahártyánk nedvességét és segíthetjük szervezetünket a megfázás elleni harcban. Elsősorban vizet érdemes fogyasztani, de valami kevésbé cukros ital – mint például 100 százalékos gyümölcslevek, vagy mézes tea – is megteszi a hatását. Amikor az ember megfelelő mennyiségű folyadékot fogyaszt, akkor a vizelete világossárga színű.
Tyúkhúsleves
Nagyanyáink jól bevált módszere megfázásra, torokfájásra a húsleves. A húslevesben található sónak gyulladáscsökkentő, nyálkahártya-nyugtató hatása van, továbbá olyan alapvető tápanyagokat is juttatunk szervezetünkbe, amelyek segítenek legyőzni a fertőzéseket.
Gyógynövények
Az alábbi gyógynövények - tea, csepp, vagy külsőleg illóolaj formájában történő - alkalmazásának előnyös hatásáról állnak rendelkezésre adatok:
- kamilla (az egyik legjobb gyulladáscsökkentő, antioxidáns és nyugtató hatású)
- borsmenta (gyulladásgátló, antibakteriális hatású)
- hársfavirág (köhögésre és torokfájásra alkalmazott gyógynövényünk)
- görögszéna (forrázott magja használható gargarizáló szerként mandulagyulladásra, torokfájásra)
- orvosi ziliz (fehérmályva vagy mályvacukor-gyökér néven is ismert, enyhíti a torokfájást és a köhögést, gyulladáscsökkentő)
- édesgyökér (segít a megfázás, a torokgyulladás, a köhögés leküzdésében, gyulladásgátló, kiváló nyákoldó, köptető és köhögéscsillapító )
- bodza (antiszeptikus hatása miatt jó torokfájásra, valamint köhögéscsillapító hatása is van)
A torokfájásra ajánlható gyógynövények mellett kiválóan alkalmazhatóak a megfázás, fertőző betegségek esetén ajánlott olyan gyógynövények is, mint a gyömbér, zsálya, echinacea, továbbá minden magas vitamintartalmú gyümölcs.
A fűszernövények közül ajánlott fertőzéses betegségek kezelésében a fokhagyma. A csípős paprika ugyanakkor pár átmenetileg elnyomhatja a fájdalmat, valójában fokozhatja a gyulladást és nem segíti a kórokozók elleni küzdelmet sem, torokgyulladás esetén inkább mellőzzük.
Lásd még Gyógynövények helyes alkalmazása
Pihenés
Nem a leggyorsabb, de hosszútávon az egyik leghatásosabb gyógyító módszer a fertőzések elleni küzdelemben. A legtöbb torokfájás valamilyen vírusnak köszönhető, amit hosszútávon sok pihenéssel tud legyőzni szervezetünk.
Inhalálás
Míg a száraz és hideg levegő kedvez a kórokozóknak, a meleg, párás levegő és a gőz belélegzése segíti a torokfájás elleni küzdelmet. Az inhaláláshoz öntsön forró, gőzölgő vizet egy tálba, majd fölé hajolva fedje le fejét egy ruhával vagy törölközővel. Az inhalálás legalább 10-15 percig tartson, és közben figyeljen arra, hogy az orrán és száján keresztül is vegyen levegőt, így a gőz jobban át tudja járni a légutakat. Egyes orvosi vélemények szerint alternatívaként megfelel erre a célra a meleg fürdő és a forró zuhany is.
Recept nélkül kapható gyógyszerek
Gyulladáscsökkentők
Az egyik legkézenfekvőbb kezelési mód a legtöbb háztartásban megtalálható, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek (ibuprofen, paracetamol) alkalmazása. Ezek a készítmények csökkentik a torok fájdalmát, gyulladáscsökkentő hatásuk révén a torok duzzanatát, valamint a torokfájáshoz esetleg társuló lázat is. Mindazonáltal ezen nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek a tüneti kezelés részei, magára a fertőzésre közvetlenül nem hatnak.
Fontos tudni |
Ne szedjen több azonos hatóanyagú, vagy azonos hatástani csoportba tartozó gyógyszert egyidejűleg, mert a kedvezőtlen mellékhatások fokozódhatnak, ezért még a vény nélküli gyógyszerek esetében is kérdezze meg gyógyszerészt, hogy mely készítményeket szedheti együtt! |
Torokcukorkák, szopogató tabletták
A torokfájás elleni cukorkák serkentik a nyáltermelődést, így segítenek nedvesen tartani a torok nyálkahártyáját, ami segíti a gyógyulást. Érdemes hűsítő hatású – mint például mentolos vagy eukaliptuszos – terméket választani, amik nem gyógyítják meg a torkot és a megfázás tüneteit sem enyhítik, viszont ideiglenesen tompíthatják a fájdalmat. Ezen cukorkáknál nagyobb hatékonyságúak a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő hatóanyagot tartalmazó szopogató tabletták. Mivel ezek gyógyszernek minősülő készítmények, ezeknél is fontos a betegtájékoztatóban előírt adagolás követése.
Miket kerüljön torokfájás esetén?
Néhány torokirritáló hatású környezeti tényező súlyosbítja a torokfájással járó panaszokat vagy a fájdalmat okozó megbetegedést. Kerülje el az alábbiakat:
- száraz levegő,
- dohányzás (beleértve a passzív dohányzást is),
- légszennyezés,
- légúti allergének (pollen, penész vagy háziállatszőr),
- vegyi anyagok (pl. háztartási tisztítószerek) gőzei,
- alkohol,
- savas ételek vagy italok (citrusfélék, paradicsom vagy szénsavas italok),
- száraz és kemény ételek (perec, chips),
- túlzottan fűszeres ételek.
A téma cikkei - Torokfájás |
3/1 A torokfájás okai |
(WEBBeteg összeállítás; Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta)