Mi okozhat halláscsökkenést?

szerző: Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus - Fül-orr-gége Központ
frissítve:

Hallásromlás több okból is bekövetkezhet. Számos esetben átmeneti és egyszerűen orvosolható probléma, ám a hallás romlása tartós folyamat, vagy kizárólag műtéti úton helyreállítható állapot is lehet.

A hallás folyamata során a környezetből érkező hangok először a külső hallójáratba jutnak, majd megrezegtetik a dobhártyát. A dobhártya által közvetített rezgések hatására a hallócsontocskák, az őket összekötő ízületek jóvoltából rezegni kezdenek és a folyadékkal teli csigába továbbítják a rezgéseket. A végén a rezgések ingerületté alakulnak a csigában található Corti-féle szervben. Innen az idegi jeleket a hallóideg közvetíti az agy hallóközpontjába, ahol a hangok tudatos érzékletté lesznek. Bármelyik területen is keletkezik zavar, azt a hallás csökkenése jelzi, de egyéb tünetek is kialakulhatnak: sokan fülzúgásról, zajérzékenységről, vagy szédülésről is beszámolnak.

Amennyiben a hallójáratban, a dobhártyával, vagy a hallócsontokkal van gond, akkor vezetéses halláscsökkenésről beszélünk, ha mélyebben van a probléma, akkor percepciós, vagy idegi halláscsökkenésről van szó. Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus orvost a halláscsökkenés gyakoribb kiváltó okairól és kezelésükről kérdeztük.

A halláscsökkenés okai a külső fülben

Átmeneti halláscsökkenést okozhat a külsőfül-gyulladás, ami elsősorban a hallójárat felázása, ill. mikrosérülése kapcsán alakulhat ki. Jellemzően a medencék, fürdők vizében található baktériumok okozzák, ezért nevezik ezt a betegséget úszófülnek is. Antibiotikumos tamponnal helyileg jól gyógyítható, így az átmeneti hallásromlás is megszüntethető.

Halláscsökkenést okozhat a hallójáratba kerülő idegen test, vagy a túlzott fülzsírtermelődés miatt kialakult fülzsírdugó is. Ha az eldugult fület szakorvos sérülésmentesen, szakszerűen kitisztítja, a hallás is újra a régi lehet.

A fül tisztítása a személyes higiénia alapvető eleme, nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan végezzük. Az első hiba, amit elkövethetünk, ha túl gyakran és látszólag túlzott alapossággal végezzük a műveletet. A látszólagos alaposság azt jelenti, hogy a fültisztító pálcikát helytelenül alkalmazva a fülzsírt csak beljebb toljuk a fülben, ami aztán szép lassan, mintegy dugót formálva okoz halláscsökkenést. A fülzsírdugó kíméletesen feloldható, ha a gyógyszertárban kapható paraffinolajat csöpögtetünk a fülbe. Ha ez a módszer sem hatásos, eltávolításához kérjük fül-orr-gégész segítségét.

Elváltozások a középfülben

A vírusok, vagy baktériumok által okozott heveny középfülgyulladás általában nagy fájdalommal jár, főleg ez viszi orvoshoz a beteget, nem is elsősorban a gyulladás miatt kialakult hallásromlás. Különösen a gyermekek veszélyeztetettek, akiknél problémát okozhat a rendszeres és alapos orrfújás. A gyermekeknél életkorukra jellemző anatómiai okoknál fogva is gyakrabban jelentkezhet náthás szövődmény. A középfület az orr-garattal összekötő Eustach-kürt helyzete és átjárhatósága, ugyanis gyermekkorban kedvez az orrüregi fertőzések középfülbe terjedésének. A megelőzés – rendszeres orrfújás, tengeri sós orrspray használata, kisebbeknél orrszívás – mellett a már kialakult középfülgyulladás mielőbbi kezelése is nagyon fontos, a legtöbb esetben a betegség gyógyszeresen kezelhető.

Bonyolultabb a helyzet, ha a dobhártya perforálódik. A dobhártya átszakadása kialakulhat a középfül gyulladása következtében, de mechanikai behatás eredményeként is. alakulhat ki. A esetek többségében magától begyógyul, ha mégsem, akkor műtéti úton helyreállítható a folytonossága, így a dobhártya perforáció miatti hallásvesztés is korrigálható.

Ép dobhártya mellett is kialakulhat halláscsökkenés, ha a középfülben elhelyezkedő hallócsontocskák sérülnek, elpusztulnak, mozgathatóságuk csökken. Otoszklerózis (otosclerosis) esetén pl. a kengyel talpa becsontosodik a csiga bejáratába, a halláscsökkenés mellett gyakran jár fülzúgással is. Ez esetben is a műtét jelentheti a megoldást.

Zajártalom és halláscsökkenés

Hirtelen, erős hanghatás (zajártalom) következtében is létrejöhet hallásvesztés. Az összefüggésre már előírás is született, az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba hozandó összes, fülhallgatóval hallgatható zenelejátszó készülék hangerejének biztonsági küszöbértékét. Bizonyos munkakörökben azonban nem ritka az ennél is magasabb zajártalom, - például motorbicikli: 85-90, ütvefúró: 110, egy puska elsülése: 120 decibel - itt feltétlenül szükséges a munkakörhöz kapcsolódó védelmi előírások betartása.

A probléma bizonyos esetekben átmeneti, de ha a kezelések ellenére mégis maradandó a károsodás, akkor ez esetben is a hallókészülék viselése jelenti a megoldást.

Az időskori halláscsökkenés

Az időskori halláscsökkenés a legtöbb esetben mindkét fülben jelentkezik. Kiváltó oka a belső fülben található csigában lévő szőrsejtek károsodása. Ez műtéti úton, vagy gyógyszerekkel nem kezelhető, ilyenkor csak a hallókészülék jelenthet megoldást.

Az időskori hallásélesség gyengülésének tünetei

A páciens

  • félreérti a beszédet
  • nem érti a halk beszédet
  • motyogásnak hallja a hozzá intézett mondatokat
  • hangosabban beszél, mint mások
  • túl hangosan hallgat TV-t, rádiót
  • gyakran nem hallja meg a telefont vagy a kapucsengőt
  • egyre kevésbé szívesen jár társaságba
  • visszahúzódik
  • nem vesz részt a beszélgetésekben
  • ingerülten reagál, ha nem érti, amit mások mondanak

Forrás. Siemens Hallásközpont

Bizonyos esetekben a hallóideg-károsodással egy időben középfül tartós betegsége is fennállhat, amit kevert halláscsökkenésnek nevezünk. Ilyenkor is a hallókészülék jöhet csak szóba, de nehezebb lehet a megfelelő kiválasztása és beállítása.

Lásd még Hogyan kezelje nagyothallását?

(Fül-orr-gége Központ - Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest