Az orrmandula megnagyobbodásának tünetei, okai és kezelése
Ha egy gyermeknél a tartósan bedugult orr és az ezzel járó szájlégzés mellett gyakori a középfülgyulladás és horkolás is jelentkezik, akkor valószínű, hogy a megnagyobbodott orrmandula okozza a panaszokat.
Az orrmandulák szerepe
A torokban található mandulák mellett az orrmandulák (adenoidok) is fontos szerepet töltenek be a légúti betegségek megelőzésében. Első védelmi vonalként tartóztatják fel a szervezetbe jutó kórokozókat, a bennük található, immunsejtek által előállított fehérjék segítségével megakadályozzák a fertőzés továbbterjedését.
Az orrüreg felső részében elhelyezkedő orrmandulák növekedése általában 3 és 7 éves kor között befejeződik. Az évek előrehaladtával méretük egyre csökken, serdülőkorra gyakran teljesen el is tűnnek – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika, fül-orr-gégész.
Mi okozza a nagyobbodást?
A megnagyobbodott orrmandula gyakori panasz gyerekeknél. Kialakulásának oka lehet, ha egy lezajlott fertőzés, mandulagyulladás után a duzzadás megszűnik ugyan, de a mandula mégsem húzódik vissza eredeti méretére. Okozhatja allergia vagy más irritatív anyag is, de sokszor nincs igazi kiváltó oka, a mandula mérete egyéni adottság kérdése is lehet.
A torokmandulákkal ellentétben az orrmandulák nem láthatóak, csak vizsgálat során tudjuk ellenőrizni az állapotukat.
Milyen tünetek utalnak orrmandula-megnagyobbodásra?
Bár önmagában a mandulamegnagyobbodás gyulladás nélkül nem jelez súlyos egészségügyi problémát, annak következményei már visszatérő vagy krónikus betegségek lehetnek.
- A megnagyobbodott orrmandula miatt a gyerek orra bedugul, a légzés gátolt, így a száján veszi a levegőt. Megszűnik az orrüreg szűrő funkciója, könnyebben alakul ki alsó légúti fertőzés. Ha a szájlégzés tartós, akkor akár abnormális arcizomfejlődés és fognövekedés is lehet a következménye.
- Az orrdugulás miatt a gyerek horkol, az alvása felszínessé válhat, emiatt nappal is fáradtabb lesz, nehezebben koncentrál, figyelmetlenebb lehet, sőt az alváshiány az anyagcserére is befolyással lehet.
- Ha az az orrjárat nem tud megfelelően szellőzni, akkor az orrot a füllel összekötő Eustach-kürt sem működik megfelelően, ami miatt gyakori savós középfülgyulladás jelentkezhet.
Mikor szükséges az orrmandula műtéti eltávolítása?
Az orrmandulák mérete a korral csökken, a panaszok egy része kezelés nélkül is elmúlik. Átmeneti rosszabbodást nátha, vagy egyéb légúti fertőzés esetén lehet tapasztalni. A gyulladás miatt ilyenkor a tünetek is intenzívebben jelentkezhetnek, ám ez a betegség lezajlásával rendszerint elmúlik.
A műtéti megoldásra általában akkor kerül sor, ha a megnagyobbodott orrmandula komoly panaszokat, szövődményeket okoz. Ilyen például a tartós horkolás a kisgyermeknél, vagy a gyakori középfülgyulladás.
A tervezett műtét előtt mindig érdemes kizárni a táplálékallergia vagy a légúti allergia lehetőségét, mivel ennek hatékony kezelése esetén elkerülhető az orrmandula eltávolítása.
(Fül-orr-gége Központ - Dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész)