A zaj hatása az egészségre
Minden olyan hangot, amely káros élettani vagy pszichés hatással van az egyénre, zajnak nevezünk. Mekkora zaj ártalmas? Hogyan védekezhetünk a zajártalmak ellen? Összeállításunkból kiderül.
A zajról általában
A zaj kellemetlen, zavaró, ennek ellenére megítélése egyénfüggő. Halk, egyébként kellemes zene is lehet zaj, ha valamilyen tevékenységünket zavarja. A nemkívánatos, illetve túl hangos hangjelenség, ami az életfunkciónkat, munkánkat vagy pihenésünket zavarja, zajnak minősül.
A zaj hatásai sok esetben csak hosszú idő után jelentkeznek, így nehéz a zaj és a károsodás közötti kapcsolat kimutatása.
Meghatározó zajforrások
Az európai államok közösen határozták meg a környezeti zajforrások fő osztályait, melyek az emberi tevékenységen alapulnak, így könnyebbé válik az azonosítás. Az öt legmeghatározóbb zajforrás:
- a közúti közlekedés,
- a légi közlekedés,
- a vasúti közlekedés,
- az ipari eredetű zajok,
- a szabadidős tevékenységből származó zajok,
- közlekedési-, ipari- és mezőgazdasági zajok, valamint rezgések.
Ezek mellett nyilvánvalóan más egyéb zaj is van, de jelentőségük messze elmarad a felsoroltakétól.
A zajszennyezés európai helyzete
Európa államaiban a zajszennyezést tekintve nincsenek nagy különbségek, tehát a lakosság minden országban körülbelül ugyanakkora zajterhelésnek van kitéve. Általánosságban azonban elmondható, hogy a közép- és kelet-európai nagyvárosok zajosabbak, mint a nyugat-európaiak.
A mérések rámutatnak, hogy a közúti közlekedés váltja ki a legnagyobb zajterhelést.
- Európa lakosságának 65 %-át napi szinten 55 dB szintű zajterhelés éri - ez alvászavarokat vált ki.
- Európa lakosságának 17 %-át 65 dB átlagos zajterhelés éri, ez már kimutatható károsodással jár.
- Európa lakosságának 1,4 %-át 75 dB feletti zajterhelés éri, ez meghaladja az egészségügyi határértéket.
A zaj hatása szervezetünkre
Hosszú időn át fennálló vagy ismétlődő zajok hatással vannak az ember pszichés, vegetatív és hallószervi működéseire. A zaj az átlagos emberi szervezetre gyakorolt hatásai:
A zaj rontja az alvás minőségét és idejét, ezen keresztül megváltoztatja a szervezet napi ritmusát, mely végül az idegrendszer túlterheléséhez vezethet: fokozódik a fáradékonyság, megnő a reakcióidő, ingerlékenyebbek leszünk.
Miért baj a kialvatlanság? |
Az alvászavar csökkenti az alkalmazkodóképességet, azaz a "túlélést": a reagáló-, tanulási- és tűrőképesség, a figyelem, a munkateljesítmény csökken, egyre kifejezettebb ingerlékenység, fáradtságérzés jelentkezik, sőt, tartósan kimerült állapotban a testi (szomatikus) betegségek és a szellemi leépülés (dementálódás) kockázata is lényegesen fokozódik hatására. Bővebben Az alvászavar és típusai |
Védekezés a munkahelyi zaj ellen
A munkahelyi zajok elleni védekezésnek több módja van:
- egyéni védekezés: a dolgozók testén elhelyezett védőeszközök,
- megelőző intézkedések: a zaj kibocsátásának csökkentése technikai megoldással,
- utólagos zajcsökkentés: a már meglevő zaj emberekhez való eljutásának gátlása.
Egyéni zajvédelem
A zaj által okozott élettani károsodások csak hosszú idő után észlelhetők, amikor már nehezen lehet megállapítani az összefüggést a zaj és a károsodás között. A zaj okozta maradandó hallásromlás nem gyógyítható, tehát a legfontosabb tennivalónk a megelőzés.
Az egyéni védőeszközök a műszaki zajvédelmet nem helyettesítik, csak kiegészítik. A halláskárosodás megelőzése csak a dolgozók aktív közreműködésével, azaz az előírások maximális betartásával érhető el. Hiába tesz meg mindent a munkaadó, ha a dolgozó felelőtlen magatartásával veszélyezteti saját egészségét. A halláskárosodás megelőzésére az alábbi védőfelszerelések használhatók:
- fülvédő vatta,
- viasszal impregnált füldugó,
- fülvédő tok,
- fülvédő tok és füldugó,
- zajvédő ruházat.
Ezek az eszközök akkor felelnek meg a céljuknak, ha hanggátlásuk magas frekvencián nagyfokú, viselésük kényelmes, higiénikusak, áruk kedvező.
Kapcsolódó Mekkora zajterhelésnek van Ön kitéve? | A nagyothallás okai, kivizsgálása
Az otthon veszélyei |
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Balázsi Viktor újságíró-szerkesztő; Felhasznált irodalom: Dr. Kalmár Ferenc: Belső környezet minősége
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos