Hogyan kezelje nagyothallását?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A halláskárosodás nem fordítható vissza, a nagyothallás gyógyítása nem lehetséges. Nem szükségszerű azonban, hogy egy csendesebb, hangszigetelt világban éljen. Orvosával vagy egy audiológus segítségével a hallás korrigálható.

A téma cikkei

4/1 A nagyothallás okai
4/2 A nagyothallás fokozatai
4/3 Hogyan kezelje nagyothallását?
4/4 Hallókészülékek

A halláscsökkenés kezelése a háttérben álló októl, és az elváltozás súlyosságától függ. Ha a hallásvesztést a belső fül súlyos károsodása okozza, akkor segíthet a hallókészülék használata azáltal, hogy a károsodott frekvenciákon a hangerősséget a küszöbértékig fokozza, de a küszöb fölötti hangokat már nem erősíti lényegesen.

Ha azért nem hall megfelelően, mert a külső fülben a hallójáratot fülzsír zárja el, orvosa eltávolítja ezt a fülzsírt, ezáltal javítva hallását.

Ha Önnek súlyos halláskárosodása van, akkor az úgynevezett cochlearis implantátum is segíthet.

A fülzsír eltávolítása

A fülzsír által okozott külső hallójárat elzáródás egy gyakori, egyszerűen megoldható formája a halláskárosodásnak. Az orvosa az alábbi módszerek egyikével távolíthatja el a fülzsírt.

  • A fülzsír kimosása. Orvosa meleg vizet fecskendez a fülbe egy fecskendővel. Lehet, hogy néhányszor meg kell ismételni az eljárást ahhoz, hogy a fülzsír kijöjjön.

  • A fülzsír mechanikus eltávolítása. Előfordulhat, hogy orvosa egy kis műszerrel, amit Janssen-horognak hívnak, kihúzza a fülzsírdugót.

  • A fülzsír kiszívása. Egy szívókészülék segítségével a lágyfülzsír kiszívható.

Bővebben Fülzsír és fültisztítás - Hogyan tisztítsuk helyesen?

Hallókészülékek

A hallókészülék részei
  • Mikrofon, ami összegyűjti az Ön környezetében levő hangokat.
  • Digitális processzor, amely az erősítőt vezérli.
  • Erősítő és hangszóró, ami felerősíti ezeket a hangokat.
  • Fülrész (illeszték), ami a hangokat bevezeti a fülébe.
  • Elem, ami a készülék energiaellátását biztosítja.

Egy audiológus segítségével végiggondolhatja a hallókészülék használatának előnyeit. A hallókészülék nem mindenkinél válik be, akinek nagyothallása van, de nagyon sok embernél kedvező hatású lehet.

A hallókészülék megszokása időbe telik, mert a hang másmilyennek tűnhet felerősítve. Lehet, hogy több készüléket is ki kell próbálnia, míg megtalálja az Ön számára megfelelőt.

A hallókészülékeknek különböző alakja, mérete, illetve megjelenése lehet. Egyes hallókészülékek a fül mögött helyezkednek el, és egy vékony cső segítségével jut el a hang a hallójárathoz. Mások a külső hallójáratba rakhatók.

Bővebben Részletesen a hallókészülékekről

Cochlearis implantátumok

A hallás súlyosabb károsodása, gyakran a belső fül funkciójának kieséséből fakad. Egy elektronikus készülék, a cochlearis implantátum a fül károsodott, illetve nem működő részeit kompenzálja. Ezek a szerkezetek (melyek egy számítógép és egy elektróda segítségével a hang mechanoelektromos átalakítását végzik idegi ingerületté, és műtéttel operálhatóak be a koponyacsontba) főként süketen született kisgyermekek esetében jönnek számításba.

Együttélés a nagyothallással - Életviteli tanácsok

Ha Ön nagyot hall, van segítség! A gyógyszeres kezelés, a különböző típusú hangerősítő rendszerek, illetve az egyszerű életviteli szabályok betartásával is jelentősen javíthat életminőségén. Az alábbi ötletek megfogadásával Ön a nagyothallása ellenére hatékonyabban fog tudni kommunikálni.

  • Álljon úgy, hogy jól halljon és lássa a beszélgetőpartnere arcát! Álljon szembe az Önhöz beszélő emberrel, sőt megfelelő világítást is kapcsoljon föl!

  • Kapcsolja ki a háttérzajt! A televízióból kihallatszó zaj akadályozhatja Önt a beszélgetés során.

  • Kérjen meg másokat, hogy tisztán és valamivel lassabban beszéljenek! A legtöbb ember nagyon segítőkész, ha tudják, hogy Önnek a hallása rossz.

  • Válasszon csendes helyeket! Nyilvános helyeken, például egy étteremben vagy egy társasági eseményen, válasszon olyan helyet a beszélgetéshez, ahol viszonylag csend van.

  • Fontolja meg a különböző kiegészítő hallgató készülékek alkalmazását! A különböző kihangosító eszközök, például a TV vagy a telefon kihangosításához, segíthetnek Önnek jobban érteni a dolgokat, miközben csökkentik a környező zajok szintjét.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusDr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész szakorvos

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Lektorálta: Dr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész szakorvos

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Fül-orr-gége Központ - Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej-nyaksebész
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest