Miért alszik a gyermekem nyitott szájjal? - Az orvos válaszol
Az öt éves lányom nyitott szájjal alszik, és napközben is sűrűn nyitva van a szája. Kisebb korában a rendelésen megállapították, hogy az orrmandulája nagyobb a kelleténél. Az édesapjának orrsövényferdülése van - ez a probléma örökölhető? Mit tegyünk? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Kérdező!
A kislánya panaszai orrmandulatúltengésre utalnak, a teendő a mandula műtéti eltávolítáas.
A horkoláson kívül ez a pihenésben is zavarja, emiatt figyelemzavara lehet, napközben aluszékony, "elbambul". Az orrlégzése nem kielégítő, emiatt a száján is vennie kell a levegőt, így beszéd közben megáll. Ez hosszú távon a beszéd ritmusára, hangképzésre is kihat. Zavart okozhat a beszédfejlődésében, énekkészsége fejlődésében. A szájlégzés a fogak fejlődését zavarja, emiatt az arccsontok fejlődését is.
Garatmandula, orrmandula |
A garatmandulák a nyelv hátsó részének két oldalán a garatív alatt helyezkednek el. Az orrmandula (amelyből egy darab van) neve kissé megtévesztő, mivel valójában ez található a garatban, az orrüreg mögött. Anatómiai fekvéséből adódóan szabad szemmel nem látható, a fül-orr-gégész szakorvos kis tükör segítségével illetve tapintással tudja megvizsgálni. |
A végső megoldás a műtét
A műtétét iskolába menetel előtt lenne legideálisabb elvégezni, hogy az olvasás, írás tanulásakor ne okozzon gondot a megnagyobbodott orrmandula, az orrlégzési zavar.
Az orrmandulák visszafejlődése sajnos csak 10 éves kor fölött várható, így nem érdemes várni, hogy a gyermek majd "kinövi", mert addig a fejlődésében tanulásában hátrányba kerülhet emiatt.
Az orrsövényferdülés később, az orr növekedése során alakul ki, serdülőkor előtt nem okoz panaszokat.
(WEBBeteg - Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész)