Fülzsír és fültisztítás - Hogyan tisztítsuk helyesen?
A fülviasz vagy más néven fülzsír, orvosi nevén cerumen a hallójáratban elhelyezkedő speciális mirigyek terméke. A mirigyek termelte zsíros, kenőcsös masszán kívül levált hámsejteket, szőrszálakat és az esetlegesen besodródó port és szennyeződéseket tartalmazza. A hallójáratban normálisan végbemenő hámsejtvándorlás eredményeként a fülzsír folyamatosan halad a termelődés helyétől a külvilág felé.
A külsőfül bőre igen érzékeny terület. A fülzsír bevonja ezt a finom bőrt, savas kémhatást biztosít, mely gátolja a kórokozók megtapadását, a baktériumok szaporodását. Szárazon tartja azt, védi a kémiai, mechanikai irritációtól.
Fontos az állandó hőmérséklet, valamint a megfelelő szellőzés. Emiatt nem kell bedugva védeni a fülünket például a huzattól, mert ez a krónikus gyulladás kialakulásának kedvez, gátolja a szellőzést, a nem steril vatta kórokozókat visz be a fülbe, ráadásul az öntisztulást is gátolja.
Fürdőben voltunk...
Sokszor így kezdi mesélni a panaszát az orvoshoz forduló beteg. Gyakran fürdőzés után jelentkeznek a panaszok, amikor úgy érezzük, víz ment a fülünkbe, melyet nem tudunk onnan kicsurgatni.
Hajmosás után is gyakran érzünk hasonlót, amit gyakran tovább súlyosbítunk az „alapos” fülpucolással.
Ez a cikk is érdekelheti Tanácsok a fülbetegségek elkerüléséhez
Ki kell mosni?
Nem koszos! |
A hallójárat nem koszos. Nem igényel tisztogatást, mosást. Öntisztuló mechanizmusa miatt a fülzsírt sem kell eltávolítani, sőt! A normálisan jelen lévő fülviasz eltávolítása gyulladáshoz vezethet. |
Ilyen esetekben, a fület kifecskendezzük, ahogy a köztudatban elterjedt: „kimossuk”. A beavatkozás teljesen fájdalmatlan (ha csak nem gyulladt a hallójárat), mégis lehetnek szövődményei. A hallójáratbőr könnyen megsérülhet, vérezhet.
Nagyon fontos, sose kísérletezzünk otthon fülmosással! Sérülést okozhatunk mind a hallójáratfalon, mind a dobhártyán. Ha lyukas a dobhártya, a középfül szerkezetében okozhatunk súlyos, a későbbiekben akár csak műtéttel kezelhető károsodást.
Dobhártyasérülés keletkezhet a felületes hámsérüléstől egészen annak kilyukadásáig, mely minden esetben fül-orr-gégészeti ellátást igényel. Emiatt is fontos, hogy megfelelő szakember végezze a fülmosást, aki utána ellenőrizni tudja a fül állapotát, és szükség esetén a komplikációkat felismeri, kezeli.
A fülpiszkáló használatáról
Jelenleg elterjedt az úgynevezett fültisztító (vattapálca) mindennapos használata. A fültisztító azonban gátolja a hámsejtvándorlást, így fülzsírdugó kialakulásához vezethet, vagy éppen eltávolítja a védelmet nyújtó fülzsírt. Ezen kívül mikrosérüléseket okoz a hallójáratban, így elősegíti a kórokozók mélyebbre jutását.
Tudnunk kell, hogy a fültisztítópálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat jutattunk vele. A mindennapos „fültisztítás” előbb vagy utóbb a külső hallójárat idült gyulladásához vezet.
Mégis, hogyan tisztítsuk?
Gyakran kérdezik ezt a betegek. Mosakodáskor a fülkagyló mögötti terület, a fülkagyló lemosása a hallójárat bemenetig, majd törölközővel való szárítása, a törölköző sarkával való kitörlése elegendő.
Hajmosás, fürdés után a törölközővel való törlése, szárítása fontos.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész