Cockayne-szindróma

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Lesznyák Judit frissítve:

A Cockayne-szindróma (CS) egy kora gyermekkorban jelentkező betegség, mely kisnövéssel, idő előtti öregedéssel, látás- és hallászavarral, neurológiai tünetekkel és a szellemi képességek korlátozottságával jár. A betegséget Edward A. Cockayne (1880-1956) angol gyermekorvos írta le.

A Cockayne-szindróma egy nagyon ritka (200.000-500.000 élveszületett gyermek közül egyet érint), autoszomális recesszív öröklődésű genetikai betegség. A nemek ugyanolyan arányban érintettek.

Melyek a Cockayne-szindróma tünetei?

A Cockayne-szindrómában szenvedő gyermek többnyire már élete első évében visszamarad a fejlődésben, de az is előfordulhat, hogy ez már a születése előtt bekövetkezik. A gyerekek testsúlya nem gyarapodik kellő ütemben, fejük kisebb a többi gyermekhez képest (mikrokefália). A lassú testi és szellemi fejlődés mellett felgyorsult öregedési folyamat (progéria) jellemző.

A csecsemők hangja gyenge, a gyerekek a későbbiekben nehezen sajátítják el a nyelvet, beszédük nehezen érthető. A beteg gyerekek némelyikének intelligenciája átlagos is lehet, de romolhatnak kognitív képességeik a pubertás kor után.

Az izomtónus és az izomreflexek gyengék, emiatt a gyermekek mozgása koordinálatlan, hátuk görbe (kyphosis), arcuk „öreges”, hajuk vékonyszálú és töredezett. Az arcot értintő fejlődési rendellenességek lehetnek lentebb elhelyezkedő nagy fülek, előreugró felső állcsont, mélyen ülő szemek.

A betegek 10 százalékánál előfordulnak epilepsziás rohamok. Az autonóm-vegetatív idegrendszer zavara miatt fokozott könny- és verejtéktermelés, feltűnően szűk pupillák, a karok és a lábak keringési zavarai jellemzőek.

A retina pigmentjeinek elhalása miatt a látás korlátozódhat, szürke hályog (katarakta) és látóideg-sorvadás (optikusatrophia) is kialakulhat.

A betegek 50 százalékát érinti a hallás romlása, amely néha csak pubertáskorban következik be.

Majdnem minden érintett bőre erősen fényérzékeny.

Jellemző lehet a foghiány, illetve a fogak hajlamosak a szuvasodásra.

Továbbá az érintetteknél előfordulnak endokrin zavarok, veseelégtelenség, magas vérnyomás és annak szövődményei, szív- és érrendszeri-, tüdő- és máj-funkciózavarok.

A tünetek az évek során lassan súlyosbodnak a várható élettartamot lerövidítve.

Nem jellemző azonban fertőzésekre való fokozott hajlam, és a rosszindulatú daganatos elfajulások kialakulásának esélye sem nagyobb ezen betegek körében.

A Cockayne-szindróma típusai

A genetikai háttértől függően lehet, hogy a gyermeknél az első tünetek az első-második életévtől jelentkeznek (Cockayne-szindróma I-es típusa), ez a leggyakoribb forma.

De előfordulhat, hogy súlyosabb tünetek lépnek fel, melyek egy része már születéskor is jelen van (Cockayne-szindróma II-es típusa).

A betegség enyhébb formája is ismert, amelyben csak a korábban említett tünetek némelyike lép fel, enyhe formában és későbbi életkorban (de még ugyancsak gyermekkorban) kezdődve (Cockayne-szindróma III-as típusa).

Diagnózis

A pontos diagnózishoz szükség lehet röntgen- és neurológiai vizsgálatra. Vizsgálják az izmokat, illetve az agy-gerincvelői folyadékból vett mintát.

A kognitív képességek elemzését pszichológiai tesztek segítségével végzik.

A kromoszómák esetleges fokozott törékenységét vér- és hámsejtek genetikai elemzésével tudják megállapítani.

Vannak más hasonló betegségek is, amiktől el kell különíteni

Idő előtti öregedéssel járó további betegségek: Seckel-, Dubowitz-, de Barsy-, Bloom-szindróma, xeroderma pigmentosum.

Mi okozza a Cockayne-szindrómát?

A betegség autoszomális recesszív öröklést mutat, gyakran fordul elő vérrokonok közötti házasságból született gyerekeknél. Az ERCC6 és ERCC8 gének mutációja idézi elő a betegséget, mely gének normál esetben DNS-hibák javítását hivatottak szolgálni, pl. az UV-sugárzás hatására sérült DNS javításáért felelősek, és mivel ebben a beetgségben ezek a gének hibásak, ez az oka annak, hogy a betegek hámsejtjeiben letört kromoszómadarabok mutathatók ki.

Ha a párnak már született egy Cockayne-szindrómában szenvedő gyermeke, akkor 25 százalék annak a valószínűsége, hogy a következő gyermekük is beteg lesz. A betegség magzati korban is diagnosztizálható.

Hogyan kezelhető a betegség?

Oki terápia ma még sajnos nem áll rendelkezésre, a kezelés a szövődmények megelőzésére és kezelésére korlátozódik.

Az alábbi óvintézkedéseket be kell tartani:

Az extrém fényérzékenység miatt a bőrt óvni kell a közvetlen napfénytől.

Az érzékszervek zavarai részben orvosolhatók és kezelendők (pl. hályog műtéti eltávolítása, hallókészülék viselése).

A beteg életét megkönnyítő intézkedéseket, amilyen hamar csak lehet, meg kell kezdeni. A betegeknek szükségük van a család szeretetére, törődésére, a gondos orvosi vizsgálatokra. A támogatás fontos mind a szülők, mind az orvosok, mind a rokonok, barátok, ismerősök részéről. A szükséges kezelésekkel és a megelőző intézkedésekkel életminőségük javítható.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; kindernetzwerk.de, Cockayne-Syndrom (DocCheck Flexikon)
Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Réthy Lajos

Gyermekgyógyász, Allergológus, Immunológus, Genetikus

Budapest