Muenke-szindróma - Egy ritka genetikai rendellenesség

Dr. Parrag Hanga
szerző: Dr. Parrag Hanga, gyermekgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A Muenke-szindróma a craniosynostosisok csoportjába tartozó, a koponyacsontok idő előtti záródásával járó kórállapot, melynek következtében megváltozik a fej és az arc formája.

A Muenke-szindróma tünetei

A Muenke-szindróma által érintettekben a koronavarrat (a koponyatetőn a fülek között húzódó növekedési vonal) mentén a koponyacsontok idő előtti összeolvadása történik egyik vagy mindkét oldalon, de a koponya más részei is érintettek lehetnek. Az idő előtti csontosodás miatt a fej formája az átlagostól eltérő lesz, jellemzőek a szélesen ülő szemek (hipertelorizmus) és az ellapított arccsontok. A kórképben a leggyakoribb szemészeti eltérés a kancsalság, bizonyos szintű hallásvesztés a betegek harmadában fordul elő. A koponyán látott elváltozásokon kívül a kéz- és lábfejeken is előfordulhatnak rendellenességek a csontosodási zavar miatt.

Egyoldali koronális craniosynostosis

A képen a craniosynostosis olyan típusa látható, ahol a koponyavarrat veleszületett elcsontosodása egyoldali és a bal oldalt érinti

A szindróma által érintettek intellektusa a legtöbb esetben nem érintett, de nem zárható ki náluk bizonyos szintű fejlődési elmaradás és a tanulási nehezítettség lehetősége.

A tünetek igen változatosak lehetnek a Muenke-szindróma által érintettekben, egy kis százalékuknál azonban semmilyen eltérés vagy tünet nem észlelhető, mindössze genetikailag igazolható a betegség.

Előfordulása

Külföldi irodalmi adatok alapján 30.000 újszülöttből 1 újszülött érintett a Muenke-szindrómában, az összes craniosynostosis negyedét teszi ki a kórkép.

A Muenke-szindróma kialakulása

A Muenke-szindróma kialakulásáért az FGFR3 (fibroblast growth factor receptor = fibroblast növekedési faktor receptor) gén egy bizonyos mutációja a felelős. Az FGFR3 gén egy olyan fehérje előállításáért felelős, mely a csont- és az agyszövet fejlődésében játszik szerepet. A génmutáció megzavarja a normális csontnövekedést, így a koponyacsontok idő előtti fúziója alakul ki. A betegség autoszomális domináns módon öröklődik, azaz minden gyermeknek, akinek az egyik szülője érintett a betegségben, 50% esélye van rá, hogy ő is örökli a betegségért felelős génvariánst, melynek következtében az említett tünetek alakulhatnak ki nála.

Ezenkívül lehetséges, hogy új („de novo”) mutáció következtében alakul ki a betegség, tehát olyan családokban is születhet Muenke-szindrómás gyermek, ahol korábban más nem volt érintett a betegségben.

A Muenke-szindróma diagnosztizálása

A Muenke-szindróma diagnosztizálása újszülöttön

Ha az újszülöttön a típusos elváltozások láthatók és a vizsgáló orvosban felmerül a Muenke-szindróma gyanúja, a biztos diagnózis felállításához genetikai vizsgálat szükséges.

A Muenke-szindróma felismerhető-e terhesség alatt?

A várandósság alatti rutin ultrahangvizsgálatok során nem minden esetben szűrhető ki a betegség. A második trimeszter során a koponya különböző átmérőiből kalkulált értékek normálistól való eltérése jelezheti a kóros csontosodási folyamatot, ezekben az esetekben a vizsgáló orvosnak érdemes célzottan keresnie a további jellemző eltéréseket. Az irodalmi adatok alapján azonban előfordulhat, hogy a magzati korban a koponya mérete nem tér el az egészségestől, így a betegség nem kerül felismerésre a megszületés előtt. Amennyiben ismert a szülőknél vagy a család más tagjánál a kóros genetikai variáns jelenléte és az ultrahangvizsgálat során a kórképre jellemző eltéréseket látják, a Muenke-szindróma lehetősége kifejezetten magas a születendő gyermeknél. Az érintett családokban a családtervezés idején javasolt a genetikai tanácsadás.

A Muenke-szindróma kezelése

A Muenke-szindróma kezeléséhez multidiszciplináris megközelítésre van szükség. Az érintett gyermekek gyógyítása olyan centrumokban tud megvalósulni, ahol speciális munkacsoport működik craniofaciális sebész, idegsebész, genetikus orvos, szemész, fül-orr-gégész, gyermekgyógyász, radiológus, fogorvos, audiológus, logopédus, pszichológus és szociális munkás bevonásával. Az első műtéti beavatkozás 3 és 6 hónapos kor között történik meg, de a későbbiekben előfordulhat, hogy revíziós műtétre lehet szükség. A másodlagos komplikációk esélye csökkenthető a minél előbbi műtéti beavatkozással.

Utógondozás

Rendkívül fontos a gyermekek utánkövetése a megfelelő szomatomentális fejlődés céljából, ugyanis esetükben fennállhat különböző viselkedésbeli és érzelemszabályozási problémák kialakulásának a lehetősége.

Ezek is érdekelhetik

Dr. Parrag Hanga, gyermekgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Parrag Hanga, gyermekgyógyász
Kép forrása: National Center on Birth Defects and Developmental Disabilities)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász, Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Váróczy László, hematológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ács Júlia, Dr. Árki Ildikó
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Réthy Lajos

Gyermekgyógyász, Allergológus, Immunológus, Genetikus

Budapest