A probiotikumok csökkenthetik a gyerekek hasmenését

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos megjelent:

A bélbarát baktériumok, azaz probiotikumok segítenek megelőzni gyermekeknél az antibiotikum szedéshez köthető hasmenést.

Az antibiotikumok csökkenthetik a hasznos baktériumok számát a bélben, ezzel növelve a hasmenés valószínűségét. A probiotikumok a bél bakteriális egyensúlyát segítenek helyreállítani.

A probiotikmok hatásainak vizsgálata

Sunita Vohra, a Canada University of Alberta docense ezirányú kutatásairól így nyilatkozott: „Noha a jelenlegi vizsgálati adatok ígéretesek, egyelőre korai lenne rutinszerűen ajánlani a probiotikmokat az ilyen jellegű hasmenés megelőzésére.”

Vohra és munkatársai 10 tanulmányt elemeztek, melyek 1986 gyermek adatait tartalmazták. A gyerekek különféle okokból szedtek antibiotikumot, illetve véletlenszerűen alkalmaztak náluk probiotikumokat, placebot, és egyéb olyan kiegészítőket, melyek az antibiotikumhoz köthető hasmenés megelőzését szolgálták.

A vizsgálatok eredményei

Minden vizsgálat más volt, így nem mindig ugyanazt a probiotikumot, vagy nem ugyanolyan dózisban alkalmazták. Azoknál a gyermekeknél, akik probiotikumokat is szedtek, kisebb volt az antibiotikumhoz köthető hasmenés előfordulási aránya, mint a placebót, vagy más, probiotikum mentes kezelést kapó gyerekeknél.

Ugyanakkor a tanulmányokban nagy volt a lemorzsolódási arány a gyermekek nyomon követésében (21-37%), így nem tudni, hogy náluk milyen hatékonysággal sikerült megelőzni a hasmenést. Fontos még azt is megemlíteni, hogy a probiotikumos kezelésnek semmiféle komoly mellékhatását nem tapasztalták.

A tanulmány a Cochrane Library online számában jelent meg.

Immunrendszer, bélflóra, probiotikum, prebiotikum

Immunrendszerünket nemcsak nyirokszervek és nyirokcsomók alkotják, hanem fontos részét képezi az az 1-2 kilogrammnyi hasznos baktériumtömeg is, amely a bélrendszerben, döntően a vastagbél területén helyezkedik el.
Immunrendszer, bélflóra, probiotikum, prebiotikum - Orvosszemmel a fogalmakról

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Mikor szedjünk probiotikumot?

Dr. Borsi-Lieber Katalin
Probiotikum
A probiotikumok a bél mikroflórájának olyan, jótékony hatással bíró, természetes, élő mikroorganizmusai, melyek segítenek megőrizni és helyreállítani bélflóránk egészségét, és ezzel immunrendszerünk megfelelő működésében is nélkülözhetetlenek.
A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest