Rovarok és élősködők okozta bőrbetegségek
Tavasztól őszig a szabadban tartózkodó gyermekek fedetlen testrészein nagyon gyakoriak a rovarcsípések. A kellemetlen viszketésen kívül a vakarás következtében kialakuló gennyes bőrfertőzések, a szúrással bejutó kórokozók, ritka esetben súlyos allergiás reakció kialakulása miatt fontos a tünetek felismerése és a megelőzéshez szükséges tennivalók ismerete.
A repülő rovarok szétszórt, a mászó rovarok vonalasan elrendeződő, csoportos csípéseket ejtenek. A bőrtünetek sokfélék és nem mindeg jellemzőek a rovarra. Inkább az egyén regálókészsége és az határozza meg, milyen gyakran ismétlődnek a szúrások. Az érzékennyé vált szervezet heves reakcióval válaszol, általában a tényleges csípéseknél nagyobb számú jelenséget látunk. Ezután már évről-évre a nyári időszakban visszatérnek a tünetek.
A szúnyogokat, legyeket vonzza a testmeleg, az izzadás, az illatok és a színes ruhák. A csípések hevesen viszkető csalánkiütés-szerű, néha hólyagos reakciót okoznak. Legjobb megelőzés a rovarriasztő szerek alkalmazása. Kicsiknek B1 vitamin adása is védelmet jelenthet.
Allergiás reakciók
Méhek, darazsak szúrása kapcsán heves toxikus és allergiás reakció léphet fel. Különösen az arcot, fejet ért csípések veszélyesek. A szájüregben gégeödéma miatt, fulladásos halált okozhat. A beteget el kell látni a szükséges életmentő gyógyszerrel.
Kullancscsípés, Lyme-kór
Erdei kirándulások alkalmával, de manapság már a parkokban, kertekben is számítani lehet kullancscsípésre. Az általa terjesztett vírusos agyhártyagyulladás ellen rendelkezünk már vakcinával.
A bakteriális eredetű borreliózisnak (Lyme-kór) jellegzetes vörös, gyűrűs bőrtünete van, ami felhívja a figyelmet a csípésre. Késlekedés nélkül el kell kezdeni a célzott antibiotikumos kezelést a súlyos ízületi-, szív- és idegrendszeri szövődmények megelőzése céljából.
A kullacs egy csipesz segítségével könnyen eltávolítható, a beszakadt részeit a bőr kilöki magából. Nagyon jól használható erre a célra az ún. kullancs kiszedő csipesz.
Fontos a csípés megelőzése
Megelőzésként zárt ruházat és a fedetlen testrészeken kullancs elleni spray használata javasolt. Kullancsvizit során a testhajlatokat és a fejbőrt is gondosan át kell nézni!
Vérszívó atkák, házi poratka
Az erdők aljnövényzetében, füves tisztásain szabad szemmel nem látható vérszívó atkák is élnek. Szúrásaik következtében heves viszketést okozó vörös kiütés alakul ki ott, ahol a ruházat szorosan a testhez simul.
Városi galambok atkái is okozhatnak viszkető, vörös csípéseket, magas bérházak legfelső, padlás alatti emeleteinek lakóin. Házi kedvencek atkái ott okoznak tüneteket, ahol a gyermek ölében, karján tartotta az állatot.
A házipor atka szerepét az atópiás ekcéma kialakulásában egyre többen hangoztatják.
Rühesség
Az emberi rühességet is atka okozza, szabad szemmel szintén láthatatlan. 20-30 évente ismétlődő járványokat okoz. Zsúfolt, rendezetlen lakásokban, tömegszállásokon élőkön gyorsan terjed a fertőzés, heves vakarózást, kiterjedt bőrtüneteket okozva. Ha késik a diagnózis és a kezelés, a szervezet allergizálódik az atkával szemben, a beteg bőrén elhatalmasodnak a tünetek. A kezelés buktatóira fel kell hívni a beteg figyelmét. A legtöbb sikertelenséget az okozza, hogy nem kapja meg mindenki egyszerre a fertőtlenítő kezelést, gyakoriak a „ping-pong” (egyik emberről a másikra, oda-vissza terjedő) fertőzések.
A korszerű, hatékony, irritációt nem okozó speciális szerekkel már a fiatal csecsemők is eredményesen kezelhetők. Az ágyneműk, ruhák tisztító mosással, vasalással atkamentessé tehetők.
Fejtetű
A fejtetvesség gyermekközösségekben gyakori. Terjedésében sapkák, fésűk, hajszárítók, törülközők szerepelnek. A korai időszakban csak a serkék láthatók a hajszálakon, régen fennálló fertőzéskor a vakarás és gennykeltők okozta sebek, a mozgó tetvek is láthatók.
A tetűírtó szerek nem minden serkét pusztítanak el, ezért a kezelést 8-10 nap múlva meg kell ismételni. Hajmosáskor ecetes öblítés után, a serkéket a hajszálakról sűrű fogazatú fésűvel, illetve körömmel lehúzva a hajszálról el kell távolítani!
Bolha
A házi kedvencek bolháitól, elhanyagolt lakásokban elszaporodó vérszívóktól nagyon nehéz megszabadulni. Mindkettő csípése közepén jellegzetes bevérzés látható. A bolhákat a szőnyegből és az állat fekhelyéről is ki kell írtani. A poloskaírtáshoz speciális vegyszerek és szakértelem kell.
Medúzacsípés, élősködő férgek
Tengerparti nyaralások során medúzacsípés is érheti a gyermeket. Tengervizzel lemosva el kell távolítani az állat szőrszerű tüskéit. Ezek tartalmazzák az égő érzést, a bőrön vörös csíkokat okozó méreganyagot.
A természetes édesvizekben élő madarakban, vízi emlősökben élősködő férgek szintén veszélyt jelenthetnek. Ezeknek a férgeknek a közti gazdájuk egy vízi csiga, ilyen pl. a borostyáncsiga. Lárváik behatolnak a bőrbe, vörös, göbös (kiemelkedő kis csomós) kiütést okoznak, de nem szaporodnak, nem fejlődnek tovább. Dús növényzetű állóvizekben ezért nem szabad fürdeni!
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Cím: 1037, Budapest, Bokor utca 17-21.
Tel: +36 1 44 33 200