A köldöksérv csecsemőkorban
A köldökcsonk leesése után feltűnik, hogy a baba sírásakor a köldök kiemelkedik. A kiemelkedés változó mértékű, a borsónyitól a kisebb almányi nagyságig. Tapintata arra emlékeztet, mint amikor egy lufit benyomunk az ujjunkkal.
Miért alkulhat ki köldöksérv?
A köldökgyűrű nem zárt teljesen, ezért megemelkedett hasüregi nyomás (préselés, erőteljes sírás) során a mögötte lévő hashártya, és/vagy bélszakasz előemeli a köldököt.
Könnyen visszanyomható, de ha nagy a sérv, akkor gyorsan „visszaugrik” hiszen a nyitott köldökgyűrű nem képez nagy ellenállást a hasüregi nyomásnak.
Mit lehet tenni köldöksérv kialakulása esetén?
Általában nem igényel kezelést. Az extrém nagy sérvek műtéti megszüntetése szóba jön, de mivel a kisebbek a gyermek növekedése kapcsán az esetek többségében spontán megszűnnek, ezért nem kell sebész után rohanni.
Nem kell attól félni, hogy a köldöksérv kizáródik (és fájdalmat sem fog okozni), nem fog a későbbiekben sem azonnali műtétet igényelni, ellentétben pl. a lágyéksérvvel.
Régen leragasztották a köldöksérvet. Egy kis géz bucival visszanyomták a sérvet és megpróbálták ragtapasszal szorosan leragasztani és ott tartani. Persze egy ilyen ragasztás nem biztosít megfelelő ellenállást a kitüremkedéssel szemben, viszont roppant ronda bőrgyulladások alakulhatnak ki a tapasz alatt. Magyarán, több baj okozható a ragasztással, mint haszon. A köztudatban ennek ellenére igen élénken él ez a haszontalan „gyógymód”.
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Cím: 1037, Budapest, Bokor utca 17-21.