Mit jelez a hasmenés kisgyermekkorban?

szerző: Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus - Budai Allergiaközpont
megjelent:

A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, de jelentkezhet a hozzátáplálás időszakában is, az új ételek bevezetése kapcsán. Dr. Polgár Marianne gyermek gasztroenterológus segítségével a leggyakoribb kiváltó okokat vesszük sorra.

Rotavírus-fertőzés: Előzze meg idejében oltóanyaggal!

A csecsemők és kisgyerekek vírusos bélfertőzésének egyik leggyakoribb oka a rotavírus-fertőzés. A vírusok erősen fertőzőképesek, és könnyen terjednek, a kis gyerekek pedig általában hajlamosak a gyomor-bélrendszeri fertőzésekre. De lehet ellene védekezni! Rotavírus-fertőzés: Előzze meg idejében oltóanyaggal!>>

Fertőzések, gyomorrontás, allergia

A gyomor- és bélrendszert érintő fertőzésekkel a gyermekek elsősorban a közösségbe kerülés után találkoznak, persze előfordulhat kisebbeknél is, ők általában a nagyobb testvértől kapják el a fertőzést. Leggyakrabban a Salmonella baktérium, a calici-, vagy a rotavírus okoz panaszt, utóbbi ellen védőoltás is létezik – sorolja dr. Polgár Marianne.

Alkalmanként jelentkező hasmenést okozhat – főként ünnepi időszakban – ha a gyermek a kelleténél többet fogyaszt a kedvenc ételből, süteményből és gyomorrontást kap.

Elhúzódó hasmenés esetén, különösen, ha az valamely új élelmiszer bevezetéséhez köthető, vegyük komolyan a tüneteket. A hasfájással, haspuffadással, intenzív bélhangokkal társuló hasmenés ételallergia jele is lehet.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A vírusos eredetű hasmenések otthoni kezelésében a diétán és folyadékpótláson kívül nincs más eszközünk. Figyeljük a gyermek állapotának változását, mert a sápadt, elesett külső, karikás szemek, kiszáradt, cserepes ajkak, bágyadtság, csecsemőknél a kutacs bemélyedése a kiszáradás jelei lehetnek, kezelése orvosi segítséget igényel! A kiszáradás veszélyét növeli, ha a hasmenés mellett láz és hányás is jelentkezik.

Csecsemőtáplálás és ételallergia

A baba kizárólagos anyatejes táplálása védelmet nyújt számára az allergiás betegségekkel szemben. A kizárólagos szoptatás alatt minimális az idegen allergén fehérjék bejutása a szervezetbe, az anyatej számos, az immunrendszer érését befolyásoló anyagot tartalmaz, és támogatja az egészséges bélflóra kialakulását. Csecsemőtáplálás és ételallergia

Gyomorrontás esetén a panaszok a diéta – keksz, ropi, főtt burgonya, rizs, sárgarépa - megtartásával rendszerint 1-2 napon belül rendeződnek. Itt is ügyeljünk a folyadék pótlására: enyhén cukrozott tea, víz fogyasztására. A főzelékekbe a szokottnál kissé több sót tehetünk.

A táplálékallergia tünetei már szoptatott csecsemőknél is megjelenhetnek, mert az allergén fehérjék az anyatejjel is a gyermek szervezetébe jutnak. Az arra érzékenyeknél pedig már ez is tüneteket okozhat. A tehéntej tartalmú tápszerek is okozhatnak hasi panaszokat a csecsemőnél, ez esetben a gyermekorvos helyettesítésre, speciális hypoallergén tápszert ír fel – magyarázza a Budai Allergiaközpont főorvosa. Gyakori, hogy a panaszok a liszt-, tej-, tojás tartalmú élelmiszerek bevezetését követően jelentkeznek. A gyermek nyűgös, sír, haspuffadás, hasmenés jelentkezik, emellett bőrtünetek: kiütés, vörös foltok is előfordulhatnak. Az allergia vérvizsgálattal igazolható, a panaszok megszűnését ilyen esetekben a problémát okozó élelmiszer fogyasztásának mellőzése segíti. A gyermekek többsége 3 éves korára kinövi az allergiát, csak kis százalékban van szükség élethosszig tartó diétára.

A hasmenés megelőzhető?

A fertőzéses eredetű hasmenések megelőzéséhez törekedjünk a higiéniás szabályok betartására, az ételek megfelelő elkészítésére és tárolására. A megelőzésben és a fertőzések lezajlását követően hasznos, ha táplálkozásunkat probiotikumok szedésével egészítjük ki. A probaktériumok a szervezet saját védekező képességét fokozzák azáltal, hogy biztosítják a vastagbélben a jótékony hatású baktériumok túlsúlyát. Kutatások bizonyítják, hogy az egészséges bélflórával rendelkező csecsemők és kisgyermekek immunrendszere erősebb, köztük kevesebb hasmenéses betegség alakul ki. Az anyatej természetes prebiotikum – a bélben élő, jótékony baktériumok számára táplálékot biztosító, rövid szénláncú cukrok - forrás a gyermek számára, fogyasztása az egészséges bélflóra kialakulását segíti. A tápszerrel táplált csecsemőknél ezt a funkciót a prebiotikummal dúsított készítmények adásával biztosíthatjuk.

A probiotikumok szedése a táplálékallergiás kisgyermekek számára kettős előnnyel jár. Egyrészt segíti a hasmenéses állapot után visszaállítani az egészséges bélflórát, másrészt kutatások igazolják, hogy fontos szerepet tölt be a későbbi életkorban megjelenő, más típusú allergiák, ekcéma megelőzésében is.

(Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus)

Cikkajánló

Hasmenés gyermekeknél - Okok és kezelés

Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
Hasmenés
A hasmenést többféle betegség idézheti elő, ennek megfelelően eltérő a szükséges kezelés és a megfelelő diéta. Az esetek többsége fertőzéses eredetű, a kórokozót a fertőzött ember tisztátalan keze terjeszti tovább a gyermekekre. Mi okozhatja még? Mi a teendő?
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest