Csecsemők, kisgyermekek hasi ultrahangvizsgálata

szerző: Dr. Kövi Rita gyermekradiológus - Ultrahangközpont
frissítve:

A csecsemő- és gyermekkori ultrahangos vizsgálat segítségével lehetőség van mind a hasfájás számos okának felismerésére, mind az esetleges fejlődési rendellenességek korai felismerésére, még mielőtt azok komoly tüneteket vagy visszafordíthatatlan károkat okoznának.

Betegségek, melyek felismerhetők a hasi ultrahanggal

A csecsemők hasi ultrahangos vizsgálata lehetővé teszi, hogy a hasüregben lévő szervek állapotáról pontos képet kapjunk. A vizsgálat alkalmával kiemelt figyelmet kell fordítani a vesékre, a gyomorra, a májra, a lépre, húgyutakra, epeutakra, hasnyálmirigyre, mivel problémájuk a későbbiekben komoly gondokat eredményezhet, így a mielőbbi kezelés kulcsfontosságú.

Szinte nincs is olyan kisgyermek, aki olykor ne bukna, ne hányna, vagy ne fájna a hasa. Ezek legtöbbször ártalmatlan tünetek, gyermekkorban nem ritka az sem, hogy lelki tényezők és stressz okozza az emésztőrendszeri panaszokat, ám előfordulhat, hogy valamilyen betegség áll a tünetek mögött. Ez enyhébb esetben lehet ételintolerancia (pl. laktóz), bélrendszeri fertőzés, de akár bélgyulladás, epekövesség, reflux, vagy gyomorkimenet-szűkület is. Ez utóbbi idejében történő felismerése igen jelentős, hiszen minél előbbi sebészeti beavatkozást igényel.

A betegség leggyakrabban a 3-6 hetes fiúknál szokott előfordulni, melynek jellegzetes tünete, hogy a baba az étkezést követő fél órán belül hány (leginkább sugárban), nagyobbat bukik, fokozott az étvágya és csökken a testsúlya. Ekkor a gyomorkimenetnél lévő izomzat megvastagszik, így az étel nem tud a vékonybélbe jutni. A rendellenesség egyedül műtéti úton orvosolható, ám jó hír, hogy ez rutin beavatkozásnak számít, és utána teljes értékű életet lehet élni.

Ha a gyermeknél ismétlődően erős, görcsös hasfájás jelentkezik, vagy szinte állandó tompa fájdalomra panaszkodik, akkor mindenképp indokolt a kivizsgálás. Ezek mellett hasi ultrahang vizsgálattal a le nem szállt herék helyzete is meghatározható.

Szűrővizsgálat jelleggel is ajánlott az ultrahang

Az ultrahangos vizsgálat a diagnosztika mellett a szűrésben is nagy jelentőséggel bír, ezért konkrét panaszok nélkül is javasolható egy hasi ultrahang elvégzése.

A fejlődési rendellenességek jelenlétéről nem csupán a mielőbbi kezelés miatt érdemes tudomást szerezni – hiszen vannak olyanok is, melyekkel különösebb terápia nélkül is lehet élni – de mégis fontos, hogy a szülő tudjon a gondról. Ilyen probléma például a patkóvese, vagy az, ha a kisgyermeknél csupán egy vese alakult ki. Annak ellenére, hogy tünetmentesen lehet vele élni, a vesét érintő bizonyos betegségeknél (pl. vesekövesség) esetén fontos információ.

Az ultrahang fájdalommentes és biztonságos

Maga a has ultrahangos vizsgálata teljes egészében fájdalommentes, és nem jár semmiféle sugárterheléssel, hiszen az ultrahang hanghullámok segítségével alkot képet a testben zajló folyamatokról.

Az eljárás során a gép vizsgálófején lévő különleges, piezoelektromos kristályszemcsék magas frekvenciájú hanghullámokat (1-13 MHz) generálnak, melyek visszaverődnek a belső szervekről, és a keletkező visszhangot a fejhez csatlakoztatott számítógép azonnal képpé alakítja.

Hogyan készüljünk a hasi ultrahangra gyermekünkkel?

A gyermek a vizsgálat előtt lehetőség szerint 3-4 órával már ne egyen. Erre elsősorban az epekő kizárása miatt van szükség, másrészt így az étkezés után esetleg jelentkező gázosság lefedheti a has egyes területeit, ezáltal nehezítené a vizsgálatot.

Folyadékot viszont fogyaszthat bőségesen, sőt fogyasszon is, ezt kérni is szoktuk a szülőtől. Erre azért van szükség, mert a kismedence területe telt hólyaggal vizsgálható megfelelően. Ügyeljünk rá azonban, hogy az ital ne legyen szénsavas.

Jó, ha a kisebb gyermeket előre felkészítjük a vizsgálatra, mely ugyan egyáltalán nem fájdalmas, de tapasztalataink szerint eltérően reagálnak az orvosi rendelő, a vizsgáló asztal és az ultrahangos készülék látványára. Hogy ne érje váratlanul, ezért jó, ha előre elmondjuk, hogy egy asztalon fekve picit hideg „kenőcsöt” a hasára kenve fogjuk megnézni a tévében, hogy mi van a pocakjukban. Ez általában segít enyhíteni a szorongásukat.

(Ultrahangközpont - Dr. Kövi Rita gyermekradiolóus)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Ultrahangközpont - Dr. Gergely Mária, radiológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Ultrahangközpont - Dr. Szabó Andrea, radiológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest