A középfülgyulladás
A középfülgyulladás általában felső légúti fertőzések, megfázások után alakul ki. A betegség gyanúja esetén mindenképpen keressék fel gyermekorvosukat, illetve kérjék fül-or-gégész szakorvos segítségét!
A középfülgyulladásnak több formája különböztethető meg: lehet akut, illetve krónikus, más szempont szerint pedig hurutos, illetve gennyes. Az akut gyulladást a hirtelen bekövetkező gyorsan gyógyuló esetekre mondjuk, míg a krónikus középfülgyulladás a hosszan elhúzódó, lassan gyógyuló, illetve a gyakran visszaeső középfülgyulladásokra.
A hurutos vagy savós középfülgyulladásban általában áttetsző váladék található a középfülben, míg a gennyes folyamatokban - mint azt, ahogy a neve is elárulja - sűrű, sárga gennyes váladék, amely baktérium által okozott fertőzésre utal.
A középfülgyulladásra általában a magas láz kíséretében jelentkező egy vagy kétoldali egyre fokozódó fülfájás hívja fel a figyelmünket, továbbá hogy a gyermek rosszabbul hall az adott fülére. Egyes esetekben a fülben lévő váladék olyan nagy nyomást fejt ki, hogy - a dobhártyát átszakítva - a külső hallójárat felé tör, és a fülből gennyes vagy savós váladék ürülését észleljük. Csecsemőknél a sírás, a fül felé kapkodás, étvágytalanság, láz és hányás utalhatnak a betegségre.
Hogyan alakul ki a középfülgyulladás?
A középfülgyulladás általában felső légúti fertőzések, megfázások után jön létre. A kezdeti orr- és torokgyulladás során az orr, garat és a garatot a középfüllel összekötő járat, más néven Eustach-kürt nyálkahártyája beduzzad, ennek következtében a középfül nem szellőzik jól.
A külső- és középfül között két oldalon normálisan azonos nyomási viszonyok uralkodnak. Ez az egyensúly ilyenkor felborul, mivel az Eustach-féle járaton keresztül - ami egy kürt alakú szerv, amely a középfülüreget köti össze az orral és a torokkal, és az a feladata, hogy normál szinten tartsa a légnyomást a középfüli területen - a középfül, más néven a dobüreg nem kap elég levegőt. A középfülben így kisebb nyomás alakul ki, így mintegy vákuumként kezd el működni. Ennek a szívóhatásának köszönhetően a dobüreg nyálkahártyájából folyadék lép ki, illetve magába szippantja az orrüregben lévő pangó váladékot, ezáltal megfertőzi a középfület.
A fül anatómiája |
A fül anatómiailag három jól elkülöníthető részből áll: a külső-, a közép- és a belsőfülből. |
Hajlamosabbak a középfülgyulladásra a fül anatómia rendellenességeivel - különösen a dobhártya és az Eustach-féle járat defektusaival - élők, a krónikus orrmandula-gyulladással, illetve a nagyobb orrmandulákkal rendelkezők. Mint minden fertőzésre, a középfülgyulladásra is hajlamosabbak az immunbetegek, a cukorbetegségben szenvedők, a daganatos betegek vagy bármely más krónikus betegségben szenvedők.
Halló- és egyensúlyozószerv |
A középfülgyulladás vizsgálata
A gyermek orrlégzése akadályozott, orrhangon beszél, torka vérbő, gyulladt, az adott füle nyomásra érzékeny. Nem egy esetben a középfülgyulladáshoz arcüreggyulladás és hörghurut is társulhat. Emellett a nyaki nyirokcsomók is megnagyobbodnak, fájdalmasak lehetnek, különösen a fül mögött lehet ezeket ilyenkor tapintani.
Fül-orr-gégész szakorvos a dobhártyát úgynevezett otoszkópos készülékkel nézi meg, mely sokban segít a diagnózis felállításában. Hallásvizsgálatra is sor kerülhet, amely során a halláscsökkenést ellenőrzi a szakorvos.
Milyen kezelést javasolhat orvosa?
Mindenképpen használjanak orrcseppet, illetve orrsprayt! Ilyen esetekben nem elegendő önmagában a sós orrcsepp, illetve a tengervizet tartalmazó orrspray-k használata, ezek mellett az orrnyálkahártyát összehúzó készítményt kell használni. Újabban már kaphatók kombinált orrspray-k a patikákban (hároméves kortól használható), amelyek a váladék feloldására alkalmas anyag mellett nyálkahártya összehúzó készítményt is tartalmaznak. Ezek külön haszna, hogy több mint egy hétig használhatók, szemben a legtöbb orrnyálkahártya lohasztó készítménnyel, amelyek maximum hét napig alkalmazhatóak.
Orvosuk az orrspray-k mellett antihisztaminkészítményt, gyulladáscsökkentőt és antibiotikumot fog felírni. A kezelés időtartama 5-7 nap.
Sokszor sajnos szükség lehet a fül felszúrására, illetve az úgynevezett Politzer-befúvással levegő bejuttatására a dobüregbe. Ha korai stádiumban jelentkeznek az orvosnál, a fül felszúrását esetleg a gyorsan beindított gyógyszeres kezeléssel meg lehet előzni, ez azonban sajnos nem mindig kivitelezhető.
A gyermek fülét mindemellett óvni kell attól, hogy víz érje. Jótékony hatású ugyanakkor a patikákban kapható fülmelegítő sapka használata, illetve a régi ősi módszert is lehet alkalmazni: a beteg fület meleg sóval megtömött kis zsákkal melegíteni.
Orrcsepp vagy orrspray? |
Sokszor felmerül a kérdés, hogy orrcseppet vagy orrsprayt használjanak a szülők. Az orrsprayt érdemesebb olyan szempontból használni, hogy az permetszerűen beborítja az orrnyálkahártya közel teljes felszínét, így jobb hatást tud kifejteni, míg az orrcsepp csak 1-2 pontjára jut el az orrüregnek, így hatása korlátozottabb. Ugyanakkor az orrcsepp gyakran hátrafolyik a garatba, annak kellemetlen, kesernyés ízét a gyermek megérzi, így automatikusan ódzkodni fog annak alkalmazásától. Az orrcsepp inkább csecsemőknél vagy azon gyermekeknél javasolható, akik az orrspray-től megijednek. |
A középfülgyulladás megelőzhető
Fontos a gyermekek megfelelő orrfújási technikájának kialakítása, csecsemőknél az orrváladék gondos leszívása, megfázások esetén orrnyálkahártya-lohasztó orrcseppek vagy orrspray-k alkalmazása, a fül védelme és melegítése, illetve a szervezet ellenálló képességének fokozása.
A megelőzés szempontjából meg kell még említeni egy védőoltás jelentőségét. Tudományosan kimutatták, hogy a középfülgyulladások nagy százalékának kialakulásáért a pneumococcus nevű baktérium tehető felelőssé. Ez a kórokozó a fülgyulladás mellett tüdőgyulladást, arcüreggyulladást, agyhártyagyulladást és számos egyéb betegséget okozhat. A baktérium ellen létezik oltóanyag, amellyel az általa okozott fertőzések előfordulási gyakorisága kutatások szerint nagymértékben csökken. Olyan gyermekek esetén, akiknek gyakran van középfül-, illetve arcüreggyulladása, mindenképpen javasolható ennek a védőoltásnak a beadása. Az oltóanyagot háziorvosa is felírhatja.
Tovább Belsőfül-gyulladás - Okok, rizikófaktorok, tünetek és kezelés
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos