A középfülgyulladás

Dr. Balogh Andrea
szerző: Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A középfülgyulladás (otitis media) általában felső légúti fertőzések, megfázások szövődményeként alakul ki. A betegség legtöbbször három napon belül gyógyul, ám ha ennél tovább tart, súlyosak a panaszok vagy rendszeresen visszatér, mindenképp ajánlott a gyermekorvos vagy fül-orr-gégész szakorvos felkeresése.

A középfülgyulladásnak több formája különböztethető meg: lehet akut, illetve krónikus, más szempont szerint pedig hurutos vagy savós, illetve gennyes.

Az akut középfülgyulladást a hirtelen bekövetkező gyorsan gyógyuló esetekre mondjuk, míg a krónikus középfülgyulladás a hosszan elhúzódó, lassan gyógyuló, illetve a gyakran visszaeső középfülgyulladásokra.

A hurutos vagy savós középfülgyulladásban általában áttetsző váladék található a középfülben és legtöbbször vírusos fertőzés áll a hátterében, míg a gennyes folyamatokban sűrű, sárga gennyes váladék képződik, amely baktérium által okozott fertőzésre utal.

A középfülgyulladás tünetei

A középfülgyulladásra általában a magas láz kíséretében jelentkező egy- vagy kétoldali, egyre fokozódó, lüktető jellegű fülfájás hívja fel a figyelmünket. Az adott fül nyomásra érzékeny.

A gyulladás hallásromlással jár, gyermekek esetében azonban nehezebben felismerhető, ha rosszabbul hall egy adott fülére.

Egyes esetekben a fülben lévő váladék olyan nagy nyomást fejt ki, hogy a dobhártyát átszakítva (perforáció) a külső hallójárat felé tör, és a fülből gennyes vagy savós váladék ürülését, azaz köznapi kifejezéssel fülfolyást észlelünk.

Az orrlégzés akadályozott, a beteg orrhangon beszél. Torka rendszerint vérbő, gyulladt, nem egy esetben a középfülgyulladáshoz arcüreggyulladás és hörghurut is társulhat.

A nyaki nyirokcsomók is megnagyobbodnak, fájdalmasak lehetnek, különösen a fül mögött lehet ezeket ilyenkor tapintani.

Csecsemőknél a sírás, a fül felé kapkodás, étvágytalanság, láz és hányás utalhat a betegségre.

A középfülgyulladás kialakulásának okai

A középfülgyulladás általában felső légúti fertőzések, megfázások után jön létre. A orr- és torokgyulladás során nemcsak az orr és a garat, hanem a garatot a középfüllel összekötő járat, más néven Eustach-kürt nyálkahártyája is beduzzad. Ennek következtében az Eustach-féle járaton keresztül a középfül nem kap elég levegőt, nem szellőzik jól. A középfülben kisebb nyomás alakul ki, így mintegy vákuumként kezd el működni. Ennek a szívóhatásának köszönhetően a dobüreg nyálkahártyájából folyadék lép ki, illetve magába szippantja az orrüregben lévő pangó váladékot, ezáltal megfertőzi a középfület.

A gyulladás kórokozója lehet vírus (gyakran a közönséges náthát okozó vírusok) és baktérium (legtöbbször Streptococcus pneumoniae és Haemophilus influenzae).

Hajlamosabbak a középfülgyulladásra a fül anatómia rendellenességeivel - különösen a dobhártya és az Eustach-féle járat defektusaival - élők, a krónikus mandulagyulladással, illetve a nagyobb orrmandulákkal rendelkezők. Elősegíti a betegség kialakulását a gátolt orrlégzés, például orrsövényferdülés vagy allergiás nátha miatt. A gyermekek körében azért is gyakoribb a középfülgyulladás, mert a finom járatok kisebb méretűek, így csekély duzzanat esetén is jelentősen lecsökken a középfül normál szellőzése.

Mint minden fertőzésre, a középfülgyulladásra is hajlamosabbak az immunbetegek, a cukorbetegségben szenvedők, a daganatos betegek vagy bármely más krónikus betegségben szenvedők.

A fül anatómiája

Fül felépítése, szakaszai

A fül anatómiailag három jól elkülöníthető részből áll: a külső-, a közép- és a belsőfülből.
A külsőfül egy része, a hallójárat szabad szemmel is jól látható. Ennek a végén helyezkedik el a dobhártya, mely a külső fület a középfültől választja el.
A középfülben találhatók a hallócsontocskák, melyek a levegő rezgéseit vezetik tovább a belső fül felé. A középfül egy járaton keresztül összeköttetésben van a garattal. Ez a járat az Eustach-kürt, a feladata az, hogy normál szinten tartsa a légnyomást a középfül területén. A külső- és középfül között két oldalon normálisan azonos nyomási viszonyok uralkodnak.
A középfül után következik a belsőfül, a kettő között két kis hártyával elválasztott ablakocska van. A belsőfülben találhatók az egyensúlyérzékelésért és a hallásért felelős finom egységek.

Kapcsolódó

A középfülgyulladás kivizsgálása

A középfülgyulladás legtöbbször fizikális vizsgálat, a beteg tünetei és kórelőzménye alapján is megállapítható.

Fül-orr-gégész szakorvos a dobhártyát úgynevezett otoszkópos készülékkel nézi meg, mely sokban segít a diagnózis felállításában. Fontos annak tisztázása, hogy a dobhártya perforált-e a gyulladás során.

Hallásvizsgálatra is sor kerülhet, amely során a halláscsökkenést ellenőrzi a szakorvos.

A középfülgyulladás kezelése

Mindenképpen használjanak orrsprayt, a szabad orrlégzés és az középfüllel összeköttetésben lévő orrjáratok légáramlásának biztosítása kiemelten fontos a gyógyuláshoz! Ilyen esetekben nem elegendő önmagában az orröblítésre szolgáló sós, tengervizes orrspray-k használata, hanem az orrnyálkahártyát összehúzó készítményt kell használni. Kaphatók kombinált orrspray-k a patikákban, amelyek a váladék feloldására alkalmas anyag mellett nyálkahártya összehúzó készítményt is tartalmaznak.

További gyógyszeres kezelést írhat fel orvosa, ami lehet antihisztamin készítmény, nemszteroid gyulladáscsökkentő (mely egyúttal láz- és fájdalomcsillapító hatású) és bakteriális fertőzés esetén antibiotikum. A kezelés időtartama általában 5-7 nap. Gyermekek akut gennyes középfülgyulladása sok esetben néhány napon belül javul antibiotikum alkalmazása nélkül is.

Sokszor sajnos szükség lehet a fül felszúrására, illetve az úgynevezett Politzer-befúvással levegő bejuttatására a dobüregbe. Ha korai stádiumban jelentkeznek az orvosnál, a fül felszúrását esetleg a gyorsan beindított gyógyszeres kezeléssel meg lehet előzni, ez azonban sajnos nem mindig elegendő. A beavatkozás hatására rendszerint gyorsan enyhül a fájdalom is.

A fül védelme

A gyermek fülét óvni kell attól, hogy víz érje, mivel a középfület a külvilágtól elválasztó dobhártya gyakran sérült. Jótékony hatású a fülmelegítő sapka használata, illetve a régi ősi módszert is lehet alkalmazni: a beteg fület meleg sóval megtömött kis zsákkal melegíteni.

A krónikus középfülgyulladás kezelése akár több hetet vagy hónapot is igényelhet. Gyakran hosszabb antibiotikumkúra szükséges a fertőzés megszüntetéséhez, az antatómiai eltérések okozta krónikus gyulladás esetén pedig olykor a szellőzést biztosító tubusok műtéti beültetésére lehet szükség. A mandulagyulladással összefüggő visszatérő esetekben az orrmandula eltávolítása segíthet. A kezeletlen krónikus középfülgyulladás tartós halláskárosodást okozhat.

A középfülgyulladás megelőzhető

Fontos a gyermekek helyes orrfújási technikájának kialakítása, csecsemőknél az orrváladék gondos leszívása, megfázások esetén orrnyálkahártya-lohasztó orrspray-k alkalmazása. Az orrjáratok levegőzésének biztosításával tehetjük a legtöbbet azért, hogy a gyulladás ne terjedjen át az orrüregen keresztül a középfül irányába.

Hideg időben segít a fül védelme és melegítése, illetve mint minden fertőzéses eredetű megbetegedés esetén, a szervezet ellenállóképességének fokozása.

A megelőzés szempontjából meg kell még említeni egy védőoltás jelentőségét. A középfülgyulladások nagy százalékának kialakulásáért a Pneumococcus (Streptococcus pneumoniae) baktérium tehető felelőssé, ami a fülgyulladás mellett tüdőgyulladást, arcüreggyulladást, agyhártyagyulladást és számos egyéb betegséget okozhat. A Pneumococcus elleni védőoltás 2014 óta kötelező, ez jelentősen hozzájárul a középfülgyulladásos esetek egy részének megelőzéséhez is.

Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos

Cikkajánló

Magas vérnyomás
Magas vérnyomás

Mire érdemes figyelni időskorban?

Gyomorégés
Gyomorégés

Mikor alkalmazzunk savlekötők?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus
Fül-orr-gége Központ - Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Csokonai Vitéz Lajos, fül-orr-gégész
Fül-orr-gége Központ - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest