Ha COVID-19-fertőzött a gyerek - Hogyan igazolja a szülő a hiányzást?
Az iskolai igazolások kapcsán foglalta össze a legfontosabb gyakorlati tudnivalókat legutóbbi hírlevelében dr. Bogdányi Katalin gyermekszakorvos, neonatológus, a 12. kerületi Normafa gyermekrendelő háziorvosa. Mindez nem csak a körzetébe tartozó iskolások, illetve szüleik számára hasznos információ.
Az orvosi igazolások rendjében – a járvány kezdete óta – megváltozott a szülői nyilatkozat formája és struktúrája. Az aktuális verzió másutt is érvényesen így néz ki: szülői nyilatkozat minta letöltése (pdf).
Fontos szabály, hogy amíg tünete van, mindenki maradjon otthon. Csak akkor nyilatkozzon a szülő a tünetmentességről, ha a gyereknél egy napja már valóban nem mutatkozott semmiféle változás.
Általános érvényűnek tekinthető, amit a körzetébe tartozó szülőktől kér dr. Bogdányi. Azt nevezetesen, hogy vegyék komolyan a szülői nyilatkozat tartalmát. A „biztonságból otthon tartottam”, a „már egész jól van, holnapra már biztos jól lesz”, a „még pár napig otthon lesz, de küldöm a nyilatkozatot az egész hétre” és hasonló megfogalmazások esetére az orvos nem vállalhat felelősséget.
A doktornő tájékoztatása szerint különösen sok konfliktust okozhat – a kérdés központi tisztázásának hiánya miatt – a karanténköteles kontakt gyerek hiányzásának igazolása. A jelenlegi eljárásrend szerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) jogosult dönteni arról, ki minősül szoros kontaktnak, mennyi ideig áll fenn a potenciális fertőzőképesség, azaz meddig kell karanténban lennie. Ám azt lehet tapasztalni, hogy az NNK el van maradva a kontaktkutatásban, az adminisztrációban, így a határozatok gyakran csúsznak.
Annak érdekében, hogy a gyerekek ne kerüljenek olyan helyzetbe, hogy igazolás hiányában nem tudnak visszamenni az iskolába, a doktornő azt javasolja, akinél felmerül a szoros kontakt-állapot (pl. igazolt COVID-19 beteg családtagja vagy osztálytársa van), és 2-3 napon belül nem keresi fel telefonon az NNK, a család maga jelentkezzen telefonon a területileg illetékes Járványügyi Osztálynál, és kérjen legalább e-mailben történő állásfoglalást a karantén idejéről. Ez már megfelelő dokumentum, amivel a gyerek visszamehet az iskolába. Karantént feloldó határozat, ellenőrző PCR vizsgálat stb. nincsen, így az intézmények semmi más feltételt nem támaszthatnak.
Magánúton elvégzett tesztek esetén |
Általánosan érvényes, hogy aki magánúton végeztet koronavírus tesztelést és annak eredménye pozitív lesz, célszerű, ha erről e-mailben tájékoztatja a háziorvost. Akinél felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, az ettől kezdve ún. gyanús eset, „karantén-köteles”, izolálnia kell magát a külvilágtól, csak a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által kiadott lakhelyelhagyási engedély birtokában mehet el otthonról – még magán-mintavételre vagy egyéb tesztelésre is! |
„Bizonyára mindannyian egyformán aggasztónak tartják a koronavírus járvány terjedését, az áldozatok számát. Mindenkit óvatosságra bíztatok, és bár nincs hivatalos utasítás különösebb korlátozásokra, fontoljanak meg minden alkalmat, amikor elmennek otthonról. Igyekezzenek minél jobban kihasználni az internet adta ügyintézési lehetőségeket. Itt az ősz, ne feledkezzenek meg a D-vitamin pótlásáról. A multi-vitaminok és egyéb „műtermékek” helyett fogyasszanak sok zöldséget, gyümölcsöt, és amikor csak lehet, menjenek ki a friss levegőre! Vigyázzanak magukra, vigyázzanak a gyerekekre, vigyázzanak egymásra!” – zárja aktuális hírlevelét dr. Bogdányi Katalin neonatológus, házi gyermekorvos.
Fontos Tudnivalók és szabályok szülőknek, tanároknak
(WEBBeteg.hu - Fazekas Erzsébet újságíró)