Fiatalok betegsége: a reumás láz

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A reumás láz nevű súlyos megbetegedés a szívet, az ízületeket, az idegrendszert és a bőrt érintheti. Napjainkban szerencsére egyre ritkábban fordul elő. A betegség leggyakrabban fiatal gyermekkorban és kamaszkorban - 6-15 év körül - lép fel, mindkét nemben egyforma gyakorisággal.

A betegség kialakulásának oka egy baktérium (a béta-hemolizáló Streptococcus) által kiváltott immunválasz. Tehát nem maga a baktérium-fertőzés, hanem az annak eredményeként fellépő autoimmun reakció miatt jön létre a megbetegedés. Ennek az az oka, hogy a szívizomzat egyes fehérjéi nagyon hasonlítanak a baktérium egy bizonyos fehérjéjéhez, és ezért azt is megtámadják az immunrendszer sejtjei.

Ez a cikk is érdekelheti A Streptococcusok okozta fertőzések

A reumás láz rendszerint valamilyen felső légúti bakteriális fertőzést - mandulagyulladást, torokgyulladást - követően, mintegy 2-3 héttel azután lép fel, másodlagos megbetegedésként.

Milyen tünetei vannak a reumás láznak?

A legfontosabb, minden esetben jelen levő tünet a láz, mely hiányában a betegség jelenléte megkérdőjelezhető. További tünetek a fejfájás, az izzadás, az ízületi gyulladás, mely a nagyobb ízületekben lép fel. Jellemző erre a gyulladásra, hogy vándorol egyik ízületről a másikra, hol a térd, hol a boka, hol a könyök- vagy csuklóízület válik meleggé, fájdalmassá, duzzadttá.

A reumás láz a szívet sem kíméli, melynek később, néhány év múlva súlyos következményei lehetnek a billentyűk károsodása, hegesedése következtében.

A betegség az egész szívet érinti, a szívbelhártyát, a szívizomzatot és a szívburkot is. Ennek megfelelően felléphet szívzörej, megjelenhetnek extra ütések (extraszisztolék), egyéb EKG eltérések, a szívultrahang kezdődő billentyű-elváltozásokat mutathat.

Súlyos esetben a szív körül folyadékgyülem alakul ki, az üregek kitágulhatnak, szívelégtelenség is felléphet. A szívburokgyulladás miatt erős mellkasi fájdalmat is érezhet a beteg.

A Jones-féle kritériumrendszer

A diagnózis megkönnyítésére egy táblázatot (az úgynevezett Jones-féle kritériumrendszert) fejlesztettek ki, mely a tüneteket fő (major) és járulékos (minor) eltérésekre osztja. A fő tünetek közé tartoznak a szívérintettség (carditis), az ízületi gyulladás, az idegrendszeri érintettség (chorea minor), a bőr alatti reumás csomók, valamint az erythema marginatum.
A minor tünetek a láz, az ízületi fájdalom, a gyorsult süllyedés, egy bizonyos EKG-eltérés (a megnyúlt PQ idő), és az, ha valakinek már volt reumás láza vagy reumás szívbetegsége. A reumás láz diagnózisa akkor valószínű, ha legalább két fő, vagy egy fő és két „kis” tünet jelen van.

A reumás láz a bőrt és a bőr alatti kötőszövetet is gyakran érinti, így az esetek mintegy negyedében a bőr alatt úgynevezett reumás csomók alakulnak ki. Egyéb bőrelváltozások is létrejöhetnek, így az erythema nodosum, mely leginkább a lábszárak térd alatti részén létrejövő, vöröses-lilás színű, nyomásra érzékeny göböcskéket jelent. Az erythema marginatum szintén gyakori bőrtünete a betegségnek, jellegzetes, a törzsön megjelenő rózsaszínű bőrelváltozást jelent.

Időnként mellhártyagyulladás is létrejöhet a betegség lefolyása során.

A reumás láz jelenlétét bizonyító, viszonylag későn - több hónappal a felső légúti fertőzést követően - fellépő tünet a chorea minor, mely az idegrendszer érintettségére utal. A chorea minort onnan lehet felismerni, hogy a beteg - legtöbbször gyermek - mozgása egyre ügyetlenebb lesz, koordinálatlanabbá válik, mert nem képes összehangolni a finom mozgásokat. Elejti, összetöri a kezében levő tárgyakat (ceruzát, tányért), kilötyögteti a pohárban levő folyadékot, stb.

A laboratóriumi eltérések is jellemzőek a betegségre: a süllyedés gyorsult, továbbá gyakori a vérszegénység.

A szervezet a Streptococcus baktérium ellen antitesteket termel (például antistreptolizint), melyeket ki lehet mutatni a vérből, így pontosabbá, gyorsabbá tehető a diagnózis. Ugyanis a reumás láz diagnosztizálása nem mindig könnyű, hiszen sokféle tünete lehet a betegségnek, melyek közül nem mindegyik lép fel egyszerre minden betegben.

Hogyan kezelhető a reumás láz?

A betegség kezelésében, a bakteriális fertőzés megszüntetésében a penicillin alkalmazása alapvető fontosságú. Minél korábban kezdik a terápiát, annál nagyobb esély van a szívbillentyűk épségének megőrzésére, hegesedésének megelőzésére.

A láz és az ízületi gyulladás megszüntetésére acetilszalicilsavat kell szednie a betegnek.

A reumás láz gyakran kiújul, ezért a panaszok megszűnését követően góckutatást kell végezni, a rossz fogakat, a begyulladásra hajlamos garatmandulát ajánlatos eltávolítani. Továbbá legalább tíz éven keresztül folytatni kell a penicillin-kezelést, de már csak kisebb adagban, havonta izomba adott injekció formájában.

A billentyűk károsodásának, a billentyűhibák kialakulásának valószínűsége annál nagyobb, minél tovább áll fenn, és minél többször tér vissza a betegség. Emiatt nem lehet eléggé hangsúlyozni a gyógyulást követően is évekig tartó „profilaktikus”, azaz megelőző penicillinterápia fontosságát.

Ha a billentyűk oly mértékben károsodtak, hegesedtek, zsugorodtak, hogy a szív működése már nem kielégítő (szívelégtelenség), akkor a folyamat már nem visszafordítható, ilyenkor már csak az operáció, a billentyűcsere az egyetlen lehetséges gyógymód.

Dr. Soltész Annamária, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus és Dr. Lesznyák Judit

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest