A manuálterápia lehetőségei a meddőség kezelésében

szerző: Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
megjelent:

A manuális technikák hatékonysága a teherbe esést akadályozó okok megoldásában egyre inkább bizonyított, és segítséget nyújthat a babavállalással küzdő pároknak.

A meddőség bizonyos okai kezelhetők

A szakirodalom szerint a 12 hónap vagy annál hosszabb ideig tartó próbálkozást követő sikertelen teherbeesési tapasztalatot nevezzük meddőségnek. A terméketlenség aránya az életkor előrehaladtával nő, így a 40-44 éves korosztályban már minden negyedik pár érintett.

A meddőség hátterében számos tényező állhat. A női meddőség leggyakoribb formája a másodlagos meddőség, amelyet gyakran a reproduktív traktus fertőzései okoznak. Akadályozhatja a teherbeesést endometriózis, az ovuláció vagy a petevezetők zavara.

A meddőségek 30-50%-a olyan mechanikai okokra vezethető vissza, mint a letapadások és a csökkent szöveti mobilitás. Letapadások és szöveti korlátozottságok előfordulhatnak a kismedencei műtétek után, de összefügghetnek endometriózissal, kismedencei gyulladásokkal, petevezeték-elzáródással, polipokkal, medencei görcsökkel, belek elzáródásával, és krónikus alhasi fájdalmakkal is.

A császármetszés utáni másodlagos meddőséget is azonosították, ami szintén ezekhez a mechanikai tényezőkhöz köthető. A császármetszés rendkívül gyakori eljárás manapság. A császármetszést követően azonban a mély kötőszöveti réteg struktúrája is változik, egy hegszövet alakul ki, aminek a funkciója már 100%-ban sohasem lesz olyan, mint az egészséges szöveté, és számos problémát okozhat ezért elengedhetetlen a hegkezelés.

A letapadások megzavarhatják a medencét és a hasüreg szerveinek szabad mozgását és működését, ami az alábbi területeken okozhat problémákat a termékenységnél:

  • Méhfalak és szalagok: az embrió megtapadása nehézkes lehet.
  • Méhnyak környéke: a méhnyak szűkülete és helyzetváltozása akadályozhatja a sperma eljutását a méhbe.
  • Petefészkek körül: a petesejt petevezetékbe jutása nehézkessé válhat.
  • Petevezetékek környéke: a petesejt útját és mozgását korlátozhatja.

A meddőség ezen okai esetén lehet eredményes kezelési mód a manuálterápia, amely ugyanakkor nem nyújt megoldást minden meddőségi ok kezelésében (fejlődési rendellenességek, bizonyos hormonális problémák).

Néhány korábbi kutatás, mely alátámasztja a manuális technikák hatékonyságát

A manuálterápiás technikák (pl. viscerális mobilizáció) célzott alkalmazása a medence különböző pontjain képesek segíteni a szövetek és az idegrendszeri válaszok optimailizálását. Ez a terápia az 1970-es és 1980-as években kezdődött el Csehországban, de az első tanulmány 2004-ben jelent meg Wurn és társai által. Ebben az 53 meddőséggel küzdő nőnél vizsgálták a manuálterápia hatását. Azok közül, akik természetes úton próbáltak teherbe esni, 71%-uk egy éven belül teherbe esett. Azok közül, akik mesterséges megtermékenyítésre (IVF) készültek, 67%-nak sikerült az embrió beültetés.

Egy másik kutatás Kramp és társai (2012) által 10 meddőségi problémákkal küzdő nőt vizsgált. A kezelés célja a medence szimmetriájának javítása, a keresztcsont mozgékonyságának fokozása és a szöveti feszültségek enyhítése volt. A terápiás kezelés után 10 nő közül 6-nak sikerült teherbe esnie.

Rice és munkatársai (2015) visszamenőleges elemzést készítettek 1392 páciensről, akiket viscerális (zsigeri) mobilizációval kezeltek. Az eredmények szerint a műtéten átesett páciensek 35%-a, míg a műtéten nem átesettek 69%-a sikeresen teherbe esett. Ez arra utal, hogy a műtét utáni hegesedések nehezíthetik a szövetek mozgékonyságának javítását.

Összességében a kutatások alapján úgy tűnik, hogy célzott manuálterápiás technikákkal könnyen kezelhetők szöveti rugalmatlanságok és összetapadások, illetve a medence funkciója és az itt található szervek funkcionalitása is javítható, helyreállítható.

Hogyan zajlik a termékenységet javító fizioterápia?

Első konzultáció

Az első találkozón a terapeuta megbeszéli a páciens történetét és a fennálló nehézségeket. Próbálja a probléma gyökerét feltárni, ezért már gyermekkori problémákra (sérülés, műtét, esés) is ki kell térni. Ezt követően egy átfogó vizsgálatot javasol, amely magába foglalja a következőeket:

  • Mozgásvizsgálat a fejtől a lábujjakig
  • Testtartás és nagymozgások ellenőrzése
  • Légzés és bordakosár vizsgálata
  • Hasfal vizsgálata
  • Csípő, gerinc és medence áttekintése
  • A medencefenék izmainak vizsgálata

Kezelési terv

Nőgyógyászati manuálterápiaAz eredmények alapján egy személyre szabott, általában 3 hónapos tervet állítanak össze (rövidebb idő, ha időközben teherbe esik a páciens). A kezelés részeként az alábbi területek vizsgálata és kezelése történik:

  • Méhnyak, szalagok, méh és petefészek kapcsolódási pontjai
  • Petevezeték és a kapcsolódó szövetek
  • Inguinalis csatorna mozgékonysága
  • Belek, húgyhólyag és vesék mobilizálása
  • Medencefenék és medence mobilitása
  • Ha vannak hegek, azoknak a vizsgálata, szükség esetén a funkció helyreállítása
  • Előfordul, hogy egy teljes kötőszöveti láncot kell kezelni, illetve, hogy egy sokkal távolabb elhelyezkedő problémakör is nehezíti a kezelést (pl. gyermekkori bokasérülés)

Ezek a módszerek célzottan támogatják a termékenységet, a reproduktív szervek működését és a szöveti korlátozottságok oldását, így segíthetnek a sikeres teherbeeséshez.

Tóth Réka mozgásterapeuta portréPhysioMaximum logó
Szakértő: Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
physiomaximum.hu, +36209295054

Cikkajánló

Antibiotikum-használat
Antibiotikum-használat

Nem érdemes túl gyakran.

Köhögés
Köhögés

Nem mindegy, milyen gyógyszert alkalmazunk.

WEBBeteg - Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen