Csontritkulásos betegek gyógytornája
A csontritkulás kezelésének egyik alappillére a testmozgás. A megfelelő típusú torna ugyanis elősegíti a csontok, a vázizmok erősödését. A mozgás során javul a szervezet vérellátása is, így a csontok optimális felépítéséhez szükséges ásványi anyagok is könnyebben beépülnek. A következő gyakorlatokat azoknak ajánljuk, akiknek csontritkulás betegségük már előrehaladott állapotban van.
Mire figyeljen oda a torna során?
Fontos, hogy ne végezze a gyakorlatokat, ha fájdalmat okoznak! Az ismétlések száma minden mozdulatsor esetén 7-8 alkalom legyen, és ahol szükséges, végezze el a gyakorlatot az ellenkező oldalon is. Figyeljen oda a légzésére, végtagjai mozdításával egyidejűleg végezzen belégzést, majd a kiinduló helyzetbe visszatérve kilégzést!
Tornázzon naponta 15-20 percet, emellett viszont ajánlott a mindennapos séta is, hiszen nagyon fontos része a csontritkulás okozta tünetek enyhítésének, az általános állapot javításának!
Ügyeljen arra, hogy ne legyenek lakókörnyezetében akadályok, amikben könnyen megbotolhat, eleshet. A legideálisabb tornahely egy keményebb ágy.
Hogyan végezze a gyakorlatokat?
Kiinduló helyzet háton fekvés. A feje alá tehet egy kispárnát. Két térd hajlítva, talpak az ágyon.
1. Szorítsa le a derekát az ágy irányába és nyújtózzon meg a jobb karjával és bal lábával a törzs vonalában, majd vissza, lazítsa el a végtagjait. Ügyeljen arra, hogy a medencéje ne mozduljon el a végtagok mozgásával, mindvégig maradjon az ágy síkjában.
2. Jobb karral és lábbal (azonos oldalon) nyújtózzon, majd engedje vissza, lazítsa el az izmokat. Végezze el a másik oldalon is a gyakorlatot 7-8 ismétléssel.
3. Két karját könyökben behajlítva fektesse oldalra az ágyban. Szorítsa bele a két vállat, a karokat az ágyba, majd lazítson. Cseréljen oldalt.
4. A két kar leszorításával egyidejűleg nyújtózzon jobb lábával a plafon felé, majd engedje vissza az ágyra. Végezze el a gyakorlatot bal lábával is.
5. Szorítsa le mindkét karját az ágyra, ezzel egyidejűleg biciklizzen a jobb, majd a bal lábával. Amikor a bicikliző mozdulatsor közben a lábat leengedi a talaj felé, jó erősen szorítsa az ágyhoz a karokat, vállakat!
6. Lábait tartsa továbbra is hajlítva. Két tenyerét helyezze a combjára. Kilégzésre két tenyerét nyomja a combjaiba, majd lazítson. A gyakorlat közben a fejét megemelheti.
7. Az előző mozdulatsorhoz hasonlóan a tenyerét ismét nyomja a combjába, ezúttal azonban keresztben: a jobb kart a bal combba, majd lazítás után cserélje meg az oldalt.
8. Az előző gyakorlatot végezze el újra oly módon, hogy közben a térdét nyújtja, talpa nézzen a plafon felé.
9. Üljön ki az ágy szélére. A talpak legyenek a földön, háta legyen egyenes, fejtetővel nyújtózzon meg.
10. Húzza hátra mindkét vállát, zárja a lapockát, majd lazítson. Közben enyhén kifordulhat a tenyere.
11. Feszítse vissza a két tenyerét, és a könyök hajlításával húzza hátra a vállait, majd nyújtózzon előre.
12. Tegye a kezeit az azonos oldali vállára, húzza hátra a könyökét, majd elöl érintse össze.
13. Tegye csípőre a kezét, húzza hátra a könyököket, majd helyezze át a tarkójára és úgy húzza hátra. Végezze a két mozdulatsort felváltva: egyszer csípőn, egyszer tarkón.
14. Tegye jobb kezét a bal térdére. Bal karjával nyújtózzon fölfelé rézsútosan magas tartásba, majd engedje vissza a jobb térdére (a karok kereszteznek). Tekintete a gyakorlat közben kövesse a kéz mozgását.
15. Nyújtózzon föl magas tartásba mindkét karral. Mély belégzés, majd kilégzésre emelje föl hajlítva a jobb térdet, kulcsolja át karjával, és kilégzés. Végezze a légző gyakorlatot a másik oldalra is.
Tovább Az osteoporosis fájdalom kezelésének módszerei
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Keczán Judit, gyógytornász