Testedzés gyomor- és bélrendszeri betegeknek
A fittség megőrzése nagyon nehéz mindazoknak, akik Crohn-betegségben, irritábilis bél szindrómában, vagy egyéb gyomor- és bélrendszeri betegségben szenvednek.
A gyulladásos bélbetegségeknek (IBD) két fő típusa van, az egyik a Crohn-betegség, a másik a colitis ulcerosa. Mindkét állapotra jellemző tünet a hasi fájdalom, hasmenés, fogyás, gyengeségérzet, illetve a hirtelen székelési inger, mely inkontinenciához vezethet, ha a beteg tüsszög, köhög, nevet, vagy nehéz tárgyat emel.
A gyulladásos bélbetegségek egyes tünetei – fájdalom, puffadás, görcsölés, hasmenés – az irritábilis bél szindróma (IBS) tünetei is lehetnek.
Az irritábilis bél szindróma és tünetei |
Az irritábilis bél szindróma az egyik leggyakoribb betegség, amivel orvoshoz fordulnak az emberek. Ötből nagyjából egy felnőttnek irritábilis bél szindrómája van, ám a tünetek kellemetlen volta miatt az ember nem szívesen beszél róla. Az irritábilis bél szindróma és tünetei |
Az emésztőrendszer a stresszre úgy reagál, hogy felgyorsítja vagy lelassítja az emésztést, a széklet távozását. Ugyanígy a testmozgásnak is különböző hatásai lehetnek az IBD-ben és IBS-ben szenvedő betegekre. A legtöbb emésztőrendszeri betegségben szenvedő ember, csak nehezen kezd bármiféle testmozgásba, pedig ez a stressz csökkentésével segíti az olyan tüneteket, mint például az inkontinencia ellenőrzés alatt tartani. Emellett hozzájárul az egészséges testsúly megtartásához, és az emésztésre is jó hatással van. Különösen hatékony a tai chi, jóga, és a különböző légző gyakorlatok végzése.
Testedzés tippek
- Minimális erőkifejtés – Az emésztőrendszeri megbetegedésekben szenvedők számára, ideálisak az olyan nem megerőltető gyakorlatok, mint a Pilates, jóga, tai chi, melyek a ritmikus légzésre fektetik a hangsúlyt. Ezek a gyakorlatok a medencefenék izmait is erősítik.
- Emelkedő – Az inkontinenciában szenvedőknek nem szabad futni, ám ehelyett választhatják a futópadon az emelkedőn valón gyaloglás funkciót.
- Még testedzés előtt látogasson el a mosdóba!
- Térképezze fel, hol találja a mellékhelyiséget – Akár edzőteremben van, akár a szabadban sportol, mindig tudja, hol találja a legközelebbi WC-t.
- Ne szégyelljen orvosával beszélni mindarról, amit esetleg edzés közben tapasztal! Kérjen tőle további segítséget, illetve keresse fel, ha fáradt, étvágytalan, vagy állandó hasmenést tapasztal!
- A legjobb időpont a testedzésre a betegség okozta "rohamok" közötti időszak, mikor energikusabbnak érzi magát.
Ha a gyógyszer okozza a panaszokat
Mind a colitis ulcerosa, mind a Crohn-betegség jól kezelhető gyógyszerekkel, ám ha azok nem elég hatásosak műtétre kerül sor. A legtöbb esetben a gyógyszerek csökkentik az olyan tüneteket, mint a hasmenés, hasi görcsök, haspuffadás, ám egyes gyógyszerek mellékhatásaként súlygyarapodás, a csontok gyengülése és kiszáradás tapasztalható. Ebben az esetben a testmozgás sajnos kizárt.
Táplálkozás és emésztőszervek |
Forrás: WebMD
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos