A haspuffadás nem emésztőszervi okai - Súlyos betegséget is jelezhet

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A haspuffadásnak többnyire valamilyen emésztőrendszeri oka van, azonban előfordulhat, hogy más, emésztőrendszeren kívüli betegség áll a hátterében. Cikkünkben ez utóbbiakkal foglalkozunk.

A haspuffadás legtöbb esetben táplálkozási vagy életmódbeli okokra, helytelen szokásokra vezethető vissza, illetve ezenkívül a legtöbb esetben emésztőszervi betegségeket kísér, mint például laktózintoleranciát (tejcukor-érzékenység), vagy lisztérzékenységet, de sok esetben áll allergiás ok a hátterében, stb.

Előfordulnak olyan egyéb, emésztőrendszeren kívüli szerveket, szervrendszereket érintő kórképek is, amiket szintén kísérhet haspuffadás. Sok esetben ilyenkor nehezebben derül fény a diagnózisra, hiszen mind a beteg, mind az orvos a gyakoribb emésztőszervi okokat veszi először sorra a kivizsgálásnál.

Cikkünkben csokorba szedtük a leggyakoribb, puffadással is járó nem emésztőszervi elváltozásokat.

Nőgyógyászati okok a haspuffadás hátterében

A nőgyógyászati daganatos betegségeknek, főleg a későbbi szakaszokban, jellemző tünete lehet a haspuffadás vagy a székelési szokások megváltozása. A nőgyógyászati daganatok rendszerint vérzészavarokat okozhatnak, mely lehet a menstruációtól független vérzés, ezenbelül is például kontaktvérzés (a szexuális együttlétet követő vérzés), megváltozhat a hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, szaga is.

Amennyiben a felsorolt nőgyógyászati problémák közül bármelyik panasz jelentkezik, melyet haspuffadás, emésztőrendszeri tünetek kísérnek, minden esetben indokolt nőgyógyász felkeresése és a szükséges vizsgálatok elvégzése!

Külön kiemelendő a petefészekrák, mely nagyon alattomos daganatféleség. Jellegzetes tünete nem igazán van, inkább az előrehaladottabb szakban bizonytalan hasi panaszok jelentkezhetnek. Ilyenek a hasi teltségérzés, étkezéskor a szokatlanul korán bekövetkező jóllakottság érzése, haspuffadás, hasi fájdalom, stb.

Vesebetegségek

A vesegörcs nem ritka panasz, mégis sok esetben a tünetek téves értelmezése miatt a beteg nem kerül elsőre az illetékes intézménybe, hanem csak a társszakmák szakrendeléseire.

A tünetei színesek, nem egyértelműen csak urológiaiak, innen a tévedés lehetősége. Jellemző a hirtelen fellépő, erős, szinte elviselhetetlen vesetáji fájdalom, mely helyi panasz mellett gyakran kisugárzik az ágyéki területre vagy a külső nemi szervek régiója felé. Gyakran jelentkezhet hirtelen fellépő, émelygés nélküli hányinger, hányás, de hasi puffadás, székrekedés is kísérheti.

Pajzsmirigybetegségek

A pajzsmirigy alulműködése során lassul az anyagcsere, renyhébb lesz a bélműködés, gyakran alakul ki székrekedés, puffadás. Kísérő tünetei lehetnek még a hidegintolerancia, a hízás, a megvastagodott, durva tapintatú szőr és haj, stb.

Orvosának minden esetben mondja el az összes jelentkező tünetet, még ha nem is gondolja azokat egymással összefüggőnek, hiszen például magának a pajzsmirigynek a problémája nagyon színes és változatos tüneteket tud produkálni.

Cukorbetegség

A cukorbetegség súlyosan károsíthatja az emésztőszervek idegrendszerét is, ennek eredményeképpen kialakulhat az úgynevezett diabeteses gastroparesis, ami a gyomor működésének krónikus mozgászavara, mely leginkább a szilárd ételek fogyasztása utáni elhúzódó ürülést jelenti, miközben mechanikus akadály nem mutatható ki.

Ennek tünetei a hányinger, gyakori hányás, korai teltségérzés, étkezés utáni feszülés, puffadás, és változó mértékű lehet a gyomortáji fájdalom is.

Pszichés okok

A puffadás oka lehet a fokozott levegőnyelés, mely kialakulhat pszichés hatásra, illetve az irritábilis bél szindróma is besorolható a pszichoszomatikus kórképek közé.

Ezek kezelése alapvetően a lelki háttér rendezésével, szükség esetén relaxációs gyakorlatok elsajátításával és végzésével, pszichoterápiával, szorongásoldó szerek szedésével történik.

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Haspuffadás, bélgázok: mik lehetnek a kiváltó okok?

Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus; Dr. Boros Miklós, sebész
Haspuffadás
A hasi fájdalmat és a székrekedést követő harmadik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz a haspuffadás, ezt követi a fokozott böfögés és a teltségérzés. Alapvetően emésztési zavarból fakadó problémáról van szó, melynek hátterében számos kiváltó tényező állhat, továbbá életmódtól, nemtől és kortól függetlenül bárkit érinthet.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest