DNS-vizsgálattal diagnosztizálható a Von Willenbrand kór

Medipress
megjelent:

A Von Willebrand-kórnak nevezett vérzékenység esetén, mely akár életet veszélyeztető vérzéshez vezethet, mintegy 15 százalékban hibás diagnózis születik – állítják a kanadai Queen’s Egyetem kutatói.

Maha Othman professzor és az Anatómiai és Sejtbiológiai Intézet munkatársai szerint, Von Willebrand-kór esetén a pontos diagnózis elősegíti az érdemi kezelés lehetőségét. A ritkán előforduló vérzékenységben szenvedőket gyakorta gyógyszeres kezelésnek vetik alá, ezek azonban nem védenek olyan vérzéssel járó állapotokkal szemben, mint a terhesség, vagy a sebészeti műtétek.

A Von Willebrand-betegség mindkét formája genetikailag meghatározott, melyek hasonló megjelenést mutatnak, a háttérben azonban két külön gén rejlik. Dr. Othman és munkatársai, a két gén rendellenességének világszerte való előfordulását elemzik, és szerintük a DNS-vizsgálatot akár diagnosztikus célból is be lehetne vezetni.

Ezenfelül úttörő jelleggel egy online regisztrációs lehetőséget vezettek be, ahol a Von Willebrand-betegségben szenvedők jelentkezhetnek, ezzel járulva hozzá annak meghatározásához, valójában milyen gyakori az elváltozás, valamint adatot szolgáltathatnának a jövőbeni statisztikai elemzésekhez.

A Von Willebrand-betegség viszonylagos ritkasága ellenére, egyike a leggyakoribb öröklődő vérzékenységi formáknak, a becslések szerint a népesség mintegy egy százalékát érinti.

Amit a véralvadásról feltétlenül tudni kell
Arról, hogy a vér az érrendszeren belül folyékony állapotban maradjon, valamint arról, hogy egy esetleges érsérülés helyén 2-3 percen belül vérrög (thrombus) képződjön, és így a vérzés csillapodjon, a véralvadási rendszerünk gondoskodik. Ennek a rendszernek az alkotói a véralvadás irányába ható faktorok (pl. vérlemezkék) éppúgy, mint azok, melyek épp ellenkezőleg a vér megalvadása ellen hatnak. Ha azonban hiba csúszik ebbe a nagyon finoman szabályozott rendszerbe, azaz felborul az egyensúly ezen alkotórészek között, akkor a véralvadási rendszer kóros működése vérzékenységhez, máskor az érrendszeren belüli vérrögképződéshez, vénás vagy artériás trombózishoz vezethet. Hematológiai megbetegedések a WEBBetegen

(Medipress)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest