A TTP okozta panaszok és kezelésük

szerző: Dr. Antalffy Katalin Anita - WEBBeteg
frissítve:

A TTP, azaz a trombotikus trombocytopenias purpura egy vért érintő betegség, amelyben a vérlemezkék elhasználódnak az erekben kialakuló kis vérrögök miatt. Az esetek többségében a betegség oka nem ismert.

Alapfogalmak
Vérlemezke (trombocita): a véralvadásban szerepet játszó sejtek. A csontvelőben képződnek, a vérben keringve az érfal sérülése esetén összecsapzódva eltömeszelik az érsérülés helyét, ezzel elősegítik a vérzés megállítását.
Labor normálértékek: trombocita

Vörösvértestek: a vér oxigénszállításért felelős alkotórészei. A csontvelőben képződnek, onnan a vérbe jutva a tüdőben felveszik az oxigént, melyet a haemoglobinhoz (Hgb) kötve szállítanak a verőereken (artériák) át a szövetekbe.
Labor normálértékek: vörösvértest

Néhány esetben a TTP oka egy, a véralvadásban résztvevő enzim hiánya, amelynek következtében a vérlemezkék (trombociták) kicsapódnak a vérben. Ahogy ez megtörténik, egyre kevesebb vérlemezke lesz a vérben, emiatt vérzések alakulnak ki a bőr alatt. Ezek a lila színű, apró pöttyök a purpurák. A vérlemezkék mellett a vörösvértestek is sérülhetnek a betegségben szenvedőknél.

Az esetek többségében a betegség oka nem ismert, néhány esetben azonban genetikai eltérés igazolható a háttérben. Ez lehet veleszületett, de tumoros megbetegedés, kemoterápia, HIV fertőzés, hormonterápia és egyéb gyógyszerek (ticlopidin, cyclosporin A) szedése következtében is kialakulhat.

A trombotikus trompocytopenias purpura okozhat olyan panaszokat, mint a láz, gyengeség, fáradékonyság, sápadtság, fulladás érzés, a leggyakoribb tünet azonban a bőr alatti és nyálkahártya vérzése. A TTP miatt kialakulhat a vérvétellel igazolható alacsony trombocita szám, alacsony vörösvértestszám, romló vesefunkció, továbbá az idegrendszeri érintettség is.

Kezelési lehetőségek

A TTP kezelésének egyik módja a plazmaferezis. Az eljárás során eltávolítják a vérből a káros anyagokat és pótolják a hiányzókat. A levett vérből a vérplazmát egy sejtszeparáló gép segítségével szűrik.

Az eljárás végén a szűrésen átesett vért - hozzáadva donortól származó vérplazmát - transzfúzióban kapja meg a beteg. Ezt egészen addig kell ismételni amíg a vérkép nem rendeződik.

Azokban az esetekben amikor a plazmaferezis nem vezet eredményre, szóba jön a lép eltávolítása, illetve az immunrendszert visszafogó gyógyszerek, mint a kortikoszteroidok szedése is.

Dr. Antalffy Katalin AnitaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Antalffy Katalin Anita

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, Dr. Király Viktória
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest