A vérszegénységről általánosságban
Sápadtság, fáradtság, csökkenő teljesítmény: a tünetek mögött vérszegénység is állhat. Vérszegénységről akkor beszélünk, ha a vörösvértestek vagy a vérfesték mennyisége kevesebb az optimális értéknél.
A vér felét a vérplazma teszi ki. A vérplazmában számos oldott anyag található, hormonokat és egyéb hírvivő molekulákat, valamint tápanyagokat (fehérjéket, sókat és cukrokat) is tartalmaz és szállít. A vér eljut szervezetünk valamennyi régiójába, gondoskodik a szervek, és szövetek felfrissítéséről, oxigénnel, tápanyagokkal látja el őket.
Vérünk a vérplazma mellett alakos elemeket is tartalmaz, ezek vérben lévő arányát a hematokrit érték fejezi ki. Az alakos elemek három nagy csoportra oszthatók: fehér vérsejtekre (leukociták), melyek a szervezet immunrendszerének részét képezik, és részt vesznek a fertőzésekkel szembeni védekezésben. A vérlemezkék, más néven trombociták a véralvadásban játszanak szerepet. A vörösvértestek (eritrociták) feladata az oxigénszállítás.
Vérszegénység gyermekkorban |
A gyermek vizsgálatakor a bőr, a látható nyálkahártyák sápadtak, a fül, a tenyér, talp, a köröm alatti rész fehérebb. Némely esetben szaporább szívverés és szívzörej is hallható. Bővebben a gyermekkori vérszegénységről |
Vérszegénységben (anémia) a vörösvértestek száma vagy a hematokrit érték alacsony vagy túl kevés a vér festékanyaga, a hemoglobin.
Az alakos elemek túlnyomó többségét vörösvértestek teszik ki. A vér legfontosabb feladatát látják el: az oxigén-széndioxid transzportot. Ez konkrétan a hemoglobin feladata, ami a vörösvértesthez kötődve található meg a vérben, és a vér vörös színét adja. A tüdőből a szervezet valamennyi szövetébe oxigént szállít, összegyűjti a szén-dioxidot, és visszajuttatja a tüdőhöz, ahol ismét friss oxigénnel telítődik. A szén-dioxidot kilélegezzük.
Mi okozhat vérszegénységet?
A vérszegénységnek számos, akár súlyos, életveszélyes oka (pl. belső vérzés) is lehet, ezért mindig alaposan utána kell járni, mi állhat a hátterében, a beteget ki kell vizsgálni, a megfelelő, eredményes kezelés is csak az okok tisztázása után lehetséges.
A vérszegénység tünetei, kezelése
Ha túl kevés vörösvértest vagy hemoglobin van a szervezetünkben, akkor az oxigén-anyagcsere zavart szenved, és ennek következtében olyan tünetek jelentkeznek, mint például a sápadtság, a szédülés, a teljesítménycsökkenés, a fáradtság, pihegő légzés és szívremegés. Ha az említett tüneteket tapasztalja, ne állítson fel öndiagnózist, hanem forduljon orvoshoz!
A vérszegénység a vérminta laborvizsgálatával állapítható meg. Ha bebizonyosodott, hogy a beteg valóban vérszegény, első lépés az okok tisztázása, majd ettől függően el lehet kezdeni a kezelést, melynek része lehet az étrend módosítása, gyógyszeres terápia vagy egyéb kezelés. Súlyos anémiás tünetek mellett célszerű a hiányzó eritrocitamennyiséget vérátömlesztéssel pótolni.
Szerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: apotheken-umschau.de
Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos