A vérszegénységről általánosságban

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Sápadtság, fáradtság, csökkenő teljesítmény: a tünetek mögött vérszegénység is állhat. Vérszegénységről akkor beszélünk, ha a vörösvértestek vagy a vérfesték mennyisége kevesebb az optimális értéknél.

A vér felét a vérplazma teszi ki. A vérplazmában számos oldott anyag található, hormonokat és egyéb hírvivő molekulákat, valamint tápanyagokat (fehérjéket, sókat és cukrokat) is tartalmaz és szállít. A vér eljut szervezetünk valamennyi régiójába, gondoskodik a szervek, és szövetek felfrissítéséről, oxigénnel, tápanyagokkal látja el őket.

Vérünk a vérplazma mellett alakos elemeket is tartalmaz, ezek vérben lévő arányát a hematokrit érték fejezi ki. Az alakos elemek három nagy csoportra oszthatók: fehér vérsejtekre (leukociták), melyek a szervezet immunrendszerének részét képezik, és részt vesznek a fertőzésekkel szembeni védekezésben. A vérlemezkék, más néven trombociták a véralvadásban játszanak szerepet. A vörösvértestek (eritrociták) feladata az oxigénszállítás.

Vérszegénység gyermekkorban

A gyermek vizsgálatakor a bőr, a látható nyálkahártyák sápadtak, a fül, a tenyér, talp, a köröm alatti rész fehérebb. Némely esetben szaporább szívverés és szívzörej is hallható. Bővebben a gyermekkori vérszegénységről

Vérszegénységben (anémia) a vörösvértestek száma vagy a hematokrit érték alacsony vagy túl kevés a vér festékanyaga, a hemoglobin.

Az alakos elemek túlnyomó többségét vörösvértestek teszik ki. A vér legfontosabb feladatát látják el: az oxigén-széndioxid transzportot. Ez konkrétan a hemoglobin feladata, ami a vörösvértesthez kötődve található meg a vérben, és a vér vörös színét adja. A tüdőből a szervezet valamennyi szövetébe oxigént szállít, összegyűjti a szén-dioxidot, és visszajuttatja a tüdőhöz, ahol ismét friss oxigénnel telítődik. A szén-dioxidot kilélegezzük.

Mi okozhat vérszegénységet?

A vérszegénységnek számos, akár súlyos, életveszélyes oka (pl. belső vérzés) is lehet, ezért mindig alaposan utána kell járni, mi állhat a hátterében, a beteget ki kell vizsgálni, a megfelelő, eredményes kezelés is csak az okok tisztázása után lehetséges.

A vérszegénység tünetei, kezelése

Ha túl kevés vörösvértest vagy hemoglobin van a szervezetünkben, akkor az oxigén-anyagcsere zavart szenved, és ennek következtében olyan tünetek jelentkeznek, mint például a sápadtság, a szédülés, a teljesítménycsökkenés, a fáradtság, pihegő légzés és szívremegés. Ha az említett tüneteket tapasztalja, ne állítson fel öndiagnózist, hanem forduljon orvoshoz!

A vérszegénység a vérminta laborvizsgálatával állapítható meg. Ha bebizonyosodott, hogy a beteg valóban vérszegény, első lépés az okok tisztázása, majd ettől függően el lehet kezdeni a kezelést, melynek része lehet az étrend módosítása, gyógyszeres terápia vagy egyéb kezelés. Súlyos anémiás tünetek mellett célszerű a hiányzó eritrocitamennyiséget vérátömlesztéssel pótolni.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: apotheken-umschau.de
Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

A vérszegénység típusai és a háttérben álló okok

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Vérszegénység
Az anaemia, vagyis a vérszegénység a vörösvértestek számának és a vörösvértestek mennyiségét jelző paraméterek (pl. hemoglobin, hematokrit) szintjének csökkenését jelenti. Fontos tudni, hogy a vérszegénység nem betegség, hanem mindig egy tünet, melynek kiváltó okát a panaszok jelentkezésekor ki kell vizsgálni. Milyen típusai léteznek?
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Molnár Anna, gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest