Véradónak lenni jó - Milyen előnyökkel jár a jótett mellett?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Csatlakozzon Ön is a rendszeres véradókhoz, adjon vért, és mentsen meg három életet! Amellett, hogy másokon segíthet vele, a véradás a véradó bizonyos esetleges fertőző betegségeire is fényt deríthet. Melyek ezek?

A véradótól vett vérminta vizsgálatával fontos információk nyerhetők a donor egészségi állapotáról. A véradás tulajdonképpen a rendszeres orvosi ellenőrzés (kontroll laborvizsgálat) kiegészítésének is tekinthető, ám semmiképp sem helyettesíti azt.

A véradás mint szűrővizsgálat

A levett vér laboratóriumi vizsgálata során kiderül, hogy biztonsággal adható-e olyan betegeknek, akiknek vérátömlesztésre van szükségük. Megbizonyosodnak róla, hogy a véradónak nincs-e vér útján átvihető betegsége. Ha nincs, akkor a vére felhasználható véradáskor. Első véradók esetében a vércsoport meghatározására is sor kerül.

Ha a laboreredményekben a normál értékekhez képest bármilyen eltérés mutatkozik, akkor a laborvizsgálat sok esetben valamely fertőző betegség korai felismerésének alapjául szolgál. A betegségek időben való felfedezésével pedig mihamarabb megkezdhető a megfelelő kezelés, és jobbak a gyógyulás esélyei.

Mindazonáltal fontos tudni, hogy a véradás kapcsán elvégzett laborvizsgálat nem helyettesíti a háziorvosa által előírt rendszeres laborvizsgálatot (rutin vérkép), amellett csupán kiegészítő adatokat szolgáltat.

Milyen fertőző betegségekre tesztelik az adományozott vért?

Feldolgozás előtt a levett vért több szempontból is megvizsgálják. Országonként változó, hogy mely betegségeket szűrik. Magyarországon a következő fertőző betegségek szűrését végzik:

E betegségek kórokozói, amennyiben jelen vannak a szervezetben, a vérben lévő antigének, antitestek és különféle tesztek segítségével mutathatók ki. A levett vér szűrővizsgálata 3 napot vesz igénybe. Hepatitis B és HIV-1 vírus kimutatásához vírusvizsgálat (antigén vizsgálat) szükséges. A hepatitis A, C, a szifilisz-kórokozó (Treponema pallidum) és a HIV-1,2 kimutatására ellenanyag-vizsgálatok (antitest vizsgálat) történnek.

Ha felmerül a fertőzés gyanúja, megsemmisítik a vért, így az soha nem kerül felhasználásra.

Milyen okmányokat vigyen magával véradásra?

A véradáshoz nélkülözhetetlen eredeti fényképes személyi igazolvány, TAJ- és lakcímkártya.

Hol és hogyan használják fel a levett vért?

A teljes vért laboratóriumban centrifugálással választják szét három fázisra. A teljes vérből alapvetően háromféle vérkészítményt lehet előállítani: vörösvértest- és trombocita-koncentrátumot, valamint plazmakészítményt.

Tovább Véradási szabályok és tippek

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; blutspendedienst-west.de; Magyar Vöröskereszt, Ki lehet véradó? (Országos Vérellátó Szolgálat)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Pollenallergia
Pollenallergia

Hogyan előzhető meg a panaszok megjelenése?

Fejfájás és a stressz
Fejfájás és a stressz

Hogyan vezethet a stressz fejfájáshoz?

WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Dr. Bakti Éva orvos, termelésvezető
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest