A hajas sejtes leukémia (HCL) tünetei és a betegek kilátásai

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
megjelent:

A hajas sejtes leukémia (HCL) az úgynevezett B-sejtes non-Hodgkin limfómák közé tartozik, egy közepesen agresszív, de rosszindulatú nyirokszervi eredetű daganat. A betegség a nevét onnan kapta, hogy mikroszkóp alatt, a felszaporodott daganatos sejtek hajszerű rojtos nyúlványokkal rendelkeznek.

A HCL a ritkán előforduló limfómák közé tartozik (kb. 2%-át teszi ki az összes limfómás esetnek). Elsősorban a középkorú vagy idősebb férfiakat érinti. Magyarországon évente kb. 20 új beteget diagnosztizálnak.

A hajas sejtes leukémia tünetei

A beteg lehet tünetmentes, de előfordulhat, hogy kifejezetten enyhe tünetek észlelhetőek. A nem jellegzetes tünetek előfordulása a gyakoribb. Lehetnek általános, daganatra utaló tünetek:

Lehetnek limfómára jellegzetes tünetek:

  • láz
  • bőrviszketés
  • éjszakai izzadás
  • fogyás

Bővebben Leukémia - Kik a veszélyeztetettek?

Mivel a betegségben a csontvelő érintett, a nagy tömegű daganatos sejt felszaporodása miatt a csontvelőben képződő sejtek (fehérvérsejt, vörösvérsejt, vérlemezke) termelődése csökken, a perifériás vérben észlelhető szintjük pedig alacsony. Hiányuk miatt jelentkezhet vérszegénység, vérzékenység, de ami a legjellegzetesebb, az alacsony fehérvérsejtszám miatt a betegek fogékonyak a fertőzésekre.

A gyakori, banális fertőzések (felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás, vizeletfertőzés, hasűri fertőzés, sebfertőzés) elhúzódhatnak, súlyosabb formában jelennek meg. Jellemző emellett a lép (akár jelentős) megnagyobbodása is, a kóros sejtek felhalmozódása miatt. Ez kezdetben lehet fájdalmatlan, később a környező szerveket (gyomor, belek) nyomva okozhat emésztési panaszokat, hasi diszkomfort érzést, a lépben kialakuló vérkeringési zavar lépinfarktushoz vezethet, gyakran nagy, szemmel is látható mérete miatt elődomborodik a bal bordaív alatt.

A HCL diagnózisa

A beteg kórtörténetében jellegtelen panaszok mellett jelentkezhetnek a fent felsorolt tünetek, illetve gyakori fertőzések. A beteg fizikális vizsgálatával felismerhető a megnagyobbodott lép.

A rutin laboratóriumi vérvétel során vérszegénység, alacsony vérlemezkeszám és alacsony fehérvérsejtszám jelenik meg. Speciális laboratóriumi vizsgálatok során egyértelműen azonosítható a hajas sejtes leukémia, mert speciális immunológiai festéssel (tartarát rezisztens savanyú foszfatáz) csak ezek a kóros sejtek festődnek. Áramlási citometriai vizsgálat a sejtekre jellemző felszíni antigéneket mutatja ki.

Csontvelői vizsgálat is minden esetben történik (ez a medencecsontból vett csonthenger elemzését jelenti).

Bővebben Gyakori kérdések a csontvelő-mintavételről

Hasi képalkotó vizsgálat igazolja a lép megnagyobbodását, annak szerkezeti eltérést és a környező szervekkel való kapcsolatát, hasi nyirokcsomókat.

A hajas sejtes leukémia kezelése

A HCL kezelése az utóbbi években lényegesen javult. Maga a betegség nem gyógyítható, viszont megfelelő terápiával a betegek többsége akár évekig, évtizedekig is tünetmentes lehet. Idősebb korban, ha nincs panasz és tünetmentes a betegség, nem indokolt kezelés, csak a szoros megfigyelés.

Kezelés abban az esetben viszont mindig szükséges, ha a tünetek előtérben állnak, vérzés, vérszegénység, alacsony fehérvérsejtszám miatti fertőzések, esetleg jelentős panaszt okozó lépmegnagyobbodás észlelhető.

A választható terápiás eljárások:

  • Interferon terápia: pár évvel ezelőtt még az interferon volt a fő terápiás fegyver HCL esetén, manapság megpróbálható, illetve terhesség esetén ez a hatóanyag alkalmazandó.
  • Cladribin alapú kezelés: a cladribin egy úgynevezett purin nukleozid analóg, ami egy ADA nevű enzimet inaktivál és a kóros sejtek elhalását okozza. Ezzel a bőr alá adható gyógyszerrel lényegesen javult a kezelési eredmény.
  • Biológiai terápia: ritkábban, terápiás sikertelenség esetén biológiai terápia is megpróbálható (rituximab alapú kezelés).
  • Lépeltávolítás: eredetileg a betegséget a lépeltávolításával próbálták kezelni, de gyógyítani nem sikerült és az eredmények sem voltak teljesen meggyőzőek. Manapság extrém ritkán kerül sor a lép eltávolítására, többnyire akkor, ha a beteg egyáltalán nem alkalmas más kezelésre.

A betegség kórlefolyása

Hajas sejtes leukémiával a várható élettartam a legtöbb esetben az egészséges populációhoz közelít. A betegség lefolyása általában lassú, a leggyakoribb szövődmény és halálok a fertőzés.

Dr. Ujj Zsófia
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

A leukémia (fehérvérűség, vérrák) a vérképző szervek (csontvelő és a nyirokrendszer) daganatos megbetegedése. Mivel a leukémia a gyermekkorban előforduló leggyakoribb daganattípus, sokszor a gyermekkor betegségének tartják, holott kilencszer több felnőtt betegszik meg, mint fiatalkorú.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Lesznyák Judit, Dr. Borsi-Lieber Katalin, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest