Krónikus myeloproliferatív betegségek

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

A krónikus myeloproliferatív betegségek idült lefolyású, őssejteredetű, úgynevezett klonális betegségek, ahol egy vagy több csontvelői myeloid sejtvonal (vörösvértestek, granulocyta fehérvérsejtek, vérlemezke-előalakok) kóros, fokozott képződése jelenik meg.

A fokozott sejtképződés érett sejtek (vörösvértest, vérlemezke, granulocyta fehérvérsejt) felszaporodásával jár mind a csontvelőben, mind a keringő vérben, és leggyakrabban a májban és a lépben is. Ebbe a betegségcsoportba tartozó kórképek lefolyása lassú, évekig, vagy évtizedekig tartva, mely végül a csontvelő fibrótikus átalakulásával, esetleg akut leukémia kialakulásával járhat.

A betegségek gyakran kialakulásukat követően évekkel később kerülnek felismerésre. A tünetek lehetnek teljesen jellegtelenek is, idővel fokozódnak, járhatnak sokáig teljes tünetmentességgel is. A betegségek tünetei gyakran átfednek egymással, sokszor más szervek betegségeivel is.

Tovább Milyen kilátásai vannak az akut leukémiával élő betegnek?

A diagnózis során a keringő vérben felszaporodnak a vörösvértestek, vérlemezkék, granulocyta típusú fehérvérsejtek. Minden esetben szükséges a csontvelő vizsgálata is, kiegészítve számos immunológiai, molekuláris és genetikai vizsgálattal is.

A krónikusmyeloproliferatív betegségek közé tartozó leggyakoribb kórképek:

  • Idült myeloid leukémia (CML)
  • Polycythemia vera (PV)
  • Idült idiopathias myelofibrosis (MF)
  • Esszenciális trombocitémia (ET)

A betegségek alapvetően gyógyszeresen nem gyógyíthatóak. A gyógyszerek az adott sejtszám csökkentésével a tünetek mérséklését hozzák, illetve javítják a beteg életminőségét, nyújtják a panaszmentes időszak hosszát. Az utóbbi években új típusú gyógyszerek is elérhetőek, melyek az ebben a betegcsoportban gyakori JAK2 génmutációra hatnak közvetlenül. Kivétel ez alól a JAK2 negatív esetek, illetve a CML, ahol a Philadelphia kromoszóma kialakulása ismeretes, ebben a betegségben erre ható gyógyszerek vannak forgalomban. Az egyedüli gyógymód az őssejtátültetés.

Bővebben Csodaszer vagy lehetőség? Az őssejtek

Az egyes betegségek rövid jellemzése:

Idült myeloid leukémia (CML)

A betegség alapja a 9. és 22. gén fúziójából létrejött úgynevezett Philadelphia kromoszóma, mely során egy tirozinkináz enzim folyamatosan aktív állapotban marad. A betegség természetes lefolyása három szakaszból áll. A tünetmentes, vagy tünetszegény krónikus szakasz, a fokozódó tünetekkel járó akcelerált szakasz, illetve az akut leukémiával megegyező, annak megfelelő blasztos krízis. A kezelésben cél a teljes tünetmentesség, akár gyógyulás. Gyógyszeresen a tirozinkináz gátlók terjedtek el, az első vonalbeli imatinib után a nilotinib és dasatinib, melyekkel nagyon jó eredmények voltak elérhetőek. Az egyetlen teljes gyógyulást hozó eljárás az allogén csontvelői őssejttranszplantáció. A betegek kezelését mindig egyénileg kell meghatározni. A betegek életkilátása függ számos prognosztikai tényezőtől, a gyógyszerrel elért eredményektől és attól, hogy mely stádiumban van a beteg.

Polycythemia vera

PV esetén a vörösvértestek halmozódnak fel elsősorban, de emellett jellegzetesen fokozott a vérlemezke és fehérvérsejtszám is. A betegségre jellemző az artériás és vénás trombózisok, akár szokatlan lokalizációban, megnagyobbodott máj és lép, a fokozott vérviszkozitás okozta tünetek (pl. fejfájás), illetve az életminőséget rontó társuló panaszok, mint a gyengeség, fáradékonyság, éjszakai izzadás, viszketés, fogyás, láz, csontfájdalom. A halálozás egyik leggyakoribb okozója a trombózis kialakulása (szívinfarktus, stroke, tüdőembólia). A betegség teljes túlélése egy-két évtizedre tehető, függ az életkortól is.

A betegek egy része teljesen tünetmentes a betegség felismerésekor, csak a vérkép utal a kórképre. Tünetek megjelenésekor a leggyakoribb a nagy, fájdalmas lép, trombózis.

A PV kezelése egyénre szabott. Maga a PV nem gyógyítható, a cél a trombózisok megelőzése, a betegségasszociált tünetek mérséklése. Az artériás trombózis megelőzésére aszpirin adása javasolt, a magas vörösvértestszám gyógyszeresen (hidroxiurea, interferon, ruxolitinib)is csökkenthető, emellett szükséges lehet a vérlebocsájtás is (adott időközönként kb. 300 ml vér leengedésével csökkenthető a magas vörösvértest számot jelző hematokrit érték, mellyel csökkennek a betegséget kísérő szövődmények is).

Primer myelofibrosis

A csontvelő fibrotikus átalakulásával jár, emellett megjelenik a csontvelőn kívüli vérképzés, mely miatt extrém lép- és májmegnagyobbodás is kialakulhat. A fibrózis miatt egyre csökken a csontvelői eredetű sejtek mennyisége, fokozatosan alacsony vérlemezke számot, vérszegénységet, alacsony fehérvérsejtszámot okozva (vérzések, vérszegénység, gyakori fertőzések jellemzik). Általános tünetei a fogyás, gyengeség, étvágytalanság is. Az MF elsősorban az időskorúak betegsége, felismerését követően az átlagos túlélés 5-6 év.

Kezelése az elmúlt évekig csak tüneti volt. Véradás, vérlemezke transzfúzió, antibiotikum a fertőzések idején. Létezik gyógyszeres kezelés, mely csökkenti a lép méretét és az esetleges magas sejtszámokat. Az elmúlt években megjelent, úgynevezett JAK (jelátviteli útvonal, mely a betegség kialakulásában szerepel) inhibitor terápia javítja a tüneteket, csökkenti a lép méretét, meghosszabbítja a betegek életét. Az egyetlen gyógyulást hozó megoldás az őssejtátültetés lehet. Diagnóziskor tehát az első kérdés, hogy a beteg életkoránál, fizikai állapotánál, társbetegségeinél fogva alkalmas lehet-e egy transzplantáció elvégzésére.

Esszenciális trombocitémia

Elsősorban a vérlemezkék fokozott termelődésével jár. Az esetek közel fele sokáig tünetmentes, csak a labor eltérés jellegzetes. A meglévő tünetek lehetnek a megnagyobbodott lép, fejfájás, szédülés, hányinger, hányás, hasi fájdalom. A magas trombocita szám trombózisok kialakulásával járhat, míg az extrém magas trombocita szám inkább már vérzéseket okoz. A kezelés a trombocita szám csökkentésére irányul, illetve a trombózis megelőzésére. A kezelt betegséggel élők életkilátásai közel azonosak, mint a korosztályuk életkilátásai. A betegség előmenetele során kis százalékban myelofibrosis, még ritkábban akut leukémia alakulhat ki.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész
Magyar Onkohematológiai Betegekért Alapítvány

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest