A csecsemőmirigy betegségei
A thymus (tímusz, csecsemőmirigy) a nyirokrendszer szervei közé tartozik, szegycsontunk mögött helyezkedik el. Legnagyobb méretét kamaszkorban éri el, utána folyamatosan zsugorodik. A fehérvérsejtek közé tartozó T-limfociták éréséért felelős.
Milyen szerepet tölt be szervezetünkben a csecsemőmirigy?
A csecsemőmirigynek szerepe elsősorban az immunrendszer működésében van az általa termelt sejtek révén. (A T- limfociták számos fajtája rengetek szerepet tölt be az immunrendszerben, alapvetően az idegennek ítélt antigéneket ismeri fel, hozzájuk kötődik és elpusztítja azokat. Mind a vírusok, baktériumok, paraziták elleni küzdelemben, gyulladásos betegségekben, daganatos betegségekben, autoimmun folyamatokban láthatjuk összetett működésüket.)
Felnőttkorra elzsírosodik a két lebenykéből álló szerv, de vannak eltérések, melyek gyorsítják az állomány pusztulását.
Mik lehetnek ezek az eltérések, és milyen következményekkel járhat a csecsemőmirigy állományának pusztulása?
Stressz, pszichés megterhelés, gyakori megbetegedések, alultápláltság, más krónikus vagy daganatos betegség, szteroidkezelés esetén hamarabb pusztul a mirigyállomány.
Ilyen esetben természetesen romlik az immunrendszer működése, mely mint láttuk, számos következményes hatással rendelkezik.
Milyen betegségekben lehet érintett a csecsemőmirigy is?
Vannak ritkán, de előforduló olyan kórformák, melyekben az előzőekben említetteken túl is érintett a csecsemőmirigy, annak eltérése vagy hiánya látható:
- Di-George-szindróma: egy kromoszóma rövid karjának törése miatt nem fejlődik ki rendesen a 3. és 4. garattasak. Emiatt a mellékpajzsmirigy és csecsemőmirigy alulfejlett vagy hiányzik. Összetett eltérések (fül vagy áll fejlődési zavara), alacsony kalciumszintek (következményes izomrángás, izomgyengeség) és súlyos immunrendszeri zavar, fertőzések jellemzik.
- Wiskott-Aldrich-szindróma: veleszületett betegség, X kromoszómához kötötten öröklődik, vagyis kisfiúkban jelenik meg, bőrtünet, ekcéma, alacsony vérlemezkeszám miatti vérzések és súlyos fertőzések uralják a képet.
- Tímusz-hiperplázia, vagyis csecsemőmirigy-megnagyobbodás: előfordulhat önmagában, de súlyos betegséghez, vagy gyógyszeres kezeléshez is társulhat, illetve gyermekkori miasthenia gravis, sarcoidosis, csontvelőbetegség esetén is látható.
- A csecsemőmirigy daganata, a thymoma: lehet jó vagy rosszindulatú.
- A jóindulatú thymoma annak ellenére, hogy jóindulatú, lehet nagy méretű, ennélfogva okozhat kompressziót.
- A rosszindulatú thymomára nagy mellkasi tumortömeg és invazív terjedés jellemző.
A csecsemőmirigy betegségei igen ritkák, a mindennapokban nem számolunk a megjelenésükkel, fontos azonban kisgyermekkorban kialakuló betegségek, tünetek esetén gondolni rá.
Kezelés
A mirigyállomány gyors pusztulását okozó tényezőket lehetőség szerint igyekezzünk kerülni.
Más esetekben az alapbetegség kezelése vagy legalább kontrollálása szükséges.
A thymoma kezelése alapvetően sebészi. Rosszindulatú folyamat esetén kemo- és/vagy sugárterápia is felmerül.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus