Az orvos válaszol: Mi az a bronzdiabétesz?

szerző: Dr. Bíró Csaba István, kardiológus-belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

Két hete csináltattam egy vérvételt, mivel az ismerőseim a vashiány tüneteit ismerték fel rajtam. Elég világos a bőröm, a kezeim sokszor hidegek, fáradékony is vagyok, a hajam is jobban hullik a kelleténél. A vérképem viszont mást mutat. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatában feltett kérdések közül.

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Két hete csináltattam egy vérvételt, mivel az ismerőseim a vashiány tüneteit ismerték fel ratam. Elég világos a bőröm, a kezeim sokszor hidegek, fáradékony is vagyok, a hajam is jobban hullik a kelleténél, úgyhogy én is erre gyanakodtam. A vérképem viszont mást mutat. A szérum Vas (É): 35 mikromol/l a vörösvértestek száma 4,69 T/l. A vérképben ezen kívül még a Serum Total Protein: 82 g/l a Serum Colesterine: 5,7 mmol/l, MPV: 11,6,0 fl, Neutr. granulociták: 49,50%, Monociták: 8,60%. A többi értékem a referencia-tartományon belül van (idén töltöm be a 27-et).
Úgy olvastam, hogy a vastúltengésben szenvedők gyakran náthásak, fáradékonyak, fáj a fejük. A fejfájás és a nátha állandó visszatérő betegségek nálam. A hajam elég idegesítően sokat hullik, szerencsére azért nem olyan mértékben, hogy kopaszodást okozna, de a lakás tele van a hajszálaimmal. 13 éves koromban volt egy igen durva ízületi gyulladásom. A térdem annyira bevizesedett, hogy nem tudtam járni. Porcinjekció-kúrával sikerült megoldani, de azóta sem tudok guggolásból, térdelésből segítség nélkül felkelni. Akkoriban is csináltatott a háziorvosom egy vérképet, mert vérszegénynek tartott a hideg kezeim és a fehér bőröm miatt. Már akkor is magas volt a vérképben a vasam. A kérdésem: ez lehet hematochromatózis? Mit tehetek, az állandó véradáson kívül? Köszönettel, Eszter

A kardiológus-belgyógyász válasza

Tisztelt Eszter!

A hemokromatózis (vagy bronzdiabétesz) genetikusan öröklődő vagy szerzett lehet, de tüneteiben egyformák. A genetikus forma 5-10-szer gyakoribb férfiakban mint nőkben, és az esetek 70 százalékában a tünetek a 40-60 életév között jelennek meg, 20 éves kor alatt szinte soha.

Bőrtüneteire - a kórkép elnevezése is erre utal - bronzos elszíneződés a jellemző, 10-15 százalékban a szájnyálkahártya, kemény szájpad és a retina pigmentációja jellemzi. A betegek 25-50 százalékánál jelentkezhetnek ízületi panaszok, szívelégtelenség tünetei alakulhatnak ki, illetve az esetek 65 százalékában cukorbetegség, valamint libidócsökkenés, haj-szőrzethullás, testsúlycsökkenés, máj- és lépmegnagyobbodás, stb.

A szerzett hemochromatozist egyéb betegség, így szideroblasztos anémia és thalassemia (vészes vérszegénység) is okozhatja.

A felsorolt laborparaméterek nem elegendőek a kór diagnózisához, a vasszint mellett a transferrin szaturáció, a serum ferritinszint és máj-CT, esetleg májbiopszia szükséges. Utóbbiak alapos gyanú esetén.

Mindenképpen javaslom, hogy májszakrendelést, illetve hematológiai szakrendelést keressen fel, ahol a további vizsgálatokat el tudják végezni.

Tisztelettel:
Dr. Bíró Csaba István, kardiológus-belgyógyász

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Bíró Csaba István, kardiológus-belgyógyász

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Tomonkó Magdolna, háziorvos, transzfúziológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest