Primer mielofibrózis - A betegség tünetei és kezelése

szerző: Dr. Soltész Annamária és Dr. Tomonkó Magdolna - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes frissítve:

A primer mielofibrózis (primer myelofibrosis) ismeretlen eredetű, a csontvelőt érintő súlyos megbetegedés. Bár jelenleg még nem gyógyítható, ám a terápia sokat javíthat a beteg életminőségén.

Másodlagos mielofibrózis is létezik, mely egyéb betegség vagy kezelés pl. sugárkezelés talaján alakulhat ki, de ez a típus nem jellemző, sokkal ritkább a primer formánál. A mielofibrózis korábbi, ma már nem használatos megnevezése az osteomyelosclerosis.

Myelofibrosis esetén a csontvelő elkötőszövetesedik (fibrosis), a vérképző őssejtek helyét pedig rostos szövet foglalja el, így azok kiszorulnak a helyükről.

Vérsejtekre azonban szüksége van a szervezetnek, ezért azok termelését részlegesen a lép és a máj veszi át.

Ezen szervek (főleg a lép) ennek következtében óriási méretűvé nőnek, és – mivel a vér sejtes elemei normális esetben nem a májban és lépben termelődnek – nem is tudják ezt a funkciót tökéletesen ellátni, a vörösvérsejtek, vérlemezkék és fehérvérsejtek száma pedig lecsökken. Bár a betegség kezdetén a fehérvérsejt- és vérlemezkeszám még lehet normális vagy kissé emelkedett is, ezzel megnehezítve a korai diagnózist. A sejtek túl korán, még éretlen állapotban kerülnek ki a vérkeringésbe. A vörösvértestek szabálytalan formájúak, bizarr, gyakran könnycsepp alakúak, a különböző érési stádiumnak megfelelően többfélék, a vérlemezkék pedig a szokottnál nagyobb méretűek.

A myelobirosis aránylag ritka betegség, a betegek nagy része 55-60 év feletti, kissé gyakoribb a férfiak körében.

A myelofibrosis tünetei

A betegség általában lappangva kezdődik, a tünetek lassan alakulnak ki. Kezdetben a beteg tünetmentes lehet vagy általános, nem jellegzetes panaszok (levertség, gyengeség, fáradékonyság, testsúlycsökkenés, étvágytalanság, fertőzésekkel szembeni fogékonyság, bizonytalan hasi fájdalmak) jelentkezhetnek.

Mivel a vörösvértestek száma alacsony, vérszegénység (anaemia) jön létre. Korai tünet lehet a hőemelkedés vagy láz, az éjszakai izzadás, a fogyás, a fokozott fáradékonyság, illetve a bal bordaív alatti – főleg az étkezést követő – nyomásérzékenység is a lépmegnagyobbodás (splenomegalia) miatt. Kezdetben ritkán, majd egyre gyakrabban lép fel csontfájdalom, főleg a combnál.

Előrehaladottabb esetben a vérlemezkeszám csökkenése miatt vérzés, az alacsony fehérvérsejtszám miatt fertőzések jelentkezhetnek.

Mivel a májban is vérképzés zajlik, ezért annak szerkezete átépül, korábbi funkcióit nem tudja megfelelően ellátni, ezért ascites, aminek következtében pedig haskörfogat-növekedés alakul ki. A nyelőcső és a gyomor falában értágulatok alakulnak ki.

Milyen vizsgálatokra számíthat?

A diagnózis felállításában fontos szempontok a csontvelő-elégtelenségre utaló tünetek – vérszegénység, vérzés, fertőzések –, a lépmegnagyobbodás és a laboratóriumi eltérések, kevés, a szokásostól eltérő alakú vörösvértest, nagyméretű, bizarr alakú vérlemezkék. A vérkenet előrehaladott esetben jellegzetes: könnycsepp alakú vörösvérsejtek, továbbá magvas vörösvérsejtek láthatóak, a vérképzés fiatal sejtjeivel (promyelocyták) egyetemben. A fehérvérsejtek és vérlemezkék száma változó lehet, általában a fibrosis előrehaladtával csökken. Nagyobb méretű és változó intenzitással festődő vérsejtek kerülnek a keringésbe. Egyes esetekben rosszindulatúan átalakult sejtek (blasztok) jelenhetnek meg a perifériás vérben. Ez az állapot már átmenetet jelent a leukémiák felé, a betegség kedvezőtlen kimenetelét vetíti előre.

Az egészséges csontvelő felépítése és a vér alakos elemei
Az egészséges csontvelő felépítése és a vér alakos elemei

Hasi ultrahangvizsgálat a lép és a máj megnagyobbodását mutatja, a lép extrém módon megnövekedhet, benne trombózis alakulhat ki. A hasi nyirokcsomók is megnagyobbodhatnak, bár ez ritkábban fordul elő. Minél nagyobbra növekszik meg a máj és a lép, annál súlyosabb hasi fájdalmak és annál angyobb mértékű vérszegénység alakul ki.

A csontvelő-fibrosis igazolásához azonban csontvelő-biopszia (csontvelőminta-vétel), és a minta szövettani mikroszkópos vizsgálata szükséges, amely kimutatja a rostok fölszaporodását és azt, hogy a sejtek helyét kötőszövet foglalta el. A csontvelő-biopszia kissé kellemetlen beavatkozás, azonban enélkül nem állítható fel a biztos diagnózis.

Speciális molekuláris genetikai vizsgálat sok esetben igazol genetikai eltérést, mely szerzett mutáció, ez okozza a csontvelői őssejt szerzett zavarát.

Hogyan kezelhető a myelofibrosis?

Olyan terápia, amely meggyógyítaná ezt a betegséget, jelenleg nem ismert.

Fiataloknál, akár kezdetben, mikor nagyobb sejtszám jellemzi még a betegséget, kifejezetten célzott kezelés lehet, amely az adott és igazolt mutációkra hatva tünetileg javít, csökkenti a sejtszámot, vagy késlelteti a betegség előremenetelét:

  • Fiatalkorban őssejt-transzplantáció megpróbálható, de ennek nagyon szigorú feltételei vannak, ahhoz, hogy sikeres lehessen ez a megterhelő folyamat.
  • Korábban alkalmazott gyógyszeres kezelés (pl. interferon, hidroxiurea, dexametazon) mellett a ruxolitinib (JAK-inhibitor) adásával lehet jó eredményeket elérni.

Korábban – manapság ritán – a nagy lép okozta panaszok miatt a lép eltávolítására, esetleg irradiációra is sor került.

A vérszegénységet vérképző gyógyszerek (erythropoetin, vas, folsav) segítségével, szükség esetén transzfúzió adásával lehet mérsékelni. Ugyanígy vérlemezke-koncentrátum is adható, szükség esetén, illetve a fehérvérsejtek növekedését befolyásoló növekedési faktor.

E betegségben a kezelés célja egyébként a folyamat lassítása, a beteg életminőségének javítása, tüneteinek enyhítése.

Az esetek mintegy 10 százalékában szövődményként akut leukémia léphet fel, ekkor annak megfelelő kezelésben kell részesíteni a beteget.

Tovább Új célzott terápia vált elérhetővé mielofibrózisos betegeknek

Dr. Soltész Annamária, általános orvos Dr. Tomonkó Magdolna, transzfúziológusDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Soltész Annamária, általános orvos és Dr. Tomonkó Magdolna, transzfúziológus
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus és Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest