A hosszú utazás megduplázza a vérrögképződés kockázatát
A hosszú távú utazás, potenciálisan halált okozó vérrögök képződéséhez vezethet egyeseknél, a kockázat az utazás hosszával arányosan növekszik - állapította meg egy hétfőn közzétett tanulmány.
Tizennégy korábbi vizsgálat elemzésével jutottak arra a kutatók, hogy az utazás, mintegy háromszorosára növelte a mélyvénás trombózis esélyét, főként a lábak vénáiban képződtek vérrögök.
A mélyvénás trombózis igazi veszélye az, hogy a képződött rög elszabadulhat az érfalról, és az érrendszeren keresztül a vér elszállítja létfontosságú szervekig, így akár halálos tüdőembóliát okozhat.
A hosszú távú utazásoknál a kockázatot növeli a szűkös hely, több órás ülés és a szervezet vízhiánya is.
A mostani tanulmány négyezer mélyvénás trombózisos esetet elemzett. Egyes vizsgálatoknál nem találták megfelelőnek a kutatók, a kiválasztott összehasonlító csoportot, mert az olyan emberekből állt, akiknél eleve az átlagosnál nagyobb volt a vérrögképződés eshetősége. Valójában olyan, az átlagos népességet leképező összehasonlító csoportot kell kiválasztani az ilyen tanulmányoknál, akik egészségesek, kockázatuk a mélyvénás trombózisra nem nagyobb az átlagosnál - magyarázta Divay Chandra, a bostoni Harvard Egyetem orvosi karának kutatója.
Utazásnál háromszoros a kockázat
Amikor a kutatók csak azokat a vizsgálatokat vették számba, ahol a referenciacsoportot megfelelően állították össze, az utazók kockázata a rögképződésre háromszorosa volt a nem-utazókéhoz képest. A kockázat ráadásul növekedett az utazás időtartamával: minden plusz két órányi, bármilyen típusú út 18 százalékkal növelte, a repülőút pedig még ennél is többel, kétóránként 26 százalékkal.
A szakemberek szerint azonban pánikra semmi ok, mert a kockázat abszolút értéke még így is nagyon alacsony.
Chandra azt tanácsolja az utazóknak, készüljenek fel, ismerjék a tüneteket: a láb fájdalma, melegedése, pirosodása és dagadása. Érdemes gyakran felállni, kinyújtani a lábat, járkálni amennyit enged a tér, ezen kívül pedig sok vizet inni a dehidratálódás megelőzésére.
Az átlagosnál nagyobb a vérrögképződés kockázata a rákos betegeknél, azoknál, akik nemrégiben estek át műtéten, valamint a fogamzásgátlót alkalmazó nőknél. Nekik érdemes kikérniük orvosuk tanácsát, mielőtt útnak indulnak. A tanulmányt az Annals of Internal Medicine című orvosi szaklap legutóbbi számában közlik.
(MTI)