Vérszegény a kislányom: Mi a teendő? - Az orvos válaszol

Dr. Molnár Anna
szerző: Dr. Molnár Anna, gyermekgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

Kislányomnál (22 hónapos) egy vérvételnél derült ki, hogy nagyon alacsony a vas szintje, és mellette vérszegény is. Mi okozhatja, milyen vizsgálatokra számítsunk? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Gyermekkor: Gyakori a vashiányos vérszegénység

Gyermekkorban a leggyakoribb vérszegénység, az úgynevezett vashiányos vérszegénység. Erre jellemző, hogy alacsony a gyermek hemoglobin szintje, kisebbek a vörösvérsejtek (a vérképben ez alacsony MCV-értékként jelentkezik), alacsony a vasszint, üresek a vasraktárak. Megfelelő étrend (vörös húsok, zöldségek), valamint átmeneti vas (+folsav) kezelés mellett ez szépen rendeződik. Tehát a következő laborokban fokozatosan emelkedni fog a hemoglobin, MCV-érték és telítődnek a vasraktárak!

Vérszegénység gyermekkorban

A gyermek vizsgálatakor a bőr, a látható nyálkahártyák sápadtak, a fül, a tenyér, talp, a köröm alatti rész fehérebb. Némely esetben szaporább szívverés és szívzörej is hallható. A vérszegénység (anémia) a szervezet normál működésű összes vörösvértestszámának és az ehhez kapcsolódó paraméterek, például a hemoglobinszint-csökkenését jelenti. A vérszegénység hátterében mindazonáltal leggyakrabban a vashiányos anémia áll.
Vérszegénység gyermekkorban
  • Lisztérzékenység is fenntarthat vashiányos vérszegénységet, hiszen ekkor a vas nem tud megfelelő mértékben felszívódni, ez a gyanú - többek között - akkor merül fel, ha vaskezelések mellet folyamatosan, vagy vaskezelést követően újból fennáll a vashiányos vérszegénység. (Tehát általában ezt a betegséget, kevésbé hatékony vaskezelést követően nézik meg.)
  • A thalassemia, a vérszegénységnek egy speciális, genetikailag öröklődő formája. Ilyenkor a vörösvérsejtekben lévő egyik fehérje termelődése nem megfelelő. Több típusa van, a tünetek mértéke a betegség adott csoportjára jellemző. Az orvosban ennek gyanúja akkor merül fel, ha a betegnél időnként jelentkeznek „besárgulások” (ezek laboreltéréseket is okoznak), esetleg nagyobb májat vagy lépet tapint, a vérképben jellegzetes eltérést lát (normális vörösvérsejt szám mellett, nagyon alacsony (<60 fl) MCV-érték), vérkenet vizsgálat során a vörösvérsejtek alakja sajátos. Ilyenkor vas-, illetve folsavpótlás mellett, a hemoglobinszint nem fog megfelelő ütemben emelkedni. Ezt meggyógyítani nem lehet, de folsav, néha vaspótlás mellett teljes értékű életet lehet élni.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Molnár Anna, gyermekgyógyász

Cikkajánló

Sport térdpanaszokkal
Sport térdpanaszokkal

Mit sportolhatok artrózisos térdeimmel télen?

Halfogyasztás
Halfogyasztás

Miért és mit ajánlanak a dietetikusok?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Nőgyógyászat - Dr. Hintalan Albert, nőgyógyász
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest