Inkontinencia betétek, pelenkák - Nedvszívó termékek vizelettartási panaszokra

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A vizelet inkontinencia kifejezés a húgyhólyag-szabályozási zavarok széles körét takarja. A panasz megfelelő terápiával legtöbbször javítható vagy megszüntethető, a nedvszívó termékek pedig segítenek a kellemetlenségek kezelésében. A különböző inkontinencia betétek és pelenkák segítségével a fennálló vizelettartási zavar mellett is aktív életet élhetnek az érintettek.

A vizelettartási problémákkal járó kellemetlenségek elleni megfelelő inkontinencia termék kiválasztása során számos tényezőt érdemes figyelembe venni.

Alapvető szempont: az inkontinencia súlyossága

Ma már olyan korszerű segédeszközök állnak rendelkezésre, amelyek lehetőséget nyújtanak a maximális kényelem és biztonság elérésében. Mindezt a lehető legnagyobb diszkréció mellett természetesen, hiszen az inkontinenciával járó kellemetlenségek mind testileg, mind lelkileg megterhelőek az érintettek számára.

Az, hogy a segédeszközök közül kinek melyik típus a megfelelő választás, alapvetően az egyéni szükségletek szerint határozható meg. Ennek egyik fontos tényezője a vizelet inkontinencia súlyossági foka, amely a következő kategóriákba sorolható:

Inkontinencia mértéke

Vizelet mennyisége 4 óra alatt

Az ajánlott termék nedvszívó képessége

vizeletcsepegés

50 ml alatt

150 ml-ig

könnyű

50-100 ml

150-300 ml

közepes

100-200 ml

300-750 ml

súlyos

200-300 ml

1000 ml felett

nagyon súlyos

300 ml felett

1500 ml felett

A kényelem biztosítása érdekében az eldobható betétek és alsóneműk rendelkeznek vízzáró réteggel, ami megakadályozza, hogy a szivárgó vizelet a ruházattal vagy a bőrrel érintkezzen. A betét felső rétege gondoskodik a beérkező vizelet gyors elvezetéséről, nedvszívó rétege pedig speciális folyadékmegkötő rendszerének köszönhetően biztosítja a beérkezett vizelet megtartását és ezáltal a szivárgásmentességet. A legkisebb inkontinencia-betétek egy része ugyancsak rendelkezik úgynevezett szagmegkötő rendszerrel, melynek segítségével a termék viselésével még nagyobb diszkréció érhető el.

Inkontinencia elleni nedvszívó termékek fokozatai

Az inkontinencia termékek között különbséget tehetünk a nedvszívó (abszorpciós) képességük alapján. Minden terméknek van ugyanis egy telítettségi pontja, amely azt mutatja meg, hogy mennyi folyadékot tud felszívni és/vagy magában tartani. Az inkontinencia betétek, valamint az eldobható vagy újrahasználható alsóneműket enyhe vagy közepes fokú inkontinencia esetén érdemes választani (200 ml-ig terjedő vizeletmennyiség esetén). Súlyosabb esetekben inkontinencia pelenka, pelenkanadrág használata javasolt, amely magába zárja a nedvességet, így elkerülhető a bőrirritáció.

  • A normál egészségügyi betét nem alkalmas az inkontinenciával járó enyhe panaszok kezelésére sem, nedvszívó képességük, anatómiai kialakításuk és szagmegkötő képességük is eltér.
  • Alkalmankénti csepegésszerű vizeletvesztés esetére kisebb méretű, fehérneműbe rögzíthető inkontinenciabetét viselése javasolt. Ezek diszkrétek, ám a normál egészségügyi betéteknél jóval kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkeznek.
  • Amennyiben naponta többször fordul elő a vizelet elcsepegése, esetleg kisebb mennyiségű folyás is, abban az esetben már a fehérneműbe rögzíthető betétek nagyobb változatai ajánlottak. A legnagyobbak akár fél liter folyadék biztonságos felszívására is képesek.
  • Amennyiben fél liternél nagyobb folyadék befogadására van igény, a két darabos rendszerek használata ajánlott. Ez egy nagy méretű betétből és egy speciális hálós necc rögzítő nadrágból áll. A beérkező vizelet súlyából adódóan a betétet a hagyományos fehérnemű nem képes megfelelően az ágyékhoz rögzíteni.
  • A súlyos vizelettartási probléma ellátására inkontinencia nadrágpelenka viselése javasolt, melyet a gyermek pelenkákhoz hasonló módon lehet alkalmazni. A ma beszerezhető nadrágpelenkák akár három liter folyadékot is képesek felszívni és a folyadékot a termék belsejében tartani. Míg a betéteket háziorvos is felírhatja az érintett betegeknek, a nadrágpelenka urológus ajánlására írható csak fel.

Inkontinencia betétek és pelenkák formái

Az inkontinenciával érintettek számára készült higiéniai nedvszívó termékek sokféle formában és méretben kaphatóak, így könnyebb megtalálni azt, ami legjobban illeszkedik a testalkathoz és életstílushoz. A betétek között vannak, amelyek szélesebbek és hosszabbak, így teljesebb védelmet kínálnak, illetve vékonyabb, íveltebb változatokat is találhatunk, amik szárnyakkal vagy oldalsó védőgátakkal vannak ellátva, hogy megakadályozzák az oldalirányú szivárgást.

Az eldobható alsóneműk között található a hagyományos fehérneműhöz hasonló, beépített védelemmel ellátott, a combnál gumírozott változat is, illetve akár nyitott oldalú alsónemű is, melyet állítható pántok tartanak.

Az inkontinencia nadrágpelenkák olyan kiegészítőkkel rendelkeznek, mint pl. az ívelt combgumírozás, hátsó derékgumírozás és oldalsó vízhatlan védőgátak, melyek rendkívüli szivárgásmentességet biztosítanak mind vizelet-, mind széklet-visszatartási zavarok esetében. A termék külső borításán indikátorcsík jelzi, ha a termék megtelt vizelettel és cserére szorul. Ez a megoldás mind fekvő, mind mobil betegek esetén alkalmazható. Az új generációs nadrágpelenkák jellemzően légáteresztő, speciális borítóanyaggal készülnek, melyek engedik a felhasználó bőrét lélegezni és speciális textilszerű anyaguknak köszönhetően csendes viseletet biztosítanak. Ezáltal a lehető legnagyobb diszkrécióval viselhetik aktív inkontinens betegek is.

Az eldobható termékek ugyan költségesebb megoldást nyújtanak, ám higiénikusabb és egyszerűbb őket használni, különösen akkor, ha az érintett nem az otthonában tartózkodik. Otthoni használatra sokan alkalmazzák a mosható vagy újrahasználható betéteket és alsóneműket, melyek kevésbé terhelik meg a pénztárcát, és sokkal inkább hasonlítanak a hagyományos alsóneműkhöz.

A férfiak számára kialakított termékek, melyek leginkább tasakokra hasonlítanak, a férfi anatómiát követve diszkréten és hatékonyan nyelik el a szivárgó vizeletet.

A szagkontroll

Vizelet inkontinencia fennállásakor nem csupán a kontrollálatlan vizeletvesztés okozhat nagy lelki terhet, hanem a vele járó kellemetlen szagok is, amit a megfelelő segédeszközök nélkül nehéz kordában tartani. A legtöbb inkontinencia betét és eldobható alsónemű tartalmaz a szagok kontrollálására szolgáló anyagot, így használatukkal elkerülhető, hogy a betegek folyamatosan kényelmetlenül érezzék magukat emiatt.

A termékeket általában természetes szagelszívó anyaggal kezelik, de kaphatók illatanyaggal ellátott betétek is. Vannak, akik ezt kellemesnek és jó megoldásnak találják, másoknál azonban akár maguk az illatanyagok is okozhatnak bőrirritációt.

Amennyiben a vizelet véletlenül a ruhára, bútorra csepegne, számos termék létezik (pl. spray vagy speciális mosószer), amely kifejezetten a vizeletfolt és a szag eltávolítására alkalmas. Ezek többsége a gyógyszertárakban is kapható.

Lásd még Hogyan válasszunk inkontinencia terméket?

Egyéb eszközök: egy lépéssel a vizeletcsepegés előtt

A vizeletet elnyelő termékek mellett léteznek olyan segédeszközök is, amelyek még a vizelet távozása előtt megakadályozzák a kényelmetlenséget okozó panaszokat. Ezek a vizelet áramlását szabályozó termékek, melyek az alábbiak lehetnek:

  • Nők számára megoldást nyújthatnak a hüvelybe illeszthető eszközök, melyek átmeneti kontrollt biztosítanak azáltal, hogy nyomást gyakorolnak a hólyag szöveteire. Segítenek megelőzni a vizeletcsepegést, alkalmazásuk különösen ajánlott stresszinkontinencia esetén, amikor a testmozgás, nevetés vagy tüsszentés is vizeletszivárgást okoz.

  • A 24 órás védelem érdekében sok nő találja hasznosnak a pesszáriumot. Ez egy olyan műanyag, gyűrű alakú eszköz, amely a hüvelybe helyezve növeli a húgycső izomzatára gyakorolt nyomást, és támogatja a kismedencei területet. A medence méretéhez illeszkedik, tisztításhoz eltávolítható és évente cserélendő. Kezelőorvossal történő konzultációt követően választható.

  • Az eldobható hüvelyvédő egy másik lehetőség, amellyel megelőzhető a vizeletszivárgás. Három méretben kapható, és egy applikátor segítségével helyezhető a hüvelybe, ahol a kismedencei struktúrák és izmok támogatásával akadályozza a szivárgást.

  • Férfiak esetében az elsődlegesen alkalmazott barrier eszköz a pénisz kompresszor. Mivel egyelőre még kevés tanulmány foglalkozik azzal, hogy ez az eszköz mennyire működik hatékonyan, és milyen biztonságos vagy kényelmes, az orvosok többsége csak extrém körültekintés mellett javasolja használatukat.

Tovább Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.