Mi a vizelet inkontinencia?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta - WEBBeteg
frissítve:

Ha a vizelettartási nehézség, azaz az inkontinencia gátolja mindennapi tevékenységeinek végzésében, mindenképpen keresse fel orvosát, mert az inkontinencia mögött álló okok nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek enyhíthetők.

Az inkontinencia téma cikkei
6/1 Mi is az a vizelet inkontinencia?
6/2 A vizelet inkontinencia típusai
6/3 Milyen okai lehetnek az inkontinenciának?
6/4 A vizelet inkontinencia kivizsgálása
6/5 Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?
6/6 Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén

A vizelet inkontinencia egy gyakori és nagyon kellemetlen probléma. Az inkontinencia mértéke lehet egészen enyhe, amikor például nevetés vagy tüsszentés esetén egy-két csepp vizelet távozik, de lehet egészen súlyos is, amikor olyan hirtelen, kiszámíthatatlanul jelentkezik sürgető vizeletürítési kényszer, hogy nincs már idő eljutni a mosdóba.

A vizelet inkontinencia bármely életkorban kialakulhat, a kor előrehaladtával azonban a gyakorisága nő: minden ötödik fiatal felnőtt beszámol vizelettartási problémákról, míg idősebb korban már minden harmadik embernél jelentkeznek az inkontinencia tünetei. A nőknél a legtöbb korcsoportban gyakoribb az előfordulása, mint a férfiaknál; egyes felmérések szerint a felnőtt nők több mint felét, a férfiak 15 százalékát érinti. Az inkontinencia nőknél leggyakrabban a terhesség és szülés környékén illetve menopauza után alakul ki.

A nemzetközi szervezetek adatai szerint kisebb-nagyobb mértékben az vizeletszivárgás világszerte kb. 1,5 milliárd embert érint, Magyarországon pedig 1 millió fő felett van az érintettek száma. Egyes felmérések szerint a fejlett világban a felnőtt nők több mint 50 százaléka, a férfiak 15 százaléka érintett.

A magas számok ellenére fontos megjegyezni, hogy a vizelet inkontinencia:

  • nem tekintendő sem a szülés, sem az öregedés természetes velejárójának;

  • nem önálló betegség, hanem egy tünet, amelyet viszont a negatív következmények miatt önmagában is kezelni kell;

  • hátterében egyszerűen kezelhető okok illetve komolyabb megbetegedések is állhatnak.

Mi idézheti elő a vizelet inkontinenciát?

A vizeletürítés szabályozása összetett rendszer, amelyben részt vesz a húgyhólyag, a záróizmok, ezek akaratlagos és akarattalan szabályozásáért felelős idegek is. Amennyiben ennek a rendszernek bármely elemében zavar támad, az akaratlagos vizelettartás zavart szenved, ami különböző súlyosságú vizelettartási nehézségként jelentkezik. Az inkontinencia típusai, okai és egyben kezelési lehetőségei elsősorban attól függnek, hogy a rendszer mely elemének zavara okozza a panaszokat. Léteznek megoldások arra is, hogy - okoktól függetlenül - enyhíteni lehessen a vizeletszivárgással járó kellemetlenségeket.

A vizelet szabályozása

A húgyhólyag működése

A vesék folyamatosan, a nap 24 órájában termelik a vizeletet, mely a húgyvezetékeken keresztül lejutva a húgyhólyagban tárolódik. A hólyag legmélyebb pontján, a hólyagnyakon nyílik a húgycső, melyen keresztül a vizelet üríthető.

A hólyag a medencefenék izomzatra támaszkodik, a medencefenék izomzatának egy része megvastagodva, körkörösen körülveszi a hólyagnyakat a húgycső eredésénél. Ez a megvastagodott medencefenék-izom a záróizom, amely a hólyag telődésével párhuzamosan egyre szorosabbra húzódik össze, meggátolva ezáltal a vizelet spontán távozását. A hólyag izomfala elernyedt állapotban van és a vizelet gyűlésével párhuzamosan fokozatosan tágul.

A hólyag és a medencefenék izomzata idegrendszeri közvetítéssel folyamatosan kommunikál egymással, ezáltal megakadályozva a növekvő mennyiségű vizelet szivárgását. A hólyag megtelése a hólyag falában levő idegsejteken keresztül üzenetet küld a gerincvelőn át az agyba, így keletkezik a vizelési inger. Aki képes a vizelés szabályozására, ilyenkor eldöntheti, hogy kiengedi-e vagy visszatartja a vizeletet. Amikor úgy dönt, hogy vizel, a medencefenék a záróizma ellazul, ugyanakkor a húgyhólyag fala, a hasfal és a medence többi izma megfeszül, ami kipréseli a vizeletet a hólyagból.

Az inkontinencia súlyossági fokozatai

A vizelettartási nehézségek súlyosságának több fokozata van. A leggyakoribb, ún. stressz inkontinencia esetén a panaszok enyhék: nevetésre, tüsszentésre, köhögésre, emelésre, illetve szökdelő, ugráló mozdulatoknál néhány cspp vizelet távolik akaratlanul. Ez a kellemetlenség gyakran jelentkezik terhesség után vagy jelentős túlsúly esetén is, a tartó gátizmok meggyengülése miatt.

Máskor, a súlyosabb esetekben a spontán vizeletszivárgás akkor is bekövetkezik, ha a beteg csak egyszerű hely- vagy helyzetváltoztató mozgásokat végez, feláll, leül, járkál, lehajol. Ez lehet a tünete például az ún. túlfolyásos inkontinenciának.

A legsúlyosabb pedig az az állapot, amikor szervi elváltozások vagy neurológiai sérülés miatt a vizelet megtartására még nyugalmi állapotban is képtelen a beteg. A vizelettartási nehézségek okait szakorvosnak kell tisztázni.

Miért érdemes orvoshoz fordulni vizelettartási problémákkal?

A vizelet inkontinencia bizonyos egyszerű esetei nem igényelnek orvosi beavatkozást. A probléma időnként átmeneti és kezelés nélkül is megszűnik (húgyúti fertőzések esetén, gyógyszer mellékhatásként, terhesség alatt, műtétek után), vagy igen enyhe (kizárólag tüsszentés, köhögés során, alkalmanként jelentkezik kis mennyiségben).

Amennyiben gyakran alakul ki vizelettartási nehézség, vagy a tünetek már rontják az életminőségét, mindenképpen keresse fel orvosát, még ha kényelmetlen is lehet a vizelet inkontinenciáról beszélni!

Az inkontinencia

  • más betegséget jelezhet - A vizelet inkontinencia akár súlyos betegségnek is lehet a tünete, különösen, ha véres vizelettel társul.

  • szövődményekkel járhat - A kezeletlen vizelet inkontinencia bőrbetegségeket és fertőzéseket idézhet elő. A bőr állandó nedvessége viszketést, kiütést és a bőr kifekélyesedését eredményezheti, illetve fokozza a húgyúti fertőzések ismételt kialakulásának kockázatát.

  • balesetveszélyes helyzeteket idéz elő - A vizelet inkontinencia idős emberek esetén fokozhatja az elesések kockázatát, amikor a WC-re sietnek.

  • korlátozhatja a társas kapcsolatokat - A vizelet inkontinencia korlátozhatja szokásos napi tevékenységek végzését, a kellemetlen szituációk kerülése pedig gyakran a társas kapcsolatok leépüléséhez vezethet. Az érintettek gyakran gondolják úgy, hogy egyszerűbb abbahagyni a sportolást, otthon maradni egy távoli program helyett, távol maradni a társas eseményektől vagy lemondani a nevetésről, hogy csökkentse az akaratlan vizeletelengedés kockázatát.

  • változásokat eredményezhet a munkában - A vizelet inkontinenciának negatív hatásai lehetnek a munkavégzésére. Előfordulhat, hogy a gyakori vizelési inger miatt gyakran kell WC-re mennie, meg kell szakítani megbeszéléseit. A probléma befolyásolhatja koncentrálóképességét, ronthatja teljesítményét.

  • zavarja az éjszakai alvást - Alváshiányt és ezáltal nappali fáradtságot okoz, fokozza a kialvatlansággal járó betegségek kockázatát.

  • változásokat okoz a magánéletben - A vizelet inkontinencia talán legkellemetlenebb hozadéka a magánéletre gyakorolt hatása. Sokak családja nem érti furcsa viselkedését, és az érintettek kerülni kezdik az intim együttléteket, hogy ne derüljön fény a vizeletelcseppenés kellemetlenségeire. Gyakran szorongás és rossz közérzet társulhat a vizelet inkontinenciához.

Az inkontinencia kezelhető

Az inkontinenciában szenvedők egy része azért nem kér orvosi segítséget, mert állapotát életkora vagy adottságai természetes részének és véglegesnek gondolja. Felmérések szerint az inkontinenciabetétet használók mindössze 45 százaléka járt betegsége miatt orvosnál.

Az esetek többségében azonban nemcsak a panaszokkal járó kellemetlenségek minimalizálhatóak különböző nedvszívó termékek segítségével, hanem egy részletes kivizsgálás alapján a vizelet inkontinencia megszüntethető, különösen akkor, ha a kezelést időben kezdik el. Többféle orvosi megoldás lehetséges a kiváltó októl függően: elérhető gyógyszeres kezelés, injekciókúra, ajánlott az inkontinencia torna elsajátítása, egyes esetekben pedig a lézeres vagy sebészi műtét a legcélszerűbb megoldás. Az életmód ajánlások követése mellett a terápia segítségével a legtöbb esetben az inkontinencia betétek használata is elhagyható.

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen