Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

A vizelet inkontinencia kezelési módja függ az inkontinencia típusától, a súlyosságtól és a kialakulás hátterében álló állapottól/betegségtől. Gyakran különböző kezelési módok kombinációjára van szükség.

A téma cikkei

6/1 Mi is az a vizelet inkontinencia?
6/2 A vizelet inkontinencia típusai
6/3 Milyen okai lehetnek az inkontinenciának?
6/4 A vizelet inkontinencia kivizsgálása
6/5 Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?
6/6 Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén

Az inkontinencia kezelésének alapelvei

A kezelés sikerének kulcsa a megfelelő diagnózis felállítása, mivel a hatékony megoldás alapvetően az inkontinencia típusától és súlyosságától függ. Stessz inkontinenciát általában a húgyhólyag alatti kötőszövetek, izmok meggyengülése okoz, így ezt kell kezelni. Késztetéses inkontinenciát a húgyhólyag beidegződésének a zavara vált ki, így a terápiának erre kell irányulnia.

Négy alapvető kezelési mód közül lehet választani, mégpedig a viselkedésterápia, a gyógyszeres terápia, a gyógyászati segédeszközök alkalmazása, illetve a műtéti terápia közül. Általánosságban elmondható, hogy az orvosok a legkisebb beavatkozással járó kezelési módoktól haladnak az egyre nagyobb beavatkozások - így a műtét - felé. Sokszor több módszer együttes alkalmazása a leghatékonyabb. Nyugodtan beszélje meg orvosával a kezelés részleteit, és a kezelések esetleges mellékhatásait.

Az inkontinencia betétek alkalmazása tüneti kezelésnek minősül, ezért használatukat vagy átmenetileg javasolják az állapot javulásáig, vagy tartósan a más terápiával nem javítható esetekben, jellemzően idős betegeknél. A cél az oki terápia, azaz az inkontinenciát kiváltó ok kezelése. A kezelés elkezdése után a tünetek gyakran drámaian javulnak.

Viselkedésterápia (gyakorlatok, életmódváltás)

A viselkedésterápia, illetve az életmódváltozás bizonyos esetekben teljesen elegendő az inkontinencia megszüntetéséhez. Léteznek gyakorlatok többféle inkontinencia kezelésére is, továbbá alkalmazásuk ajánlott más terápia mellett is.

A medencefenék izmait erősítő gyakorlatok (Kegel-gyakorlatok, gáttorna, intim torna)

A gyakorlatok segítségével a vizelet elfolyását gátló medencefenék és a hólyagzáró izmok erősíthetők. A gyakorlatok nagyon eredményesek stressz inkontinencia estén, de késztetéses inkontinencia esetén is kedvező hatásuk lehet. Az állapot súlyosságának függvényében stressz inkontinencia esetében 30-70%-ban eredményes a módszer, nők és férfiak esetében is alkalmazható.

A medencefenék-izmokat erősítő gyakorlatok lényege, hogy ezeket az egyébként ritkán használt izmokat egy nap legalább 3-4 alkalommal akaratlagosan megtornáztatja. Nehézséget jelenthet a megfeszítendő izmok megtalálása. Ehhez csináljon úgy, mintha meg akarná szakítani vizelés közben a vizeletsugarat, majd tartsa 3 másodpercig megfeszítve ezeket az izmokat, majd lazítson. Ezt ismételje meg tízszer, naponta három-négy alkalommal.

A gyakorlatokat bárhol végezheti, vezetés, tévénézés vagy akár munka közben is. Fontos, hogy az izomösszehúzások során csak a gátizmokat feszítse meg a hasfalat, a fenék és a comb izmait ne. Eleinte végezze a gyakorlatokat tükör előtt, hogy meggyőződjön a helyes izmok használatáról.

Bővebben A Kegel-gyakorlatok nőknek | A férfi intim torna

Amennyiben nem biztos abban, hogy a megfelelő izmokat tornáztatja, kérje orvosa segítségét a biofeedback eszközök alkalmazásában. A biofeedback módszer lényege, hogy a kezeléssel befolyásolni kívánt folyamatot egy készülék jól érzékelhető hanggá, vagy vizuális információvá alakítja át. A megfelelő izmok összehúzódása tehát egyértelmű visszajelzést ad. A módszerhez szükséges készülék receptre kedvezményesen is kapható.

Hólyagtréning, hólyagkontroll

A hólyagkontrollt általában késztetéses inkontinencia esetén javasolják, de másfajta inkontinencia esetén is eredményes lehet.

A hólyagtréning során megtanulja a vizelési inger megjelenése után késleltetni a vizelést. Eleinte próbálja meg csak 10 percig késleltetni a vizelést, majd emelje 20 percre. A cél a két vizelés között eltelt idő növelése 2 óra hosszára. A vizelési inger megjelenésekor próbáljon meg relaxálni, vagy valamilyen tevékenységgel terelje el a figyelmét.

Egyes szakemberek javaslata szerint törekedjünk arra, hogy a vizelés előre meghatározott időben (pl. 2-4 óránként) történjen. A késleltetés időtartama eszerint a módszer szerint tehát változó, az előre meghatározott időponthoz igazodik.

A hólyagtréning másik formája a vizelés megszakítása lehet. Szakítsa meg a vizelést, majd pár perc elteltével folytassa azt. Ez a gyakorlat segíthet a hólyag teljesebb kiürítésében a túlfolyásos inkontinencia enyhítésében.

Étkezési szokások megváltoztatása

Bizonyos esetekben elegendő bizonyos szokások módosítása. Lehet, hogy csökkentenie kell koffein- vagy alkoholfogyasztását. Egyes embereknél a lefekvés előtti folyadékbevitel megszorítása is elegendő. Tapasztalatok szerint sok embernél fokozzák a vizelési ingert a savas ételek (pl. citrusfélék), az erős fűszerezés és a szénsavas italok. A fogyás szintén kedvező hatással bírhat.
Ételek és italok, amelyek nehezítik a vizelettartást

Elektrostimuláció

Az elektrostimuláció során elektromos áram segítségével késztetik összehúzódásra a medencefenék izmait. Az ingerlés általában hüvely- vagy végbélkúpokba szerelt elektródák segítségével történik. Az eszköz hordozható, a rendszeres elektrostimuláció a beteg otthonában is elvégezhető. Minél közelebb van az ingerlés a hólyagot és a medencefeneket ellátó idegekhez, annál kifejezettebb a hatása. A módszerrel jó eredményeket lehet elérni stressz inkontinencia és késztetéses inkontinencia esetén is.

A vizelet inkontinencia gyógyszeres kezelése

A vizelet inkontinencia bizonyos fajtái gyógyszeresen is kezelhetők, ám a stressz inkontinencia kezelésére nem áll gyógyszer rendelkezésre. Jótékony hatású lehet a viselkedésterápia és a gyógyszeres kezelés kombinálása is.

Az inkoncinencia kezelésére szolgáló gyógyszerek

Az alkalmazott gyógyszerek általánosságban hasonló mechanizmussal hatnak, a húgyholyag idegi érzékelésére kifejtett hatásukkal csökkentik a vizelés sürgető érzését és gyakoriságát. A késztetéses vizelet inkontinencia kezelésében az alábbi gyógyszerek alkalmazhatók.

Antikolinerg szerek (tolterodin, oxibutinin, solifenacin). Ezek a vényköteles gyógyszerek ellazíthatják a hiperaktív hólyagot, így alkalmazásuk késztetéses inkontinencia kezelésében jótékony lehet. Bár a gyógyszer az inkontinencia kezelésében hatékony, mellékhatásaként szájszárazság alakulhat ki, ami fokozott folyadékbevitelre késztethet, nehezítve a vizelettartást. A szájszárazság ellen megpróbálhat rágózni vagy cukorkát szopogatni, mivel ilyenkor fokozódik a nyáltermelődés. A másik lehetséges megoldás a hosszan ható (retard) gyógyszerforma alkalmazása (darifenacin), mivel ilyenkor enyhébbek a mellékhatások.

Triciklusos antidepresszánsok (imipranin, clomipramin). Ezeket az antidepresszánsokat néha más gyógyszerekkel kombinációban adják az inkontinencia kezelésére. Elernyesztik a hólyagfal izmait, míg a hólyagnyak simaizmainak a megfeszülését okozzák, így ezen antidepresszánsok két úton is képesek csökkenteni a sürgető vizelési ingert.

Az inkontinencia gyakori okaira ható gyógyszerek

Antibiotikumok. Amennyiben az inkontinenciát bakteriális fertőzés vagy prosztatagyulladás okozza, az alapbetegség eredményes - antibiotikumkúrával történő - kezelése az inkontinenciát is megszünteti.

Hormonpótló kezelés. Az ösztrogénhiánnyal összefüggésben jelentkező inkontinenciát a női hormonpótló kezelések sok esetben enyhítik. Jó hatásúak a helyileg alkalmazható hormontartalmú tabletták, kúpok is, amelyeket a hüvelyben és környékén kell alkalmazni.

Prosztatagyógyszerek. Amennyiben férfiaknál az inkontinencia hátterében megnagyobbodott prosztata (prosztata hiperplázia) áll, a terápiás cél lehet a prosztata méretének gyógyszeres csökkentése (úgynevezett alfa-receptor blokkolók, 5-alfa-reduktáz gátlók segítségével).

Gyógyászati segédeszközök

A vizelet inkontinencia egyes segédeszközök segítségével is kezelhető.

Pesszárium

A pesszárium, amely természetesen csak a női inkontinencia kezelésében hatásos, egy merev szilikon gyűrű, mely a hüvelybe történt felhelyezést követően egész nap viselhető. Az eszköz segít a hólyag alátámasztásában, ezáltal megakadályozva a vizeletcsorgást. Az eszközt rendszeresen el kell távolítani és meg kell tisztítatni. Elsősorban az előesett hólyag illetve méh miatt kialakuló stressz inkontinencia mérséklésében hatásos az alkalmazása.

Pesszárium

Nedvszívó termékek

Amennyiben a megfelelő terápiával sem sikerül az inkontinenciát megszüntetni, vagy átmenetileg a kezelés hatásának kialakulásáig szüksége van valamilyen átmeneti megoldásra, szüksége lehet az elfolyó vizelet kellemetlenségének minimalizálására. Ez elérhető inkontinencia betétekkel, pelenkákkal, húgycsőbe helyezett tamponnal, vagy szivárgásmentes nadrágokkal.

Inkontinencia betétek, pelenkák - Többféle méretű, nedvszívó képességű inkontinencia betét vagy pelenka közül lehet válogatni. Legtöbbjük alig nagyobb, mint a hagyományos alsónemű, ezért a szokásos ruházat alatt észrevétlenül viselhetők. Nagyobb mennyiségű vizelet tárolására is alkalmasak, és a szagokat is magukba zárják. A normál egészségügyi betétek nem alkalmasak erre a célra. Léteznek olyan nedvszívó alsóneműk enyhe fokú vizelet inkontinencia esetére, amelyek hagyományos alsóneműként viselhetőek, ám speciális nedvszívó maggal vannak ellátva. Nagyobb fokú vizelettartási nehézség esetére nagyobb méretű pelenkák szükségesek.

Húgycső tampon - Létezik húgycsőbe felhelyezhető tampon, amelyek mintegy dugóként megakadályozza a vizeletcsorgást. A húgycső tampon nem rendszeres, mindennapi használatra való, elsősorban akkor ajánlott alkalmazása, ha bizonyos megerőltető tevékenységekhez társul a vizelet inkontinencia. Az eszközt a tevékenység előtt kell felhelyezni, és vizelés esetén egyszerűen el kell távolítani.

Vizeletgyűjtő rendszerek

A beteg által viselhető olyan eszközök, amelyek a vizeletet egy zsákba vezetik. Férfiak és nők számára kifejlesztett eszközök is léteznek. Használatuk nagyobb fokú inkontinencia esetén, éjszakára, hosszabb utazásokhoz, vagy ágyhoz kötött betegek számára jelenthet megoldást.

Inkontinencia műtétek

Amennyiben sem az izomerősítő torna vagy a hólyagtréning, sem a gyógyszeres terápia nem vezet eredményre három hónapig történő alkalmazás ellenére sem, szóba jön a műtéti kezelés. A kiválasztott műtéti eljárás az inkontinenciát kiváltó októl függ. Nők esetében leggyakrabban a húgyhólyag előesése áll a tünetek hátterében, így ezen szervek eredeti anatómiai helyzetének heyreállítása és rögzítése a műtét célja. Stressz inkontinencia esetén a húgycső záró funkciójának helyreállítását, késztetéses inkontinencia esetén a hólyagfal összehúzódását célozza a műtét.

Húgycsőszalag műtétek

A legelterjedtebb műtéti eljárás a női inkontinencia kezelésében. Az eljárás során vagy a szervezetéből eltávolított szövetből (pl. a hasüregben található kötőszövetből) alakítanak ki egy hurkot, vagy napjainkban leginkább szintetikus szalagot be a húgycső alá. Ezzel mint egy hintaágy a szalag megemeli és felfüggeszti a húgyhólyagot, ezáltal megakadályozva a napi tevékenységek közben kialakuló vizelet elcseppenést.

TVT - A szalagplasztikák egyik korszerű változata a feszülésmentes hüvelyi szalag (tension-free vaginal tape, TVT) behelyezése, amelynek lényege, hogy a húgycső középső szakasza alá műanyag (polipropilén) szalagot helyeznek be, majd a szeméremcsont mögött rögzítik. Stressz inkontinencia kezelésében eredményesen alkalmazható, amennyiben hüvelysüllyedés nem tapasztalható. A szalag bevezetése hüvelyi úton vagy a hasfalon keresztül laparoszkóposan történik egy kis bemetszéssel.

TOT - A TOT műtét (Transobturator Tape) a TVT-hez hasonló eljárás azzal a különbséggel, hogy a szalagot oldalról, a combtőben vezetik be két 1-1 cm-es metszésen keresztül, így a szalag vízszintesen, hídszerűen támasztja alá a húgyhólyagot.

Ezekkel az eljárásokkal kevesebb a hagyományos beavatkozás mellett tapasztalható szövődmény (húgycsősérülés, vizeletretenció), továbbá jóval kisebb műtéti megterhelést jelent: helyi érzéstelítésben is végezhető, és elkerülhető a műtét utáni katéterezés is, így rövid ideig tartó benntartózkodást igényel.

Hólyagnyak felfüggesztés

A műtét célja a hólyagnyak öltésekkel történő megemelése és rögzítése a lágyéki szalagokhoz. Az alhas történő bemetszésen keresztül varratokat helyeznek be a hólyagnyak környéki szövetekbe, majd rögzítik ezeket vagy a csontos medencéhez futó szalagokban, esetleg magában a csontos medence porcában. Az eljárás megerősíti, illetve megtöri a hólyagnyakat. A műtéti végezhető nyílt műtétként, ám napjainkban már laparoszkópos úton is. A nyílt műtét nagy hasi műtét, amely hosszabb kórházi benntartózkodást és kb. 6 hét a lábadozási időt igényel, a laparoszkópos eljárás esetén ennél rövidebb a gyógyulás. A műtét altatásban történik.

Háttér A meggyengült gátizomzat által okozott kórképek

Injekciós kezelések (kollagén injekció)

A stressz inkontinenciában szenvedő betegek kezelésében alkalmazott eljárás. Lényege, hogy zömítő anyagot (általában kollagént, szintetikus anyagot) injektálnak, vagy közvetlenül a hólyagnyakat körülvevő szövetekbe, vagy a külső húgycsőnyílás körüli nyálkahártyába. Az injekció a záróizom körüli szövetek tömegesítésével, térfogatának növelésével eredményezi a húgycső szűkítését és a tökéletesebb zárást. A beavatkozás minimális anesztéziát igényel és két-három perc alatt készen van, járóbeteg ellátás keretében is végezhető. Hátránya azonban, hogy néhány havonta ismételni kell, mert a hatása elmúlhat.

Hólyagnyak megerősítése kollagén injekcióval

Mesterséges húgycső záróizom

Mesterséges hólyagzáró izomBeültethető implantátum, melyet elsősorban férfi inkontinencia kezelésére ajánlanak. Az implantátum egy vízzel teli szilikon gyűrűből, egy pumpából és egy tárolóedényből áll, melyek mind különböző helyekre vannak beültetve, az eszköz vezérlését a beteg végzi. Vizeléskor a pumpa megnyomásával a hólyagzáró mandzsettából átfolyik a víz a tartályba, majd 90 másodperc után automatikusan visszatelődik, ezzel előbb megnyitja, majd visszazárja a húgycsövet. Leggyakrabban prosztataműtéteket követő vizelettartási problémák (záróizom sérülés) esetén alkalmazzák.

További lehetőségek

Elektrostimuláció - Az egyszerűbb kezelésre nem reagáló esetekben a túlműködő hólyag kezelésére egy pacemakert helyeznek be a bőr alá, melyből egy vezeték fut a keresztcsontra felfekvő idegfonatra. Ez az idegfonat szabályozza többek között a hólyagfal feszülését is. A készülék, hasonlóan a szívben működő pacemakerhez, elektromos ingerek kibocsátásával átveszi az izom összehúzódások szabályozását.
A végleges készülék behelyezése előtt lehetőség van átmeneti elektródák segítségével kipróbálni a hatásosságot.

Lézeres inkontinenciakezelés - Az inkontinencia lézeres kezelése sebészeti műtét nélkül kezeli a stressz okozta enyhe inkontinenciát. Alkalmazásával fájdalommentesen erősíti meg a húgycső és a húgyhólyag kötőszöveteit. A lézerfény felmelegíti a kötőszöveteket, ezáltal fokozza a kollagén rostos termelődését, megerősíti egymáshoz való kötődésüket. A beavatkozás fájdalmatlan, rövid ideig tart és általában 2-3 alkalom szükséges.

Hólyag augmentáció - A beteg valamilyen egyéb szövetéből (pl. bél) megnagyobbítják a húgyhólag térfogatát, ezzel csökkentik a korai vizelési inger bekövetkezését. Késztetéses inkontinencia esetén alkalmazható.

Inkontinenciát okozó elváltozások műtétjei - Férfiak esetén, amennyiben az inkontinencia hátterében a prosztata megnagyobbodása áll, műtétileg csökkenteni kell a szűkületet okozó prosztata méretét. Nők esetében szükség lehet a kismedencei szervek előesésének (prolapsus) rendezésére. Bizonyos esetekben oki kezelésként vese-, hólyagkőeltávolítás, urológiai tumorok eltávolítása, a húgycsőszűkület sebészi megoldása is szükséges.

Lásd még Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Mi is az a vizelet inkontinencia?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Inkontinencia
Ha a vizelettartási nehézség, azaz az inkontinencia gátolja mindennapi tevékenységeinek végzésében, mindenképpen keresse fel orvosát, mert az inkontinencia mögött álló okok nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek enyhíthetők.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.