Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Az inkontinencia nem mindig előzhető meg, azonban kialakulásának valószínűsége, illetve a tünetek súlyossága csökkenthető az életmód módosításával. Az életmód-terápia az orvosi módszerek mellett is a kezelés részét képezi.

Az inkontinencia téma cikkei
6/1 Mi is az a vizelet inkontinencia?
6/2 A vizelet inkontinencia típusai
6/3 Milyen okai lehetnek az inkontinenciának?
6/4 A vizelet inkontinencia kivizsgálása
6/5 Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?
6/6 Életmódtanácsok vizelet inkontinencia esetén

Hólyagtréning

A hólyagtréning során a cél a húgyhólyag működésének kontrollálása. Lényege, hogy a vizelési inger jelentkezésekor próbálja meg késleltetni az ürítést. Vizeletürítés előre meghatározott időben és időközönként kell, hogy történjen, akár napokkal előre meg lehet tervezni a vizeletürítés menetét. Lassan megtanulja majd az új ritmust, és könnyebb lesz a vizeletet akaratlagosan visszatartani és üríteni.

A hólyagra nehezedő nyomás csökkentése

A vizelettartási panaszok egyik oka, hogy a húgyhólyagra nehezedő nyomás, ami miatt korábban jelentkezik a vizelési inger és sürgetőbben lép fel. A nyomás csökkentésével a panaszok is javulnak.

  • Érje el és tartsa fenn ideális testsúlyát! A fogyás pozitívan hat a medencetorna eredményességére is.
  • Krónikus székrekedés esetén szüntesse meg azt folyadékban gazdag és rostdús táplálkozással, szükség esetén vizsgáltassa ki székrekedését is.
  • Kezelje a krónikus köhögéssel járó állapotokat! A gyakori köhögés megnehezíti az inkontinenciában szenvedők életét. Sokan nem kezelik következetesen a krónikus légúti betegségeket. Az első lépés, hogy a dohányosok mondjanak le a cigarettáról.

Kezelések önálló alkalmazása

Számos olyan eljárás és segédeszköz létezik a vizelet inkontinencia kezelésére, amit szakember taníthat meg az érintettek számára, azonban megfelelő alkalmazása és gyakorlása már orvosi felügyelet nélkül történik. Kulcsfontosságú, hogy tartósan alkalmazza ezeket és kérdés, probléma esetén forduljon orvosához.

Medencetorna - A medencetorna, vagy Kegel-gyakorlat tulajdonképpen egy gátizmokat erősítő gyógytorna, az inkontinenciával küzdő pácienseknek fizioterapeuta tanítja meg a gyakorlatokat. A páciensek megtanulják a medencére nehezedő terhelést csökkenteni a mindennapokban. A medence izmai az évek során gyakran hozzászoknak a hibás működéshez. Mivel egyes gyakorlatokat leírás alapján nem lehet elsajátítani, és siker hiányában a lelkesedés gyorsan alábbhagy. A medencetorna célja, hogy a medence izmainak feszülése és ellazulása közötti egyensúlyt visszaállítsa. A medencetorna csak akkor hatásos, ha a gyakorlatokat otthon rendszeresen végzi.

Biofeedback - A biofeedback készülékek visszajelzést adnak a test állapotáról, jelen esetben a medence izmainak feszüléséről. Az optikai vagy akusztikai jelek tájékoztatják a pácienst arról, hogy épp milyen állapotban tartja izmait, és ennek megfelelően tud korrigálni. Nőknél az érzékelőt a hüvelybe, férfiak estében pedig a végbélbe helyezik.

Elektrostimuláció - Az elektroterápia passzívan edzi a medencei izmokat, így fejti ki pozitív hatását. Az elektrostimuláció lényege, hogy egy hüvelybe vagy végbélbe helyezett kis elektróda elektromos impulzusokat küld a medence izmainak, melyek ennek hatására ritmikusan összehúzódnak. Ez hosszú távon erősíti az izomzatot. Ezzel egy időben a hólyag izmai ellazulnak, és a nyomásérzés csökken. Az elektroterápia jó hatású lehet aktív medencetorna előtt vagy egy medencei szerveket érintő operáció után.

Nedvszívó termékek - Számos különböző inkontinencia betét és más nedvszívó termék létezik. Amennyiben panaszai változnának, nyugodtan váltson terméket is, kérjen tanácsot orvosától. A nem megfelelő, például túl kis kapacitású betét további panaszokat okozhat.

Lásd még Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?

Bőrápolás és higiénia

A vizeletelszivárgás feláztathatja a bőrt, ez fokozza a viszketés és hajlamosabbá teszi a fertőzésekre. A megfelelő higiéniai szabályok betartása megakadályozza, hogy a hólyaggyengeség miatt bőrpanaszok és nőgyógyászati megbetegedések alakuljanak ki.

  • Ha vizelet kerül a bőrre, lehetőleg minél hamarabb mossa le. Speciális intim mosakodó szert alkalmazzon, mert a hagyományos szappan felboríthatja a normál flóra egyensúlyát. Kaphatók speciális, semleges pH-jú intim lemosók.
  • Mosakodás, fürdés után törülközzön meg alaposan, az esetleges ráncokra is odafigyelve, mert a nedvesség kedvez a gombák elszaporodásának.
  • Használjon hintőport a nedvesség felszívására, továbbá testápolót a bőr hidratálására. A bőrápolók támogatják a bőr természetes védőfunkcióját.

A megfelelő higiéniával nem csak a bőr egészsége védhető meg, de a kellemetlen szagok is elkerülhetőek.

Fontos azonban, hogy ne vigye túlzásba a tisztálkodást se, hiszen a bőrnek van természetes védelme az ilyen külső behatásokkal szemben, és a túl gyakori lemosás, fertőtlenítés megbonthatja ezt a védelmet.

Táplálkozási szabályok inkontinens betegeknek

A megfelelő táplálkozás több módon is kedvezően hat a vizelet inkontinenciára. Bizonyos ételek és italok fogyasztása irritálja a húgyhólyagot, ezzel gyakoribb és sürgetőbb vizelési ingert eredményez. Az egészségtelen táplálkozás a túlsúlyon keresztül fokozza a húgyhólyagra nehezedő nyomást, vagy a székrekedés egyik "mellékhatásaként" jelentkezik gyakori vizelési inger. Ezek elkerülése érdekében:

  • Csökkentse a koffeinbevitelt (kávé, tea) és a szénsavas üdítők fogyasztását.
  • Napi egy pohár alkoholnál ne fogyasszon többet.
  • Kerülje azokat az ételeket, melyek irritálhatják a hólyagot: citrusfélék, csokoládé, paradicsom, ecetes vagy csípős ételek, tejtermékek.
  • Fogyasszon rostban dús ételeket, melyek megelőzik a székrekedést.
  • Amennyiben túlsúlyos, próbáljon meg fogyni. A túlsúly felesleges terhet ró a hólyagra.

Folyadékfogyasztási tanácsok

Sok inkontinenciával küzdő páciens a folyadékfogyasztás csökkentésével igyekszik kordában tartani az akaratlan vizeletcsepegést. Ezzel azonban épp az ellenkezőjét érik el, mert a koncentrált vizelet fokozza a húgyhólyagban a nyomásérzést, ráadásul a fertőzések veszélye is nő, ami pedig ismét csak felerősíti az inkontinencia problémáját.

A túl kevés folyadék fogyasztása más módon is káros az egészségre. Átlagosan napi két liter folyadékra van szükségünk, ha valaki ennél kevesebbet iszik, az negatív hatással van a bőrre, a vesékre, az emésztőszervekre és az agyra.

A fenti tanácsok hozzájárulnak ahhoz, hogy javuljanak a vizelettartási nehézséggel járó problémák. Előfordulhat, hogy az orvosi kezelés és az életmódterápia ellenére fennmarad az akaratlan vizeletszivárgás. Ebben az esetben fontos, hogy az inkontinens beteg úgy alakítsa ki lakókörnyezetét és napirendjét, hogy minimalizálja ennek negatív következményeit. Ehhez nyújt tippeket következő cikkünk.

Folytatás Élet inkontinenciával - Tippek a hétköznapokra

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
További felhasznált forrás: NetDoktor.de - Bak Marianna, biológus szakfordító

Cikkajánló

Mi a vizelet inkontinencia?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Inkontinencia
Ha a vizelettartási nehézség, azaz az inkontinencia gátolja mindennapi tevékenységeinek végzésében, mindenképpen keresse fel orvosát, mert az inkontinencia mögött álló okok nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek enyhíthetők.

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen