Fogyással csökkenthető az inkontinencia
A fogyásnak számos előnye van, ezek közé tartozik az inkontinencia kezelése is. A túlsúly és a hasi zsír összefügg a vizelettartási panaszok fokozódásával, míg a testsúlycsökkentésnek szerepe van az inkontinencia egyes típusainak gyógyításában.
Hogyan függ össze az elhízás és az inkontinencia?
Az orvostudományi kutatások meggyőzően igazolták, hogy a túlsúly és a megnövekedett BMI összefügg a vizelet inkontinenciával. Ennek az az oka, hogy az elhízás megnövekedett hasűri nyomást eredményez: a hasi zsír fokozott nyomást gyakorol egyrészt a húgyhólyagra és a húgycsőre, másrészt a tartós megterhelés a medencefenék izomzatának nyúlásához vezet. Mindez a hólyag feletti kontroll elvesztéséhez, azaz vizelettartási problémákhoz vezet.
A kutatások szerint különösen a 30 feletti BMI-érték függ össze az inkontinencia erősödésével.
Az elhízással kapcsolatos inkontinencia-típusok
A túlsúllyal küzdő betegek leggyakrabban az inkontinencia két típusának egyikével élnek: ezek a stressz inkontinencia és a késztetéses inkontinencia.
Stressz inkontinencia esetén a tüsszögés, köhögés, nevetés, edzés vagy nehéz tárgyak emelése közben jelentkezik vizeletszivárgás, vizeletcsepegés. Ez a vizelet-inkontinencia leggyakoribb típusa. Késztetéses inkontinencia esetén fokozódik a hólyag-összehúzódás, ami azt eredményezi, hogy gyakrabban kell vizelni, és néha nem lehet időben elérni a WC-t. Nagyon gyakori a késztetéses és a stressz inkontinencia kombinációja, ezt az állapotot kevert inkontinenciának nevezik.
(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika)