Fogyással csökkenthető az inkontinencia

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika frissítve:

A fogyásnak számos előnye van, ezek közé tartozik az inkontinencia kezelése is. A túlsúly és a hasi zsír összefügg a vizelettartási panaszok fokozódásával, míg a testsúlycsökkentésnek szerepe van az inkontinencia egyes típusainak gyógyításában.

Hogyan függ össze az elhízás és az inkontinencia?

Az orvostudományi kutatások meggyőzően igazolták, hogy a túlsúly és a megnövekedett BMI összefügg a vizelet inkontinenciával. Ennek az az oka, hogy az elhízás megnövekedett hasűri nyomást eredményez: a hasi zsír fokozott nyomást gyakorol egyrészt a húgyhólyagra és a húgycsőre, másrészt a tartós megterhelés a medencefenék izomzatának nyúlásához vezet. Mindez a hólyag feletti kontroll elvesztéséhez, azaz vizelettartási problémákhoz vezet.

A kutatások szerint különösen a 30 feletti BMI-érték függ össze az inkontinencia erősödésével.

Az elhízással kapcsolatos inkontinencia-típusok

A túlsúllyal küzdő betegek leggyakrabban az inkontinencia két típusának egyikével élnek: ezek a stressz inkontinencia és a késztetéses inkontinencia.

Stressz inkontinencia esetén a tüsszögés, köhögés, nevetés, edzés vagy nehéz tárgyak emelése közben jelentkezik vizeletszivárgás, vizeletcsepegés. Ez a vizelet-inkontinencia leggyakoribb típusa. Késztetéses inkontinencia esetén fokozódik a hólyag-összehúzódás, ami azt eredményezi, hogy gyakrabban kell vizelni, és néha nem lehet időben elérni a WC-t. Nagyon gyakori a késztetéses és a stressz inkontinencia kombinációja, ezt az állapotot kevert inkontinenciának nevezik.

Tanulmányok kimutatták, hogy a stressz inkontinenciában szenvedő elhízott nőknél a 6 hónap alatti 8%-os testtömeg-csökkenés 70%-kal csökkenti a vizelet inkontinencia epizódjait. A kutatás során a nőket a fogyás mértéke alapján két csoportba sorolták, vizsgálva a súlytöbblet fokozatát (25-ös BMI fölött túlsúlyról, 30 fölött elhízásról beszélünk) és az inkontinencia típusát is. A legnagyobb javulás azoknál volt megfigyelhető, akik elhízottak voltak (BMI-értékük 30 feletti volt), a fél év alatt átlagosan testsúlyuk 8%-át lefogyó csoportba tartoztak, valamint stressz inkontinenciával küzdöttek. A kontrollcsoportban, ahol a nők átlagosan csak testsúlyuk 1,6%át adták le a fél éves periódusban, a vizeletszivárgással járó események előfordulása 28 százalékkal lett alacsonyabb. Nem történt azonban csökkenés a késztetéses inkontinencia terén, mely hirtelen fellépő vizelési ingerrel jár.
A teljes testtömeg 5-10%-a közötti fogyás már elegendő a vizelet inkontinencia jelentős enyhítéséhez. A súlycsökkenés miatt csökken a hólyagra nehezedő terhelés, így inkontinencia esetén a fogyásnak kellene az elsőként választandó kezelésnek lennie.

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, lektorálta: Dr. Jóna Angelika)

Cikkajánló

Mi a vizelet inkontinencia?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Inkontinencia
Ha a vizelettartási nehézség, azaz az inkontinencia gátolja mindennapi tevékenységeinek végzésében, mindenképpen keresse fel orvosát, mert az inkontinencia mögött álló okok nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek enyhíthetők.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus, Szarka Dorottya, dietetikus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen